Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Grūs vai negrūs – tāds ir jautājums

Būve ir sarežģīts organisms, kas, gluži kā cilvēks, jūtas slikti, slimo un ātrāk vai vēlāk noveco. Tieši tāpēc, lai iespējami pagarinātu ēkas mūžu, tai laikus ir nepieciešama profilakse un „ārstēšana”. Lielākā daļa rīdzinieku mīt laikā no 1961. līdz 1990.gadam būvētos mājokļos, kad plaši tika izvērsta dzīvojamo ēku būvniecība, izmantojot tipveida projektus un saliekamās dzelzsbetona paneļu konstrukcijas. Paneļi jauno mikrorajonu celtniecībai tika ražoti, kā izrādās, triecientempā, līdz galam neievērojot tehnoloģiju, bet ēku drošas ekspluatācijas resursi caurmērā ir līdzvērtīgi 35 līdz 40 gadiem. Cik ļoti par savu drošību ir jāsatraucas padomju laikā celto paneļu māju iedzīvotājiem?

Nesen izskanējušas bažas par sērijveida dzīvojamo namu tehnisko stāvokli un rosinājumi meklēt resursus ēku renovācijai arī pēc tam, kad tiks apgūts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

Atskats vēsturē

Tā ir sena tradīcija, ka tieši galvaspilsētās tiek būvētas vērienīgākās ēkas un praksē izmēģināti jauni celtniecības paņēmieni. Tas ir attiecināms arī uz Rīgu, tostarp dzīvojamo rajonu apbūvi.

Vēsturiski Rīgā ir saskatāmi divi lieli dzīvojamo māju celtniecības posmi jeb bumi –  viens vēl cariskās Krievijas laikā pirms Pirmā pasaules kara, kad pilsētā strauji attīstījās rūpniecība. Savukārt par tipisku padomju dzīvojamo namu būvniecības pirmsākumu var uzskatīt mikrorajona Āgenskalna priedes apbūvi, kuru sāka veidot 1958.gadā. Tas bija pirmais lielais dzīvojamo ēku masīvs, kuru Rīgā uzcēla pēc Otrā pasaules kara, tā dēvētajā Hruščova laikā.

Pamatā tās bija piecstāvu silikātu ķieģeļu ēkas ar lēzenu četrslīpju vai divslīpju jumtu, ar vienkārši veidotām fasādēm, bez balkoniem un lodžijām. Šajos namos dzīvokļu plānojums bija saspiests un visai neērts. Kā atceras vecāka gadagājuma rīdzinieki, daudzi no viņiem uz Āgenskalna priedēm devās pat ekskursijās, lai apskatītu jauno mikrorajonu un pasēdētu toreiz populārajā kafejnīcā, ja atmiņa neviļ, Priedes.

Nākamais posms betona lielpaneļu dzīvojamo māju būvniecībā sākās pagājušā gadsimta 60.gadu sākumā. Turpmākos desmit gadus jaunajos dzīvojamos rajonos galvenokārt būvēja piecstāvu ēkas (kas ir maksimālais stāvu skaits ēkā, lai saskaņā ar toreizējiem būvnoteikumiem šādā namā nebūtu jāiebūvē lifts).

Jauno Ķengaraga un Imantas dzīvojamo rajonu apbūvi pamatā veidoja 464. sērijas jeb «vecā lietuviešu projekta» nami. Tās bija pelēkas piecstāvu betona lielpaneļu ēkas ar balkoniem nama dienvidu pusē. Pēcāk šis projekts tika modernizēts un balkonu vietā parādījās lodžijas.

Savukārt 80. gados kā pilsētbūvnieciskie akcenti jau tiek būvēti deviņu un divpadsmit stāvu dzīvojamie nami, un visai drīz tieši deviņstāvu ēkas kļūst par apbūves dominanti. Tobrīd tās atzīst par ekonomiskākajām ar liftiem aprīkoto ēku grupā. Tad 80. gadu  beigās Rīgā jau parādās desmit un divpadsmit stāvu nami.

