Mājasdarbs pirms Jaungada
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Ceturtdiena, 20 Decembris 2012 19:38
Patiesi filozofisks jautājums: kas īsti ir krāmi? Ja spējat uz to atbildēt, varat uzskatīt, ka esat jau no krāmiem atbrīvojušies.
Censties orientēties krāmos pa vienam kaut kādā secībā ir pilnīgi bezcerīgi. Vienam olas čaumala ir gruži, otram vērtīgs mēslojums kāpostiem; kādam sauja vecu skrūvīšu un uzgrieznīšu ir krāmi, bet kādam nākotnē saskrūvēts tranzistoru uztvērējs.
Ir mantas, ko lieto reti, bet ir arī tādas, kas nekad nebūs vajadzīgas. Reizēm vēl sirdi silda, bet reizēm pat to nedara. Krāmi ir tas, ko nelieto un nekad nelietos, kas pat sirdi nesilda, tikai rada vēlēšanos nobāzt kaut kur tālāk, lai nedurtos acīs.
Par krāmiem nepiedzimst, par tiem kļūst
Normālu lietu pārvēršanās par krāmiem ir sarežģīts un noslēpumains process, kura cēloņi un īpatnības slēpjas mūsu dvēselē. Lūk, laba manta, žēl mest ārā, varbūt vēl kādreiz noderēs. Tā laba auduma, bet no modes bezcerīgi izgājis mētelis vai kaudzīte bērna drēbīšu aizceļo uz antresoliem gaidīt bērnus un mazbērnus. Pēc pāris gadiem izgaist pat iluzoriska cerība, ka mazbērni tās valkās, bet manta taču laba, žēl izmest.
Bet šī lieta jau nu noteikti noderēs! – un mājā tiek iestiepts kārtējais dēlis, kam jāpārtop par superīgu ar rokām darinātu kumodi, vai tiek nopirkts auduma gabals, no kura kādreiz (kad iemācīšos šūt) uzšūšu kleitu. Un nav jau svarīgi, ka šūt es nekad neiemācīšos...
Reizēm par krāmiem kļūst pavisam labas, derīgas un vajadzīgas lietas, diemžēl derīgas un vajadzīgas nevis mums, bet kādam citam, un mēs, pakļaudamies stereotipam, ka „katrā solīdā mājā vajadzīga kristāla vāze”, piegružojam māju ar siera griezējiem, turbobirstēm, kafijas servīzēm un gudrām grāmatām, kuras nelasīsim pat nāves draudu priekšā. Tas viss akurāti tiek salikts skapjos un nekad netiek lietots, jo sieru labāk tīk grauzt no liela gabala un kafiju dzert no lielas krūzes.
Telpu neciešami piegružo dažādi (ne)derīgi sīkumi, kas reti lietojami, bet grūti glabājami. Daudz vienkāršāk ir X stundā nopirkt jaunas tortes svecītes nekā sameklēt, kur iebāztas vecās.
Dzīvokli bezcerīgi pieblīvē dažādas lielizmēra grabažas, piemēram, vecs, labas kvalitātes un skumja izskata skapis vai kumode. Šī mēbele pārdzīvos gan jūs, gan jūsu mazbērnus, bet jau jūsu vecmāmuļa nespēja uz to skatīties bez asarām.
Krāmi, iespējams, ir ļoti labas, bet potenciāli nevajadzīgas vai bezcerīgi novecojušas lietas. Tās krājas, piepilda skapjus, antresolus un pieliekamos, tās apput, aizņem dzīves telpu, prasa kopšanu un laupa enerģiju. No tā visa jāatbrīvojas, un jo ātrāk, jo labāk.
Cīņa ar krāmiem būtībā nozīmē tikai divas darbības. Pirmā – vajag saprast, ka tas tiešām ir krāms. Otrā – vajag atrast sevī spēku izmest to no mājas. Un tas jādara viegli, rotaļīgi, lai no krāmiem attīrītos ne tikai jūsu māja, bet arī iekšējā pasaule.
