Sildierīce dzīvoklim
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Trešdiena, 18 Aprīlis 2012 13:47
Februāra beigās mums sola jaunu aukstuma vilni. Sakarā ar to AS Latvenergo Energoefektivitātes centra speciālisti skaidro, kā pareizi izvēlēties un lietot elektriskās sildierīces, lai neradītu traucējumus elektrotīklos un neatstātu bez gaismas visu māju vai pat veselu kvartālu.
Vispirmām kātrām jāsaprot, ka elektriskie sildītāji ir tikai papildu risinājums, māju ar tiem tā īsti apsildīt diez vai izdosies. Tam vajadzīgi citi risinājumi, piemēram, ēkas siltināšana vai esošās apkures sistēmas rekonstrukcija.
Pirms iegādāties elektrisko sildītāju, jāizvērtē, kādās telpās un kādā darba režīmā tas tiks izmantots. Liela nozīme ir sildītāja veidam. Gadījumā, ja esošā apsildes sistēma nespēj nodrošināt komforta temperatūru un telpā ir jāatrodas visu dienu, papildu apsildei var izmantot konvekcijas, infrasarkano staru sildītājus vai elektriskos sildītājus ar ventilatoru.
Tā kā konvekcijas sildītājā gaiss uzsilst, tam plūstot cauri, intensīvāk tiks apsildīta telpas griestu daļa, tāpēc šādus sildītājus būtu ieteicams izvēlēties telpās ar standarta griestu augstumu 2,5 metri. Jārēķinās, ka temperatūra telpā paaugstināsies lēnāk, nekā izmantojot sildītājus ar ventilatoru.
Savukārt, ja telpā ir augsti griesti (3–4 metri), efektīvāk būs izmantot infrasarkano staru sildītājus, kas līdzīgi kā čuguna radiatori vai padomju laika „saulītes” siltumu staro telpā. Atrodoties siltuma starā, cilvēks jūtas komfortabli, lai gan pārējā telpā temperatūra ir zemāka. Tāpēc infrasarkano staru sildītājus lieto gadījumos, kad komforta temperatūra jānodrošina tikai noteiktā telpas daļā.
Ja tiek plānots elektrisko sildītāju darbināt tikai līdz brīdim, kad ir iekurta malkas krāsns, iespējams izmantot elektrisko sildītāju ar ventilatoru. Tā kā tas darbības laikā nodrošina intensīvu gaisa cirkulāciju, komforta temperatūra telpā tiek sasniegta samērā īsā laikā. Protams, darbinot šo sildītāju visu dienu, varētu traucēt gan intensīvā gaisa plūsma, gan troksnis, ko rada ventilators.
Tas, cik daudz elektroenerģijas patērēs jūsu sildierīce, ir atkarīgs no situma zudumiem telpā un sildītāja lietošanas paradumiem. Lai elektroenerģija tiktu izmantota efektīvi, sildītājus vajadzētu izmantot tikai tajā laikā, kad cilvēks ir mājās, pārējā laikā apsildi nodrošinot ar esošo apkures sistēmu. Ejot uz darbu, jau pusstundu iepriekš sildītāju var izslēgt, jo šajā laikā telpa paspēs atdzist tikai par diviem trim grādiem.
Neaizmirstiet sildītāju izslēgt telpu vēdināšanas laikā. Vēdināšanai jābūt īsai un intensīvai (labāk uz dažām minūtēm logus atvērt līdz galam vaļā, nevis tos ilgi turēt pusatvērtus). Lai telpas netiktu lieki sildītas un pārkarsētas, Latvenergo Energoefektivitātes centra speciālisti iesaka izvēlēties sildītājus ar termoregulatoru, kuri paši izslēdzas, kad temperatūra ir sasniegusi vajadzīgo līmeni, kā arī ar taimeri, kas nodrošina sildītāja ieslēgšanos un izslēgšanos noteiktā laikā.
Speciālisti atgādina, ka ir bīstami izmantot bojātas elektroierīces, pagarinātājus un kontaktligzdas. Jāatceras, ka sildītāju nosegšana ar aizkariem vai mitrām drēbēm ne tikai pasliktina telpu apsildes kvalitāti, bet atsevišķos gadījumos var bojāt sildītāju vai izraisīt ugunsgrēku.