Atskaite par mājas finansēm
- Detaļas
- Kategorija: Namu pārvalde
- Publicēts Ceturtdiena, 13 Aprīlis 2017 17:43
Sākot no 1. aprīļa, māju pārvaldnieki informē dzīvokļu īpašniekus par to, kā tērējuši viņu naudu 2016. gadā
Iedzīvotāji avīzes redakcijā bieži vēršas ar jautājumu: “Sakiet, kā uzzināt, tieši kādiem mērķiem pārvaldnieks ir tērējis mūsu samaksāto naudu?” Šādu informāciju var iegūt ikviens konkrētās mājas dzīvokļa īpašnieks. Ja dzīvokļu īpašnieki māju ir pārņēmuši savā valdījumā, pārvaldnieka pienākums atskaitīties dzīvokļu īpašniekiem ir ierakstīts mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas līgumā. Savukārt, ja dzīvokļu īpašnieki savu māju joprojām nav pārņēmuši valdījumā (šādā statusā ir lielākais vairākums Latvijas dzīvojamā fondā ietilpstošo daudzdzīvokļu ēku), tad pārvaldnieka pienākums izsniegt dzīvokļu īpašniekiem atskaiti ne vēlāk kā katra kalendārajā gada 1. aprīlī ir noteikts ar likumu.
Kur ir noteikts pienākums pārvaldniekam atskaitīties dzīvokļu īpašniekiem?
Šo pienākumu noteic 2008. gada 9. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr. 1014 Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Noteikumos teikts, ka līdz 1. aprīlim visām apsaimniekošanas organizācijām ir pienākums sagatavot dzīvokļu īpašniekiem atskaiti par iepriekšējo gadu. Turklāt katrai mājai – savu.
Kā ir iespējams saņemt apsaimniekotāja atskaiti?
Ieinteresētie dzīvokļu īpašnieki atskaiti var saņemt apsaimniekošanas uzņēmumā, ierodoties personīgi, vai atrast publicētā veidā uzņēmuma mājaslapā internetā. Atsevišķi apsaimniekotāji praktizē atskaišu drukāšanu uz ikmēneša apsaimniekošanas rēķina otrās puses. Vārdu sakot, tā vai citādi, līdz 1. aprīlim apsaimniekošanas uzņēmumam jāatrod veids, kā nepārņemto māju dzīvokļu īpašnieki saņems viņiem sagatavoto informāciju.
Kādu informāciju iespējams uzzināt no pārvaldnieka sagatavotās gada atskaites?
Gada atskaites pirmajā sadaļā ir uzrādīti mājas ienākumi, ko galvenokārt veido dzīvokļu īpašnieku apsaimniekotājam samaksātais naudas daudzums.
Otrā sadaļa veltīta naudas patēriņa atspoguļojumam.
Šāda atskaites forma nav nejauša, tāda ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 1014, tādēļ pārvaldniekam nav tiesību veidot savas interpretācijas. Viņam vienīgi ir atļauts atskaitē iekļaut papildu informāciju, lai dzīvokļu īpašniekiem viestu lielāku skaidrību un pārliecību, ka apsaimniekošanas uzņēmums strādā godīgi.
Vai gada atskaitē iespējams uzzināt par kaimiņu parādiem?
Parādu situāciju uzzināt ir iespējams, tikai pārvaldnieks būs norādījis kopējo parāda summu, nevis detalizētu tā atšifrējumu pa dzīvokļu īpašumiem.
Vai gada atskaitē būs redzams, cik naudas mājā iztērēts remontiem un cik liels ir uzkrājums nākamo periodu darbiem?
Noteikti, jo šī ir viena no atskaites svarīgākajām pozīcijām. Sākumā pārvaldniekam ir jānorāda, cik liels uzkrājums mājai bija perioda sākumā (šinī gadījumā – 2016. gada sākumā), bet beigās – cik naudas mājas rēķinā ir 2017. gada 1. janvārī.
Kādēļ iedzīvotājiem ir jāsaņem pārvaldnieka sagatavotā ikgadējā atskaite?
Atskaite iedzīvotājiem palīdz saprast, kāda daļa no apsaimniekošanas maksas ir iztērēta pārvaldnieka administratīvajos tēriņos, cik naudas uzkrājies remontu fondā, kādi remontdarbi atskaites periodā ir veikti un vai tie atbilst pārvaldnieka iepriekš izveidotajam darbu plānam.
Mūsu māja jau saņēmusi atskaiti, taču nekas nav saprotams. Piemēram, pārvaldnieks raksta, ka remontiem iztērēti 10 000 eiro, tikai nav atšifrēts, kādi darbi paveikti.
Rīkojoties šādi, pārvaldnieks pārkāpj Ministru kabineta noteikumus Nr. 1014, jo tajos noteikts, ka pārvaldniekam ir pienākums atsevišķā sarakstā uzrādīt visus paveiktos remontdarbus, atšifrējot to izmaksas.
Vai pie apsaimniekotāja ir iespējams iegūt atskaites arī par iepriekšējiem gadiem, lai tās salīdzinātu?
Ikvienam dzīvokļa īpašniekam ir tiesības pieprasīt pārvaldniekam atskaites par iepriekšējiem gadiem. Tā kā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 908 Mājas lietas vešanas un aktualizēšanas noteikumi iepriekšējo gadu atskaitēm ir jāglabājas konkrētās mājas lietā, dzīvokļa īpašnieks ar tām var iepazīties uzreiz, aizejot uz apsaimniekošanas uzņēmumu.
Vai atskaiti var pieprasīt jebkurš dzīvokļa īpašnieks?
Jā, to var ikviens. Interesēties par savas mājas finansiālo stāvokli ir ne tikai ikviena īpašnieka tiesības, bet arī viņa pienākums.
Ministru kabineta noteikumu Nr. 1014, 25. pants:
„Katru gadu līdz 1. aprīlim pārvaldnieks nosūta dzīvokļu īpašniekiem paziņojumu, norādot laiku un vietu (piemēram, mājaslapa internetā, informatīvs stends), kur var iepazīties ar pārskatu par iepriekšējā kalendārā gadā iekasēto un izlietoto maksu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Pēc dzīvokļa īpašnieka lūguma pārvaldnieks minēto pārskatu rakstiski nosūta attiecīgajam dzīvokļa īpašniekam.”