Šajā visai pelēkajā Rīgas paneļēku apbūvē īpaši gribētos izcelt tā dēvētos franču projekta namus. Šo ēku nosaukums ir cēlies no veidņiem, kurus tolaik iegādājās Francijā. Kopumā projektā Purvciemā un Pļavniekos no monolītā dzelzsbetona bija iecerēts uzbūvēt 16 līdz 18 stāvu mājas, taču no četrām plānotajām ēkām atbilstoši projektam visā pilnībā tika pabeigtas trīs.

Protams, šis ir tikai neliels sērijveida un to variāciju dzīvojamo namu uzskaitījums. Kopumā tie ir lēšami vairākos desmitos.

Kā liecina Rīgas domes pētījums, lielākā daļa rīdzinieku mīt mājokļos, kas būvēti pēc Otrā pasaules kara, tajā skaitā vairums no 1961. līdz 1990.gadam, kad plaši tika izvērsta dzīvojamo ēku būvniecība, izmantojot tipveida projektus un saliekamās dzelzsbetona paneļu konstrukcijas.

Šajā laikposmā būvētās mājās dzīvo 66,4 procenti Rīgas iedzīvotāju, vēl 7,7 procenti mitinās padomju laikā pirms industriālās būvniecības perioda celtās ēkās. Ievērojami mazāka rīdzinieku daļa mīt pirms padomju laika būvētos mājokļos, no tiem vairākums namos, kas celti 19. gs. pēdējā un 20. gs. pirmajā desmitgadē. Deviņdesmitajos gados celtajos mājokļos dzīvo tikai 2,3 procenti rīdzinieku. Līdzīga situācija ir vērojama arī citās Latvijas pilsētās.

Dzīvojamo namu «slimības»

Rīgas pilsētas būvvaldes Būvieceru pārvaldes Rīgas pilsētas kultūras pieminekļu aizsardzības nodaļas vadītājs Viesturs Brūzis uzskata, ka jebkurā būvniecības buma laikā trūkst speciālistu, viņi netiek galā ar darba apjomu un visai bieži pienākumi tiek paveikti pavirši. Jāteic, ka šis spriedums ir attiecināms gan uz 19. un 20.gs. mijas, gan padomju un jau atjaunotās Latvijas Republikas „trekno” gadu būvniecības periodu.

„Šobrīd lielākās rūpes sagādā padomju laika sērijveida būves,” saka būveksperts, Latvijas Būvinženieru savienības valdes loceklis Sergejs Meierovics. „Paneļi jauno mikrorajonu celtniecībai tika ražoti, kā saka, triecientempā, līdz galam neievērojot tehnoloģiju. Varētu pat teikt, ka tos uz objektiem veda vēl nesacietējušus.

Viens no lielākajiem šo namu ienaidniekiem ir mitrums. No ārpuses tas iesūcas paneļos, un uz to metāla stiegrojuma veidojas tā dēvētais rasas punkts. Rezultātā stiegrojums sāk rūsēt. Taču rūsai ir kāda slikta īpašība – tā divas trīs reizes palielina metāla (stiegrojuma) tilpumu, un tad paneļi sāk plīst. Šīs plīsuma vietas ir redzamas uz daudzu māju fasādēm, kuras parasti ir aizsmērētas ar cementu vai labākā gadījumā kādu mastiku.”

Ļoti zema kvalitāte ir arī šo paneļu montāžas vietu metinājumiem. Atbilstoši būvniecības tehnoloģijai tiem jābūt pilnīgi tīriem un pēc tam cinkotiem. Taču būvniekiem nebija laika, un to parasti neizdarīja. Diemžēl šīs defektu vietas šobrīd ir slēptas un grūti atklājamas. Arī te veidojas nevēlamais rasas punkts. Panelis ēkā parasti tika iebūvēts ar četrām metinājuma vietām, kas šobrīd daudzviet ir izrūsējušas.