14 paņēmieni, kā atbrīvoties no krāmiem
Uzspēlēsim pārcelšanos
Uzkopjot mājokli, laiku pa laikam uzdodiet sev jautājumu: „Vai es šo mantu ņemtu līdzi, ja būtu jāpārceļas uz jaunu dzīvokli?” Ja manta nebūs vajadzīga jaunajā dzīvoklī, tad kāpēc to glabāt šajā?
Runča Matroskina mācība
Ja gribat atbrīvoties no krāmiem un gūt no tā baudu, pārdodiet kaut ko nevajadzīgu. Iedomājieties, ka jums nemaz nav naudas un esat spiesti pārdot mantas. Ko jūs pārdotu vispirmām kārtām? Tad ņemiet un pārdodiet arī un par saņemto naudu nopērciet kaut ko patiešām vajadzīgu.
Runča Matroskina otrā mācība
Slavenās multfilmas varonis saka: „Lai pārdotu kaut ko nevajadzīgu, vispirms ir jānopērk kaut kas nevajadzīgs.” Mēs to nedarīsim. Pirms pirkt lielu mantu, mēģināsim iedomāties, kas ar to būs pēc pieciem gadiem. Ja nespējat izdomāt neko labu un sakarīgu, jums šī manta nav vajadzīga.
Bugi vugi „Izmetīsim 27!”
Tūlīt pat piecelieties un pastaigājiet pa dzīvokli ar atkritumu maisu rokās. Jums jāatrod 27 nevajadzīgas lietas un bez kavēšanās tās jāizmet. Krāmi atrodas jums tieši acu priekšā, vajag tikai pa jaunam paraudzīties uz tiem. Īpašu uzmanību pievērsiet žurnāliem un avīzēm, zālēm, kurām beidzies lietošanas termiņš, vecām baterijām, izrakstītām pildspalvām, tukšām kasešu kārbiņām un smaržu pudelītēm, vecām lupatām un sūkļiem, saplēstām kapzeķēm un zeķbiksēm.
Metam ārā pēc „Flaylady” metodikas
Paskatieties uz lietām un uzdodiet sev šādus jautājumus:
■ Vai man šī lieta ir mīļa?
■ Vai esmu to lietojusi aizejošajā gadā?
■ Vai tie tiešām ir krāmi?
■ Vai man ir tieši tāda pati lieta, tikai labāka?
■ Vai man tiešām vajadzīgas divas šādas lietas?
■ Vai mīlu šo lietu tāpēc, ka tā raisa dvēseliskas atmiņas un jūtas?
■ Vai varbūt, to redzot, izjūtu sarūgtinājumu un vainas apziņu?
Atbrīvojiet istabu no visa, kas neliek jums pasmaidīt.
Cilvēks sunim draugs
Iegādājieties kucēnu. Principā noderēs arī kaķēns. Viss nevajadzīgais ātri vien tiks sagrauzts un saplēsts lupatu lēveros. Arī tas, ko domājāt vajadzīgu esam, bet laikus nenoslēpāt. Tagad jūs ar vieglu sirdi to varēsiet izmest.
Ierīkojam čūsku midzeni
Būsim reālisti – ideāls nav sasniedzams, pilnībā tikt vaļā no krāmiem nav iespējams. Tāpēc ierādīsim mūsu mājas grabažām ērtu vietiņu, piemēram, nelielu skapīti. Visi krāmi glabāsies šajā skapīti un tikai tajā. Agrāk vai vēlāk skapītis būs pilns, jaunu krāmu porciju nebūs kur likt, un mums nāksies lemt, kuri no mūsu mājas krāmiem ir viskrāmīgākie – kurus likt skapītī un kurus tomēr mest ārā. Sankcionēts čūsku midzenis ir ārkārtīgi ērta lieta: krāmu daudzums dzīvoklī ir ierobežots, visi atrodas vienā vietā un tai pašā laikā nav pilnībā jāatbrīvojas no nebaltai dienai atliktām burciņām un kārbiņām. Tikai atcerieties, ka čūsku midzenis mājā drīkst būt tikai viens.
