Aizliegtie pagalmi
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Trešdiena, 23 maijs 2012 10:59
Pēdējā laikā rīdzinieki aizvien biežāk interesējas, kā pie mājām uzstādīt aizlieguma ceļa zīmes. Vieni to dara, lai atbrīvotu vietu savu mašīnu parkošanai, otri – lai izvairītos no trokšņa un putekļiem. Izrādās, ka zīmju uzstādīšana nav lēts prieks, bet dzīvokļu īpašnieki ir gatavi tērēties, lai tikai ieviestu savos pagalmos kārtību.
Troksnis, putekļi un nav kur nolikt mašīnu
Īpaši aktīvi zīmes uzstāda pie mājām pilsētas klusajā centrā, pie lielām biroju ēkām, veikaliem un izklaides centriem. Cilvēki lūdz pārvaldnieku uzstādīt pie viņu logiem „ķieģeli” (iebraukšana tikai ar caurlaidēm) vai zīmi „Stāvēt aizliegts” (arī stāvēšana ar caurlaidēm – tikai mājas iemītniekiem).
Līderes zīmju uzstādīšanā ir mājas, kas atrodas „Arēnas Rīga” tuvumā. Pirms zīmju uzstādīšanas turienes pagalmi atgādināja specializētās autostāvvietas, kur kājāmgājējiem un māmiņām ar bērnu ratiņiem nebija vietas. Taču pat šajā problemātiskajā rajonā zīmes pagaidām visur nav saliktas, un iedzīvotāji par to pauž neapmierinātību.
– „Arēnā Rīga” pastāvīgi notiek koncerti un hokeja spēles, – stāsta Natālija no K. Valdemāra ielas. – Tādās dienās stāvvieta pie ledus halles maksā 4 latus, privāto laukumu saimnieki prasa 2–3 latus par vakaru. Bet ar mašīnām atbraukušie skatītāji nevēlas vēl vairāk tērēties un meklē iespēju atstāt mašīnu ielas malā vai kādas tuvējās dzīvojamās mājas pagalmā.
Pie Natālijas mājas nav ceļa zīmes, kas aizliegtu mašīnām iebraukt vai stāvēt, tāpēc dažu dienu pagalms ir gluži piedzīts ar svešiem braucamrīkiem. Pašai savu toijotu Natālijai pie mājas grūti noparkot, nākas labu laiku riņķot, līdz kāds no svešiniekiem atbrīvo vietu.
– Mūsu mājā dzīvojošie mašīnu īpašnieki ļoti gribētu uzstādīt zīmi „Stāvēt aizliegts”, zem kuras savus auto varētu atstāt vienīgi ar iekšējām atļaujām, – saka Natālija.
Nelaime tikai tā, ka lielākā daļa mājas iemītnieku ir pensionāri, kam nav savu braucamo. Natālija šaubās, vai viņi būs ar mieru maksāt par zīmes uzstādīšanu. Tomēr mūsu lasītāja vēlas zināt, kādi dokumenti un atļaujas vajadzīgas, lai atbrīvotu pagalmu no svešām mašīnām, kā arī to, cik lielai mājas iedzīvotāju daļai jāatbalsta šis pasākums.
Fani bija līdz kaklam!
Vislabāk par to, kā pārvarēt ar ceļa zīmju uzstādīšanu pie mājām saistītās problēmas, var cilvēks, kurš pats paveicis visu procedūru. Par mūsu konsultantu kļuva Iļja Deņisovs, dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības Dīķi valdes priekšsēdētājs.
Šobrīd Iļja Deņisovs pārvalda divas mājas K. Valdemāra ielā 145/2 un 145/3. Nesen pie šiem daudzstāvu namiem parādījās zīmes, kas uz kvartāla iekšējā ceļa atļauj parkoties tikai mašīnām ar caurlaidi.
– Procedūra nemaz tik sarežģīta nebija, – atzīst Iļja Deņisovs. – Skaidrs, ka vispirms notika kooperatīva biedru sapulce. Vairāk nekā puse balsoja par zīmju uzstādīšanu.
Cilvēki tādu lēmumu pieņēma tāpēc, ka arī zem viņu logiem mašīnas parkoja mūzikas un hokeja cienītāji, dodamies uz pasākumiem „Arēnā Rīga”.
– Pēc tam ievācu ziņas par to, ar kādu institūciju jāsaskaņo zīmju uzstādīšana, – turpina Iļja. – Daļa mūsu mājai piesaistītās zemes ir privatizēta, daļa pieder citiem īpašniekiem. Speciālisti paskaidroja, ka tādā gadījumā atļauju izsniedz uzņēmums Latvijas valsts ceļi (LVC).
Pirmais gājiens uz LVC bija iepazīšanās nolūkā. Iļja atritināja ierēdņu priekšā mājas un piegulošās teritorijas plānu un paskaidroja, kur un kādas zīmes viņš vēlētos uzstādīt. „Labi,” viņam sacīja, „tikai vēlams, lai plāns būtu sagatavots profesionālāk”.