Šīs ēku kaites apstiprina arī tagad likvidētās valsts aģentūras Mājokļu aģentūra 2005. gadā pasūtītais 103.sērijas un 2006. gadā - 602. sērijas tipveida dzīvojamo māju tehniskais apsekojums.

Tajā, piemēram, secināts, ka 602.sērijas sienu saliekamo dzelzsbetona paneļu stiprinājumu (savienojumu) metināto mezglu stāvoklis kopumā ir apmierinošs. Taču vienlaikus pietiekami daudzās vietās bažas rada ārsienu keramzītbetona paneļu savstarpējie sajūgumi, kā arī stiprinājumi pie ēku iekšsienām un pārsegumu dzelzsbetona plātnēm. Lokālās vietās nenoliedzami norisinās metināto mezglu korozija (lai arī tiem saskaņā ar būvtehnoloģiskajiem nosacījumiem savulaik pēc būvmontāžas norises bija jābūt attiecīgi apstrādātiem jeb apdarinātiem ar aizsargpārklājumiem). Tieši šo bojājumu apmēri liek šaubīties par esošo būvapjomu ārsienu paneļu stabilitāti. Visai daudzās vietās bija vērojama minēto paneļu atbīdīšanās no iekšsienām, parādījušās spraugas ārsienu salaidumos ar iekšsienām un pārsegumiem.

Vides temperatūras ciklisku izmaiņu ietekmē salaidumu šuvēs esošais aizpildījums un hidrofobizējošais nosegums pastāvīgi noveco un sairst, deformāciju rezultātā tas izdrūp vai pat pilnībā izkrīt laukā. Šuvju noseguma regulāra atjaunošana (atkarībā no objekta – caurmērā vienu reizi trijos līdz desmit gados) gan sekmē nokrišņu daļas aizturēšanu, taču nenovērš šo šuvju caursalšanu un kondensāta uzkrāšanos šuvju iekšienē, tostarp uz metinātajiem ārsienu stiprinājumu mezgliem.

Vienlaikus jāuzsver, ka savienojumu elementu sakopšana (rūsējušo mezglu attīrīšana, papildu pretkorozijas pārklājumu uzklāšana, pārmetināšana) ir visai problemātiska, jo ir darbietilpīga un neērta.

Pētījumā teikts, ka ir paredzams - 70.gadu sākumā būvētās ēkas vēl varētu droši ekspluatēt aptuveni piecus līdz desmit gadus, ja vien jau tagad regulāri veicamajās būvtehniskajās apskatēs netiek konstatēta kāda sevišķa bīstamība – ievērojama deformācija, konstrukciju nobīde u.tml. Proti, 602.sērijas ēku drošas ekspluatācijas resursi acīmredzot caurmērā ir līdzvērtīgi 35 līdz 40 gadiem. Taču ārsienu paneļu atbīdīšanās praktiski visās apsekotajās ēkās bijusi novērojama lielākā vai mazākā mērā, turklāt kondensāta uzkrāšanās paneļu salaidumu šuvēs radījusi pamatotas bažas par ārsienu paneļu stabilitāti un metināto mezglu izturību ilgākā ekspluatācijas laikā.

Savukārt pēc Rīgas domes pasūtījuma SIA ARHO pētījumā „Dzīvojamo rajonu apzināšana un inventarizācija Rīgas pilsētā dzīvojamo rajonu atdzīvināšanas (revitalizācijas) projekta ietvaros” (2006.g.) secināts, ka pat vienas sērijas mājas savstarpēji atšķiras gan pēc būvdarbu kvalitātes, gan tālākās apsaimniekošanas un uzturēšanas ietekmes. Ja mājas ir labi apsaimniekotas, laikus ir novērsti bojājumi, tad būvkonstrukciju kalpošanas laiks pagarināsies par 60–70 gadiem. Tomēr inženieriekārtu un komunikāciju tīklu kalpošanas ilgums ir ievērojami īsāks.