Vasarnieku sezona
Vasaras māja ir laba un derīga lieta, tā palīdz bez sirdēstiem atbrīvot māju no labas, bet apnikušas kumodes, no modes izgājušiem aizkariem ar tējkannām un veciem džinsiem, taču svarīgi nekrist galējībā un apzināti nepieblīvēt ar dažādiem krāmiem pašu vasaras māju.
Labākajās tradīcijās
Itālijā pieņemts pirms gadu mijas izmest no mājām visādus krāmus un vecas lietas. Atjaunotnes svētki ar atbrīvošanos no visa veida krāmiem. Noteikti sviniet šos svētkus vismaz pāris reizes gadā.
Atkritumu grozs
Ar tā palīdzību ērti var atbrīvoties no visādiem sīkumiem. Starp citu, ja grozs būs liels, tas palīdzēs arī cīņā pret lielākiem krāmiem. Visu, ko jums it kā nav kur likt, visu, par ko nav skaidrības, kādam nolūkam varētu izmantot, visu, par ko domājat, ka noderēs, bet pagaidām nav saprotams, kā noderēs, lieciet šajā grozā. Lai pastāv. Reizi nedēļā, mēnesī, ceturksnī visu groza saturu bez žēlastības izmetiet. Patiešām vajadzīgas lietas līdz tam laikam jau būs izņemtas, viss pārējais ir krāmi.
Formatējam cieto disku
Šis paņēmiens labi palīdz tikt galā ar papīriem, dokumentiem, diskiem, fotogrāfijām. Iedomāsimies, ka plaukts ar papīriem ir nevis plaukts, bet gan cietais disks, kas rīt jums jāatformatē. Viss vērtīgais šodien jāizglābj, pārējais ies zudumā. Glābiet to, kā glābšanai pietiek spēka un gribas. Pārējo vairs nebūs žēl izmest.
Ļaunāk par laupītājiem
Šis paņēmiens ir līdzīgs iepriekšējam, bet prasa no izpildītāja samuraja izturību. Vispirms jūs noslēpjat visu vērtīgo, pēc tam uzaicināt ciemiņus un piedāvājat pievākt to, kas no atlikušā viņiem patīk. Kā papildu balvu gūstat iespēju pašam nenest krāmus ārā no dzīvokļa – viesi visu aiznesīs.
Nevajadzīgās dāvanas
Par kaudzi nevajadzīgo dāvanu, kas vairākas reizes gadā piepilda mūsu mājokli, jārunā atsevišķi. Rakstaina sedziņa no laukos dzīvojošās Mildas tantes, vāzīte no kolēģes Anniņas, dežūrpriekšautiņš no vīramātes, 24 apsveikuma kartiņas „mīļajai klases audzinātājai no 7.b”... Nevajadzīgās dāvanas var aizdāvināt tālāk. Sedziņu – mīļajai vīramātei, vāzīti – Mildas tantei. Galvenais – pašā saknē nocirst kompleksus „neērti un nepieklājīgi”. Neērti to visu glabāt, nepieklājīgi – izmest atkritumos.
Mainies pats
Ja krāmus ne par ko neizdodas izmest, vajag mainīt attieksmi pret tiem. Piemēram, pasludināt sevi par kolekcionāru, un jūsu skolas mapīte ar apburzītajām kartiņām vairs nebūs krāms, bet gan kolekcija. Nespējat izmest zeltīto lustru, ko mīļotā vecmāmiņa nolēmusi glabāt tieši jūsu dzīvoklī? Nosauciet to par ģimenes relikviju un stāstiet ciemiņiem leģendas par šo antikvāro priekšmetu.
Atbrīvojoties no krāmiem, ir svarīgi nekrist divās galējībās: no vienas puses, nekļūt par lupatlasi un tomēr atbrīvot māju no dažādām grabažām, no otras puses, atcerēties, ka dažas vecas un šķietami nevajadzīgas lietas patiesībā mums ir vajadzīgas un svarīgas.