Kas notiek ar liftiem?
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Piektdiena, 22 Februāris 2013 04:34
Viktors Ivanovs, JNĪP inženieris elektriķis
2012. gadā īpaši aktuāls bija jautājums par dzīvojamo māju liftu ekspluatāciju. Dzīvojamās mājas, ko pārvalda SIA Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde, kopā ir 68 lifti. Lielākā daļa no tiem ir ražoti Baltkrievijā vēl padomju laikos. Jelgavā pirmos liftus uzstādīja 1972. gadā, t.i. pirms 40 gadiem, bet lifta resurss ir 25 gadi.
Praktiski visi lifti ir izsmēluši savu resursu un turpina funkcionēt, pateicoties izgatavotāja paredzētajai rezervei un apkalpojošo organizāciju veiktajam darbam. Šobrīd vēl izdodas „atdzīvināt” liftu, paildzināt tā ekspluatācijas laiku uz dažiem gadiem, nomainot galvenās detaļas.
Diemžēl ekonomiskās krīzes apstākļos dzīvokļu īpašnieku iespējas nodrošināt finansējumu nepieciešamo remontdarbu veikšanai ir ierobežotas. Piemēram, pacelšanas mehānisma nomaiņas izmaksas ir aptuveni 5000–6000 latu, kas daudzām mājām ir pārāk liela summa.
2012. gadā laikus nepieņemta lēmuma par remontdarbu apmaksas veidu trijās mājās ilgu laiku lifti bija atslēgti. Šobrīd liftu lietot nevar vienas kāpņu telpas iedzīvotāji triju sekciju dzīvojamā mājā. Jau trīs mēnešus dzīvokļu īpašnieku kopība nespēj pieņemt lēmumu par pacelšanas mehānisma nomaiņu, jo divu kāpņu telpu dzīvokļu īpašniekiem, kurās lifti pagaidām funkcionē, nav vienota viedokļa par radušos situāciju. Var tikai iedomāties, kādas neērtības izjūt iedzīvotāji, kuriem nākas ilgstoši iztikt bez lifta. Daudzi dzīvokļu īpašnieki blakus sekcijās nesaprot, ka līdzīga situācija var piemeklēt arī viņus.
Mūsu uzņēmums ir gatavs nodrošināt līdzekļus nepieciešamo remontdarbu veikšanai uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Taču, lai to darītu, dzīvokļu īpašniekiem ir jāpieņem lēmums.
Pēc prognozēm, tuvāko divu līdz piecu gadu laikā kapitālais remonts būs nepieciešams 25–30 liftiem, kopējās darbu izmaksas sasniegs aptuveni 200 000 latu. Bet arī visi šie remontdarbi neatrisinās galveno problēmu. Ir nepieciešama lifta nomaiņa, tikai tā iespējams panākt vajadzīgo drošību un komfortu. Ņemot vērā, ka jauna lifta uzstādīšana izmaksā vidēji 25 000 latu un Latvijā pavisam ir aptuveni 7000 liftu, tuvākajā nākotnē to sakārtošanā visā valstī nāksies investēt ap 175 miljoniem latu. Bez valsts atbalsta šo problēmu atrisināt nebūs iespējams.
Vēl par remontu!
Ziemās vecajās dzīvojamajās mājās bieži aizsalst aukstā ūdens cauruļvadi. 2012. gadā JNĪP septiņās mājās aukstā ūdens sistēmā uzstādīja pašregulējošus apsildes kabeļus. Tāds kabelis maina jaudu atkarībā no apkārtējās vides temperatūras, tāpēc tam nav nepieciešams termoregulators. Elektroenerģijas patēriņš neliels, kabeļa jauda ir 10–26 W/m. Apsildes kabeļu sistēma veiksmīgi izturēja pārbaudi – ziemas laikā nebija neviena aukstā ūdens cauruļvadu aizsalšanas gadījuma.