Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Ventilējamās fasādes – izšķērdība vai nepieciešamība?

Edgars STRAUTS,
SIA “Ēkas siltināšana” valdes loceklis, energoauditors

Tāds jautājums ir jāuzdod dzīvokļu īpašniekiem, kuri ir nolēmuši pieteikties ERAF finansējumam daudzdzīvokļu ēku siltumnoturības uzlabošanai.

No šī gada 27.aprīļa LIAA pieņem pieteikumus daudzdzīvokļu ēku siltināšanas 9. projektu pieteikumu kārtā. Jaunie noteikumi tika gaidīti vismaz pus gadu, jo tie būtiski palielina iespējas saņemt finansējumu siltumnoturības uzlabošanai ēkās, kurās ir mazāk par piecdesmit dzīvokļiem. Ēkas, kurās projekta dokumentāciju sāks sagatavot tagad, saņems lēmumu par ERAF finansējumu tikai rudenī, tādēļ lielākajā daļā gadījumu tās nebūs iespējams nosiltināt šogad. Šadā gadījumā vienīgā iespēja nosiltināt ēku šogad ir izmantojot ventilējamās fasādes risinājumu.

Vai daudzdzīvokļu ēku īpašnieki izvēlas ventilējamo fasāžu risinājumu?

Daudzdzīvokļu ēkās ventilējamo fasāžu risinājums Latvijā vēl nav populārs, taču ēku skaits, kas izvēlas šādu fasādi palielinās. Dzīvokļu īpašnieki vēlas, lai ēka būtu nosiltināta kvalitatīvi un siltinājums būtu ilgnoturīgs. Šogad plānojam renovēt vismaz sešas daudzdzīvokļu ēkas, pielietojot ventilējamās fasādes tehnoloģiju.

Kādas ir ventilējamo fasāžu priekšrocības salīdzinājumā ar parastajām fasādēm, kur izolācijas materiāls tiek pielīmēts un noklāts ar dekoratīvo apmetumu?

Galvenās priekšrocības ir: labāka mehāniskā noturība; labāka mitruma izvadīšana no sienām un izolācijas materiāla, sienas nepelē; iespēja veidot sienas taisnas, neatkarīgi no to esošā stāvokļa; ilgāks garantijas periods; iespēja siltināt fasādi ziemā.

Cik izmaksā ventilējamā fasāde daudzdzīvokļu ēkā?

Ventilējamā fasāde vidēji izmaksā 15–20% dārgāk nekā fasāde ar līmētu minerālvates izolāciju un dekoratīvo apmetumu. Šī cenu starpība samazinās, ja ēkai ir nelīdzenas sienas, jo saskaņā ar fasāžu siltināšanas normatīvu ETAG 004 visi fasādes nelīdzenumi, kas ir lielāki par 2 cm pirms izolācijas līmēšanas ir jāizlīdzina. Veidojot ventilējamo fasādi tas nav jādara, jo fasāde tiek izlīdzināta veidojot karkasu.

■ Kādus apdares materiālus izmanto daudzdzīvokļu ēku ventilējamās fasādēs?

Cenas un kvalitātes atbilstības ziņā šobrīd vispiemērotākais materiāls ir šķiedrcementa plāksnes. Galvenais, lai šis materiāls, t.sk. tā dekoratīvā apdare būtu rūpnieciski ražota un materiālam būtu ražotāja garantija. Normāla prakse ir, ka ražotājs apdares materiālam dod vismaz desmit gadu garantiju.

Numuru arhīvs: spied un lasi!