Nepaļaujieties uz „korķiem”!
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Trešdiena, 23 maijs 2012 10:53
Mūsu dzīvokļos ienāk aizvien vairāk sadzīves tehnikas, bet kontaktligzdu skaits nemainās. Lielākajai daļai cilvēku, kas mīt vecos dzīvokļos, kur istabā nav vairāk par divām trim rozetēm, nākas dažādu elektroaparātu pieslēgšanai lietot pagarinātājus. Un te galvenais ir nepārcensties, jo pagarinātāju lietošana var apdraudēt jūs un jūsu dzīvokli.
Mēģināsim noskaidrot, kāpēc pagarinātāju izmantošana var būt bīstama.
Pirmkārt, tas nav droši tāpēc, ka jūs varat saņemt strāvas triecienu. Ļoti bīstami ir pagarinātājus lietot vannas istabā. Pagarinātāja vads pastāvīgi ir pakļauts fiziskai iedarbībai, savijas. Īpaši slikti šajā ziņā ir paštaisīti pagarinātāji.
Otrkārt, pagarinātāju lietošana var kļūt par ugunsgrēka cēloni dzīvoklī, jo tādējādi tīklā iespējams ieslēgt daudz elektroaparātu, bet iekšējā instalācija mājā tādu slodzi nespēj izturēt.
Esmu pieredzējis, ka vienā pagarinātājā reizē ieslēdz ledusskapi, mikroviļņu krāsni un televizoru, palaikam arī virtuves kombainu, vēl gludekli un putekļusūcēju. Tādējādi elektrības vadi tiek pārslogoti un stipri sakarst, kā rezultātā tiek bojāta izolācija un rodas ugunsgrēka draudi.
Jūs teiksit, ka jebkurā strāvas pārslodzes gadījumā jānostrādā automātiskajam strāvas izslēdzējam jeb drošinātājam, vienkāršāk sakot, tiks „izsisti korķi”. Tikai ne jau vienmēr tā notiek. Kādi tam var būt iemesli?
Smagākais gadījums: nepareizi izraudzīts automātiskais drošinātājs. Zināt, kā nereti mēdz notikt? „Nez kāpēc automātiskais drošinātājs sācis bieži izslēgties,” saka mājastēvs, un pazīstams elektriķis 10 A drošinātāju nomaina ar tādu, kas iztur 16 A un pat 25 A stipru strāvu. Tā sacīt, lai drošinātājs neizslēgtos vismaz dažus desmitus gadu.
Bez elektroinstalācijas nomaiņas nedrīkst automātiskos izslēdzējus nesodīti nomainīt ar aparātiem ar lielāku nominālo strāvu! Automātiskā drošinātāja izvēle ir pats atbildīgākais pasākums, ierīkojot sadzīves elektroinstalāciju, un nedrīkst šo lietu uzticēt kaimiņam, jo „viņš strādā par elektriķi kaut kādā rūpnīcā”, vai pašam mēģināt izvēlēties automātisko izslēdzēju bez jebkādas nojautas, kā tas pareizi darāms. Tas tik tiešām var beigties ar ugunsgrēku.
Vēl viens iemesls, kāpēc automāts nenostrādā lielas pārslodzes gadījumā, var būt paša automāta kvalitāte. Pat labāko zīmolu (Siemens, Legrand, Schneider Electric) produkcijā reizēm gadās brāķa eksemplāri.
Pirms uzstādīšanas visi aizsardzības aparāti ir jāizmēģina. Rūpniecības uzņēmumos parasti tā arī dara, turpretī sadzīvē automātiskos drošinātājus pirms uzstādīšanas pārbauda ļoti reti. Ir atbildīgi elektriķi, kam ir ierīces automātisko izslēdzēju pārbaudīšanai (bieži vien paštaisītas), bet tādu nav daudz.
Trešais variants: uzstādīšanas brīdī automātiskais drošinātājs ir bijis pilnīgā kārtībā, bet, bieži izslēdzoties, ir pamatīgi cietis, un tad tā drošība strāvas pārslodzes gadījumā vairs nav prognozējama.
Ceturtais variants ir pats bīstamākais un reti tiek ņemts vērā. Diemžēl pat pareizi izraudzīts kvalitatīvs automātiskais izslēdzējs negarantē, ka ar pagarinātāja palīdzību pārslogotais kabelis jums nenosvils ātrāk, nekā automāts izslēgsies.
Tam iemesls ir laika sprīdis, kādā pārslodzes gadījumā „izsit korķus”. Automātiskais drošinātājs momentāli izslēgsies tikai ļoti stipras strāvas gadījumā (parasti tas ir īssavienojums), bet pat 30% pārslodzes gadījumā (kad caur parasto drošinātāju plūst aptuveni 21 A stipra strāva) aparāts ķēdi atslēgs tikai pēc 20–40 minūtēm, divkāršas pārslodzes gadījumā – triju minūšu laikā. Bet divkārša pārslodze – tie jau ir 32 A! Vecajiem dzīvokļu elektrotīkliem tas ir gandrīz nāvējoši, tie pārkarst un sāk sabrukt.
Gadās arī kabeļa periodiskas pārslodzes un pārkaršanas gadījumi, bet tad automātiskais drošinātājs vispār var nenostrādāt, jo papildu elektroierīces pagarinātājā tiek ieslēgtas uz salīdzinoši neilgu laiku. Tomēr jebkura, pat īslaicīga pārslodze tuvina kabeļa izolācijas sabrukumu.
Secinājums: pagarinātājus dzīvoklī lietojiet tikai galējas nepieciešamības gadījumā, jo tieši tie rada dzīvokļu elektrotīklos pārslodzi. Remontējot telpas, modernizējiet elektroinstalāciju un ierīkojiet dzīvoklī vairāk kontaktligzdu elektroaparātu atrašanās vietas tiešā tuvumā.
Atcerieties, ka pagarinātāju nekontrolēta izmantošana mājās ar vecu elektroinstalāciju ir taisnākais ceļš uz ugunsgrēku!