Naudas jautājums trīspusējā līgumā
- Detaļas
- Kategorija: Namu pārvalde
- Publicēts Ceturtdiena, 20 Decembris 2012 19:48
„Paldies par atbalstu, ko jūs sniedzat jaunajiem īpašniekiem grūtu jautājumu risināšanā. Uzklausot jūsu padomu, cenšamies noslēgt trīspusēju līgumu starp pašvaldības namu pārvaldes Juglas iecirkni, dzīvokļu īpašniekiem un uzņēmumu, kurš piekritis mūsu mājas kāpņu telpās ielikt jaunus logus un durvis.
Mājai ir uzkrājumi. Remonta darbi maksās 3000 latu. It kā viss būtu kārtībā, taču iedzīvotāju izraudzītā firma pieprasa 50% priekšapmaksu. Mēs šo nosacījumu pieņemam, bet namu pārvalde ir ar mieru avansā maksāt tikai 25%.
Kā mums iziet no šīs situācijas?” Natālija
2012. gada otrajā pusē Rīgas namu pārvaldnieks sāka slēgt trīspusējus līgumus par remonta darbiem. Šo līgumu jēga ir skaidra: ja jebkuru darbu veicēju izrauga pašvaldības namu pārvalde, tai jārīko iepirkuma konkurss, bet ne jau vienmēr konkursa uzvarētājs piedāvā iedzīvotājiem izdevīgāko cenu. Vienkāršāk ir būvniecības vai remonta uzņēmuma izvēli uzticēt pašiem iedzīvotājiem. Tad nekādi konkursi nav vajadzīgi, var izvēlēties pašu lētāko piedāvājumu, un iedzīvotāji būs apmierināti – viņi taču paši kontrolē mājas naudu.
Bet uz Juglas iedzīvotāju jautājumu iespējamas divas atbildes.
Pirmais variants, teorētiskais. Slēdzot trīspusēju līgumu, namu pārvalde tiešām nodod mājas uzkrājumus pašiem iedzīvotājiem. Viņi var izvēlēties jebkuru firmu, kam uzticēt darbu izpildi un attiecīgi pašus līdzekļus. Šādā skatījumā pārvaldniekam jāmaksā tāds avanss, kāds paredzēts trīspusējā līgumā.
Otrs variants, praktiskais. Ne jau velti pārvaldnieks tiepjas. Praksē pārvaldnieki ik uz soļa sastopas ar celtniekiem un remontētājiem, kuri paņem pirmo iemaksu un pazūd. Labākajā gadījumā viņi pēc pāris mēnešiem atkal parādās, sliktākajā mudīgi pasludina bankrotu, un iedzīvotāju nauda vējā.
„Kamēr neesmu samaksājis celtniekiem avansu, es kontrolēju darbu izpildi,” situāciju komentē pārvaldnieks, kurš vēlējās palikt anonīms. „Tiklīdz strādnieki saņem naudu, par galvenajiem kļūst viņi. Tāpēc, lai nepieļautu haltūru, mēs nelielu remonta darbu gadījumā vispār neveicam priekšapmaksu”.
Tātad mūsu lasītājiem ir tiesības prasīt, lai Juglas iecirknis remonta uzņēmumam samaksā trīspusējā līgumā paredzēto 50% avansu, bet iedzīvotājiem pašiem jālemj, cik saprātīgi tas būs.