Diemžēl pēdējos gados līdzīgi pētījumi nav veikti. Šķiet, ka Rīgas domei, kuras uzņēmums SIA Rīgas namu pārvaldnieks galvaspilsētā apsaimnieko vislielāko skaitu dzīvojamo, tostarp arī problemātisko paneļu namu, ik pa desmit gadiem vajadzētu pasūtīt šo namu apsekojumus. Tas dotu iespēju laikus atklāt ēku kaites un sākt to «ārstēšanu». Turklāt augsti kvalificētu būvinženieru mums taču netrūkst.

Taču jautājums paliek - kāds īstenībā ir dzīvojamo māju mūžs? Par to turpmāk.

ielāko īpatsvaru – 58 procenti - Latvijas dzīvojamā fonda struktūrā veido daudzdzīvokļu (trīs un vairāk dzīvokļu) dzīvojamās ēkas. Daudzas no tām ir sasniegušas pilnbriedu, bet citām jau pienāktos „pensija”. Ar gadiem ēkām parādās defekti, kurus nepieciešams laikus novērst.

Ēku ekspluatācijas laiku galvenokārt nosaka četri faktori: būvniecībā izmantotie materiāli, to kvalitāte, ēkas turpmākā ekspluatācija un vide.

Dzīvojamo māju mūžs

Par būvju un tajās izmantoto materiālu kalpošanas ilgumu zināmu priekšstatu sniedz Ministru kabineta noteikumi Nr. 907 «Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām» (1. pielikums).

Dzīvojamās mājas atbilstoši lietotajiem materiāliem, konstrukcijām un vidējam kalpošanas ilgumam tiek iedalītas sešās kapitalitātes grupās. Masveida apbūve pamatā pieder IV un V kapitalitātes grupai, ja to nesošās konstrukcijas veidotas no mūra (ķieģeļu) un lielpaneļiem (IV grupa) vai paneļiem un lielpaneļiem (V grupa). Savukārt pārseguma konstrukcijas abām grupām būvētas no dzelzsbetona gatavelementiem. Atbilstoši minētajiem MK noteikumiem IV kapitalitātes grupas ēkām (sērijas 1-316; 1-318; 119) to vidējais kalpošanas ilgums tiek lēsts ap 70 gadiem, bet Vgrupas namiem (sērijas 103; 104; 1-464; 1-467A; 1-602; 602P) - ap 60 gadiem.

Jāpiebilst, ka ilgākais mūžs – 150 gadu - atvēlēts dzīvojamiem namiem, kuru konstrukcijā izmantots monolītbetons, ķieģeļu mūris, metāla sijas un citi materiāli. Tas nozīmē, ka, piemēram, Purvciemā tā dēvētajās franču projekta mājās ļaudis bez problēmām varēs mitināties vismaz 120 gadu.

Savukārt MK noteikumu 2.pielikums „Konstruktīvo elementu, apdares un inženierietaišu vidējais kalpošanas ilgums” sniedz priekšstatu par atsevišķu ēkas elementu kalpošanas ilgumu. To vidējais kalpošanas ilgums gados ir saistīts ar attiecīgās mājas kapitalitātes grupu.

Atbilstoši šiem noteikumiem IV un V māju kapitalitātes grupās dzelzsbetona lielizmēra plātņu lodžijām un balkoniem vajadzētu kalpot vismaz attiecīgi 70 un 60 gadus. Taču to stāvoklis jau tagad daudzviet ir visai traģisks.

Tikai 25 gadi ir atvēlēti jumtiem, kas veidoti no hidroizolācijas ruļļmateriālu trim četrām ieseguma kārtām. Tas nozīmē, ka, ja šāds nams būvēts, piemēram, 1985.gadā, vispirms jau augšējo stāvu dzīvokļu īpašniekiem nevajadzētu īpaši brīnīties, ja kādā lietainā dienā mājokļi sāk applūst.

