Sadzīves tehnika – gandrīz bīstami
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Svētdiena, 15 Aprīlis 2012 15:24
Faktiski visi mūsdienu dzīvokļi ir bāztin piebāzti ar sadzīves tehniku. Tātad to iemītnieki pastāvīgi atrodas elektromagnētiskā starojuma zonā, kas var negatīvi ietekmēt veselību.
Zinātnieki jau ilgus gadus cenšas noskaidrot, kā cilvēku ietekmē elektromagnētiskais starojums. Itāļu zinātnieki, piemēram, ir nākuši pie atziņas, ka elektromagnētiskais lauks var būt cēlonis neauglībai. Savukārt amerikāņi uzskata, ka sadzīves tehnikas starojums negatīvi ietekmē smadzenes...
Nogurums, galvassāpes, bezmiegs un vispārējs diskomforts – tas viss var būt rezultāts mūsu saskarei ar mājas tehniku. Noskaidrojām, ka mājās iespējams patstāvīgi veikt testu, lai noteiktu dažādu aparātu elektromagnētiskā starojuma līmeni. Tas, protams, nav laboratorijas tests, bet aptuvenu starojuma stiprumu parādīs.
Paņemiet radiouztvērēju (tranzistoru), noskaņojiet uz garajiem vai vidējiem viļņiem tā, lai būtu dzirdams tikai ieslēgtā uztvērēja radītais troksnis, un tad ieslēdziet aparātu, kuru visbiežāk lietojat – datoru, televizoru, mikroviļņu krāsni, tosteri, gludekli, elektrisko tējkannu. Ledusskapi ieslēgt nav vajadzīgs, tas vienmēr ir pieslēgts tīklam, lai arī darbojas tikai periodiski.
Pieejiet ieslēgtajam aparātam ar radiouztvērēju. Jūs dzirdēsiet sprakšķus, svilpienus un citus trokšņus. Jo stiprāki trokšņi, jo stiprāks aparāta radītais elektromagnētiskais lauks.
Ir vērts ar radiouztvērēju pastaigāt arī gar sienām – tām cauri „spiežas” elektromagnētiskie viļņi no kaimiņu tehnikas. Vēlams pārvietot gultas un krēslus, ja tie atrodas spēcīgu elektromagnētisko viļņu zonā.
Kādi aparāti darbojas kā „izstarotāji”?
NO FROST ledusskapis
Uz vecā ledusskapja „Dņepr” jūs varat kaut gulēt, turpretī moderna ledusskapja kompresoram labāk neiet klāt tuvāk par 10 cm. Tādā attālumā lauka intensitāte pārsniedz galējo pieļaujamo līmeni. NO FROST sistēmas ledusskapjiem ar neaizsalstošu saldētavu labāk vispār netuvoties. Atveriet durvis, ātri paķeriet no plaukta krējumu un laidieties prom, jo šim tehnikas brīnumam galējā pieļaujamā norma ir fiksēta vesela metra attālumā no durvīm.
Elektroplīts
Gatavot pusdienas labāk 25 cm attālumā no priekšējā paneļa. Magnētiskā lauka intensitāte šajā vietā ir 1–3 µT (mikroteslas), tieši pie degļiem vēl lielāka. Bet, paejot 50 cm attālumā, kur elektromagnētiskā lauka intensitāte ir aptuveni 0,1–0,15 µT, var mierīgi cept un vārīt! Lai gan ar izstieptu roku, bet droši!
Elektriskā tējkanna
Pat šie mazie, bet neaizstājamie aparātiņi 20 cm attālumā kļūst nepatīkami. Starojuma intensitāte šādā rādiusā ir 0,6 µT.
Gludeklis
Lielākajai daļai gludekļu, kad tie ir silšanas režīmā, magnētiskās plūsmas blīvums 25 cm rādiusā ap rokturi ir 0,2 µT. Te nu neko nevar darīt – nāksies pieciest elektromagnētisko starojumu, jo kā lai gludina, turot roku 25 cm attālumā no gludekļa?
Veļas mašīna
Veļas mazgājamo mašīnu elektromagnētiskais lauks ir ļoti intensīvs. Pie vadības pults tas pārsniedz 10 µT! Tāpēc automātiskās veļas mazgājamās mašīnas darbošanos nevajadzētu vērot tuvplānā.
Mikroviļņu krāsns
Tā pelna īpašu ievērību. Pastāv viedoklis, ka mikroviļņu krāsnis bīstamās sadzīves tehnikas reitingā ieņem pirmo vietu un var nodarīt reālu ļaunumu mūsu veselībai. 30 cm attālumā tā rada 0,3–8 µT magnētisko lauku. Tiesa, konstrukcija nodrošina attiecīgu ekranējumu, taču neviens nedod garantiju, ka elektromagnētiskais starojums netiek ārā. Laika gaitā durvju blīvējumā veidojas mikroplaisas, un aizsardzības pakāpe pazeminās. Tāpēc nesitiet durvis kā maršruta taksometrā, apejieties ar mikroviļņu krāsni akurāti.
Putekļu sūcējs
Vēl intensīvāks lauks ir putekļu sūcējam – ap 100 µT. Par laimi putekļu sūcējs nav gludeklis, situāciju glābj šļūtene, kas ļauj turēties pieklājīgā attālumā no aparāta.
Dators
Datora elektromagnētiskais starojums izplatās visos virzienos. Lietotāja atrašanās zonā tas pārsniedz bioloģiski bīstamu līmeni, tāpēc augu dienu blenzt monitorā labāk vismaz no 70 cm attāluma (1,5–2 m attālumā no kaimiņa monitora birojā).
Televizors
Pretēji iesīkstējušajam viedoklim, stiprākais starojums nāk nevis no ekrāna, bet gan aizmugures virsmas. Drošs attāluma – 1,2–2 metri no gultas.
Mobilais telefons
Tam jāatrodas vismaz 1,5–2 m attālumā no jums, it īpaši naktī. Visbīstamāk ir mobilo telefonu turēt pie galvas – audi „uzsūc” lielu daļu elektromagnētiskā starojuma. Ja jūs ik dienas sarunājaties pa telefonu ilgāk nekā stundu, nebūs lieki reizi gadā apmeklēt ārstu. Telefona jauda palielinās ārpus pilsētas. Pilsētā ir daudz raidošo staciju, lai uztvertu signālu, mobilais telefons tur izmanto tikai 10–20% jaudas.
Radiotelefons un tā „bāze”
Novietojiet tos vismaz 0,5 metru attālumā no guļvietas.
Elektrosadales skapis kāpņu telpā
Bīstamā zona ir 3 m rādiusā no skapim piegulošās sienas. Pie tās nekādā gadījumā nevajag atrasties gultai vai darba vietai. Prātīgāk būs nolikt tur skapi.
Kā sevi nepakļaut riskam? Galvenais, vajag atcerēties, ka no elektromagnētiskā starojuma aizsargā dzelzsbetona sienas. Ķieģeļu, ģipškartona un koka sienas ir vājš aizsargs.
Visbīstamāk ir ilgstoši pakļaut sevi starojumam, piemēram, naktsmiera vai darba laikā. Tāpēc pievērsiet uzmanību tam, kas atrodas ap jums.
Nobeigumā – universāls padoms. Lai gan elektromagnētiskā starojuma kaitīgā ietekme uz cilvēka organismu pagaidām nav pierādīta, izvēlieties sadzīves tehniku, kas patērē mazāk enerģijas (šo informāciju norāda ražotājs) un tātad rada mazāku starojumu. Jo mazāk vienlaikus darbojošos aparātu, jo labāk.