Ar šādu plānu sastādīšanu, zīmju izgatavošanu, pārdošanu un uzstādīšanu Rīgā nodarbojas vairāki specializētie uzņēmumi. Kvalitatīvs plāns, pēc Iļjas teiktā, tur maksā tikai 30 latu vienai mājai.
Cena – no 360 līdz 500 latiem
– Profesionāli sagatavoto plānu apstiprināju LVC, dabūju arī mūsu mājai piesaistītā privātā zemesgabala īpašnieka piekrišanu, – stāsta pārvaldnieks. – Pēc tam varēju stāties pie zīmju uzstādīšanas.
Šo darbu veica tas pats uzņēmums, kurš bija sagatavojis dokumentus, un maksa bija 70 latu (plus PVN) par vienu zīmi. Jāņem vērā šāda nianse: ja gar māju ved caurbraucams ceļš, zīmes jāuzstāda tā abos galos. Piedevām pie viena turētāja atrodas divas zīmes: viena informē iebraucošos autovadītājus par stāvēšanas aizlieguma zonas sākumu, otra norāda aizlieguma zonas beigas.
– Kopējie izdevumi vienai mājai bija 360 latu, otrai – 500 latu. Bet iedzīvotāji ar rezultātu ir ļoti apmierināti. Tagad mums gandrīz vienmēr ir brīvas vietas, kur atstāt savas mašīnas.
Vai policija uzrauga, kā autovadītāji ievēro aizlieguma zīmes? Jā, uzrauga, saka māju pārvaldnieks.
– Policija kopš pirmās dienas raugās, kā autobraucēji ievēro jaunos stāvēšanas noteikumus. Esmu arī iedzīvotājus brīdinājis, ka pirmajos mēnešos vajag būt modriem un izsaukt policistus, tiklīdz pamanītas stāvam svešas mašīnas. Noteikumu pārkāpējiem jāsaņem sods, – saka Deņisovs.
Pilsētai sava atbildības daļa
Mēs sazinājāmies ar Rīgas domes Satiksmes departamentu, kurš arī saskaņo zīmju uzstādīšanu ielās, ko norobežo sarkanās līnijas (parasti tās ir ielas ar nosaukumu), kā arī pašvaldībai piederošajās teritorijās.
– Vislabāk ir iedzīvotājiem sasaukt kopsapulci un ar 51% balsu pieņemt lēmumu uzdot apsaimniekotājam uzstādīt zīmi, – pašvaldības pozīciju pauž departamenta pārstāve Ilze Dišlere. – Pēc tam pašvaldības vai privātajam apsaimniekotājam, dzīvokļu īpašnieku biedrības vai kooperatīvās sabiedrības priekšsēdētājam jānoskaidro īsākais ceļš dzīvokļu īpašnieku gribas realizācijai.
Lielāko daļu atļauju (ja mājai piesaistītā zeme ir privatizēta vai pieder privātpersonai) tiešām izsniedz uzņēmums Latvijas valsts ceļi, bet dažos gadījumos mājai būs vajadzīga Satiksmes departamenta vai rajona izpilddirekcijas atļauja.
– Konkrēti uz kādu iestādi jānes dokumenti, to dzīvokļu īpašniekiem vai mājas pārvaldniekam vienmēr bez maksas paskaidros mūsu speciālisti, – sola Ilze Dišlere.
Pieprasījums pēc zīmēm aug!
Pēc departamenta darbinieces teiktā, pēdējos gados rīdzinieki aktīvi pasūta zīmes, kas aizliedz iebraukšanu mājas teritorijā vai parkošanos tai piegulošajā ielā. Ir pat bijuši gadījumi, kad iedzīvotāji uzstādījuši elektroniskos vārtus vai barjeras. Tas tiek darīts, ja pie mājas ir savrups laukums mašīnām vai plašs pagalms.
To, ka cilvēki labprāt liedz svešiniekiem likt mašīnas pie saviem logiem, apstiprina arī Sergejs Kazarovecs, darbu vadītājs no uzņēmuma Saava-LV, kas nodarbojas ar zīmju uzstādīšanu:
– Nu jau divus gadus pasūtījumu apjoms ir stabili liels. Dažu māju pārstāvji lūdz sastādīt plānu un palīdzēt to saskaņot, citi paši tiek galā ar papīra darbiem un tikai pērk pie mums valsts noteiktajam formātam atbilstošas zīmes.
Sergejs zina teikt, ka stāvēšanas vai iebraukšanas problēma īpaši aktuāla ir tajos Rīgas rajonos, kur pašvaldība ielu malās ierīkojusi daudz maksas stāvvietu. Cilvēkiem, kas atbraukuši uz darbu, nav kur nolikt mašīnu, tāpēc viņi cenšas ielīst jebkurā brīvā vietā tuvējos pagalmos.
– Pats par sevi saprotams, ka māju iemītnieki ar to nav mierā, – teic speciālists.
Lai uzzinātu, kā saņemt atļauju zīmes uzstādīšanai, varat zvanīt Rīgas domes Satiksmes departamentam pa bezmaksas tālruni 80003600 vai uzņēmumam Latvijas valsts ceļi pa tālruni 67028169.