Katrs no dzīvokļu īpašniekiem, veicot gluži vienkāršu pirmziemnieku aritmētisku darbību, var aprēķināt savas mājas vecumu un izdarīt secinājumu - ieguldīt līdzekļus sava nama renovācijā vai ne.

Taču kopumā MK noteikumos minētos kalpošanas laika ierobežojumus jāuztver kā aptuvenus, jo šie termiņi ir noteikti kā pieļāvumi, kas praksē vēl nav pārbaudīti.

Mājas „slimības vēsture” jeb dzīvojamās mājas apsekošana

Ministru kabineta noteikumi Nr. 907 „Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām” noteic, ka dzīvojamās mājas un tai piederīgo ēku pamatkonstrukciju profilaktiskās apsekošanas laikā reizi gadā tiek veiktas šādas darbības: pamatu, sienu un citu nama konstrukciju vizuālā pārbaude, lai konstatētu, vai nav notikusi nosēšanās, radušās plaisas, nav atvērušās šuves starp mājas elementiem (piemēram, pamata blokiem, paneļiem) un redzami citi bojājumi. Tāpat reizi gadā veicama dzīvojamās mājas un tai piederīgo ēku iekštelpu grīdu, griestu un sienu virsmu vizuālā pārbaude, lai konstatētu, vai nav radušās plaisas, nosēdumi vai kondensāts, kā arī citi pelējumu veicinoši faktori vai pelējuma sēne.

Turklāt, ja vizuālajā pārbaudē vai tehniskajā apsekošanā ir atklāti apstākļi, kas var radīt bojājumus, dzīvojamās mājas pārvaldītājs veic nepieciešamos pasākumus to novēršanai. Apsekojuma rezultātus apkopo Dzīvojamās mājas apsekošanas reģistrācijas žurnālā.

Savukārt Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 8.pants noteic, ka par ikvienu dzīvojamo māju ir iekārtojama Mājas lieta, kurā jāuzkrāj arī tehniskā dokumentācija – dzīvojamās mājas tehniskā pase (plāni, shēmas), projektu dokumentācija, energopase un energoplāns, mājas tehniskā apsekojuma atzinumi.

Šo pantu sīkāk reglamentē MK noteikumi Nr. 908 «Mājas lietas vešanas un aktualizēšanas noteikumi». Mājas lieta, atbilstoši šiem noteikumiem, sastāv no četrām sadaļām. Tās trešajā sadaļā jāiekļauj dzīvojamās mājas tehniskā dokumentācija, tai skaitā informācija, kas iegūta, apsekojot dzīvojamo namu. Balstoties uz šiem apsekošanas aktiem, tiek pieņemts lēmums par nākamajos trīs gados nepieciešamajiem remontdarbiem, skaidro Rīgas pašvaldības uzņēmuma SIA Rīgas namu pārvaldnieks (apsaimnieko aptuveni 60% pilsētas dzīvojamā fonda) Tehniskās pārvaldes speciālisti.

„Šie apsekojumi liecina, ka mūsu apsaimniekoto sērijveida paneļu ēku stāvoklis kopumā ir apmierinošs. Problēmas dažviet ir ar šo ēku gala sienām. Taču Rīgas namu pārvaldnieka darbības laikā kritiskas situācijas pagaidām neesam konstatējuši. Šobrīd lielākas problēmas rada silikāta ķieģeļu ēkas, kuru sienas uzsūc mitrumu.”

Laba namu uzturēšana un renovācija pagarinās to mūžu

Dzīvojamās mājas tehniskais stāvoklis pirmām kārtām ir cieši saistīts ar tās uzturēšanas kvalitāti. Apsaimniekotājam laikus jārūpējas, lai netecētu jumts vai cauruļvadi, lai normāli darbotos apkures un ventilācijas sistēmas.

