Lai logi mirdz!
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Svētdiena, 26 Augusts 2012 09:51
Pat ne pārāk putekļains logs aiztur līdz 30% gaismas, netīri logi – pat līdz 70%. Tas, ka saules gaismas trūkums nelabvēlīgi ietekmē mūsu veselību, ir sen zināms fakts. Secinājums var būt tikai viens – logi jāmazgā vismaz divas reizes gadā, labāk būtu to darīt vēl biežāk.
Mazgāt zinātniski
Logus vislabāk mazgāt ne pārāk karstā bezvēja dienā, kad debesis ir viegli apmākušās, pretējā gadījumā saules atspulgi uz stikla neļaus jums novērtēt tā spodrību. Turklāt saulē un vējā stikli tik ātri nožūs, ka jūs nepaspēsiet noslaucīt ūdens atstātos rakstus. Tātad:
1. Vispirms atbrīvojam palodzes. Puķes aiznesam uz vannas istabu „mazgāties”, bet putekļainos aizkarus liekam veļas mašīnā vai sagatavojam nešanai uz ķīmisko tīrītavu.
2. Tad sākam pašu mazgāšanu. Ar siltā ziepjūdenī samērcētu drānu nomazgājam netīrumus no stikliem, rāmjiem un palodzēm. Labākam efektam ūdenim var pievienot ožamo spirtu (viena ēdamkarote uz litru ūdens). Šajā posmā visdažādākie logu mazgāšanas līdzekļi ar pulverizatoru īsti nederēs. Neaizmirstiet nomazgāt rāmju augšpusi un sānus.
3. Kad lielie netīrumi likvidēti, var sākt spodrināšanu, un te nu lieti noderēs speciālie ātri iztvaikojošie mazgāšanas līdzekļi, kam pamatā ir spirts. Šķidrumu ar pulverizatoru uzsmidzina uz stikla un noslauka ar mīkstu, tīru auduma gabalu vai papīra salveti.
Pēc vecmāmiņu metodes
Avīze. Modernie mazgāšanas līdzekļi bieži atstāj pēdas, tāpēc viena otra mājasmāte joprojām izmanto vecmāmiņu paņēmienu un mitro stiklu spodrināšanai izmanto saburzītu avīzes lapu. Avīzes papīrs lieliski uzsūc mitrumu, turklāt tipogrāfijas krāsa satur svinu, kas tīrajiem stikliem piešķir īpašu mirdzumu. Šādā gadījumā jūsu logiem garantēts absolūts caurspīdīgums. Lai gan principā neviens jums neliedz avīzes vietā izmantot virtuves papīra dvieļus, ko var nopirkt rullīšos.
Krīts. Vēl viens sens paņēmiens: vispirms stiklus mazgā ar ziepjūdenī samērcētu drānu, tā noņemot netīrumus, pēc tam pārslauka ar krīta un ūdens maisījumu (divas ēdamkarotes krīta vai zobu pulvera uz litru ūdens). Kad stikli nožuvuši, tos nospodrina ar sausu tīru drānu.
Etiķis. Nespodru un ļoti netīru stiklu mazgāšanai var izmantot siltu etiķa šķīdumu (lai stikls kļūtu spodrs, to pietiek vienkārši samitrināt). Pēc tam stiklu noskalo ar tīru ūdeni.
Linsēklu eļļa. Lai logus uzturētu tīrus, tos der laiku pa laikam norīvēt ar linsēklu eļļā nedaudz samitrinātu mīkstu vilnas drānu un pēc tam nospodrināt ar vilnas vai kokvilnas audumu.
Cietes šķīdums (ēdamkarote cietes uz litru auksta ūdens) vai hlorkaļķa šķīdums (50 g uz litru ūdens) palīdzēs nomazgāt no logiem vecus, ilgi krājušos netīrumus.
Sāls. Ieteicams pievienot ūdenim, lai stiklus padarītu mirdzošus.
Jūs droši vien piekritīsit, ka ir tik patīkami skatīties laukā pa tīru logu. Tad nekas jums netraucē apkārtējo pasauli ieraudzīt gluži kā no jauna.
■ Lai mušas neaptraipītu loga stiklus, apstrādājiet tos ar etiķi.
■ Lai ziemā logi neaizsvīstu, norīvējiet stiklu ar glicerīna un spirta šķīdumu (attiecībā 1:20).
■ Aizsalušus logus var notīrīt ar sāls šķīdumu – divas ēdamkarotes sāls uz glāzi ūdens.