Ar gadiem ēkām parādās dažādi defekti, tostarp zema siltumnoturība, kas jau prasa nopietnu rīcību. Kad dzīvokļu īpašnieki vienojušies par sava nama renovāciju, talkā jāaicina profesionāli būvinženieri un energoauditori, lai veiktu ēkas tehnisko apsekošanu un noteiktu veicamo būvniecības apjomu, kam seko projektēšana un projekta īstenošana. Taču naudas trūkums visai bieži uzreiz neļauj īstenot visus iecerētos darbus, un tie jāveic pakāpeniski. Tad, konsultējoties ar būvinženieriem un energoauditoriem, vajadzētu rūpīgi pārdomāt darbu secību un apjomus.

„Piemēram, visai problemātisks ir jautājums par namu gala sienu siltināšanu,” teic Latvijas Būvinženieru savienības valdes loceklis būveksperts Sergejs Meierovics. „Tā dēvētajās blokmājās, protams, ir izvietotas guļamistabas, kurās veidojas paaugstināts mitrums. Ja sienas nosiltina, nenodrošinot pilnvērtīgu ventilāciju, situācija kļūst vēl sliktāka: mitrumam piebiedrojas tā pastāvīgais pavadonis – pelējums. Tāpēc šī problēma ir jārisina kompleksi, jo, taupot naudu, bieži šai problēmai netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība.”

Savukārt labus rezultātus daudzviet dod bēniņu siltināšana. Piemēram, SIA Rīgas namu pārvaldnieks ar ekovati nosiltināja kāda Aleksandra Grīna bulvāra dzīvojamā nama bēniņus, kas šim namam tagad ļauj ietaupīt pat ceturtdaļu patērētā siltuma.

Vēsturiski šobrīd ir izveidojusies situācija, ka namu pārvaldes vairāk darbojas ugunsdzēsības režīmā, novēršot avārijas. Diemžēl pagaidām trūkst perspektīvu plānu, kas ar namu notiks pēc pieciem vai desmit gadiem. Tāpēc ir nepieciešami fundamentāli pētījumi par dzīvojamo māju tehnisko stāvokli. Tie ir jāveic speciālistiem.

Dzīvojamo māju kopējā platība Latvijā ir 87 milj. m2, no kuriem 50,5 milj. m2 jeb 58% veido daudzdzīvokļu ēkas galvenokārt ar zemu siltumnoturību. Dokumentā secināts, ka izmaksu ziņā efektīvā veidā iespējams renovēt 60–70% daudzdzīvokļu ēku, tātad 30–35 milj. kvadrātmetru. Pieņemot, ka vidējās renovācijas izmaksas ir 70 eiro/m2, kopējais nepieciešamo investīciju apjoms ir gana iespaidīgs – kopumā no 2,1 līdz 2,5 mljrd. eiro jeb 110–130 milj. eiro ik gadu laikposmā līdz 2030.gadam.

Šajā saistībā loģiski rodas jautājums - kas notiks ar īpašumiem, kuri neiekļausies renovēšanas programmas ietvaros? Vai nami, kas palikuši «ārpus iekavām», tiks nojaukti un to vietā būvēs jaunas mājas? Kas notiks ar dzīvokļu īpašumiem?

Taču visa pamatā ir neskaidrība, kur ņemt šos teju divus miljardus latu, kādu finansēšanas modeli izvēlēties?

Taču viens ir skaidrs - it īpaši sērijveida daudzstāvu dzīvojamām mājam tuvākā nākotnē būs nepieciešama renovācija. Jo ātrāk šo procesu sāks, jo mazāk resursu nāksies tērēt, lai šīs ēkas labi kalpotu ne vienu vien gadu desmitu.

Pēc www.lvportals.lv materiāliem

Numuru arhīvs: spied un lasi!