Desmit jautājumi pakalpojumu sniedzējiem
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Ceturtdiena, 20 Decembris 2012 20:45
Vai Jaunajā gadā mūsu mājās būs gaisma? Vai varēsim dzert tīru ūdeni? Vai saņemsim pietiekami daudz gāzes? Vai nenosalsim saltajās ziemas naktīs? Mājokļu īpašnieki ir pilnībā atkarīgi no pakalpojumu sniedzējiem. Jaunās sezonas priekšvakarā esam uzzinājuši, ar kādiem rezultātiem 2012. gadu beidz SIA Rīgas ūdens, AS Rīgas siltums, AS Latvenergo un AS Latvijas gāze un kādus jaunumus uzņēmumi mums sarūpējuši 2013. gadā. Svarīgākais par komunālajiem pakalpojumiem, tarifiem un likumiem – uzņēmumu speciālistu atbildēs.
Kādus galvenos darbus jūsu uzņēmums paveicis 2012. gadā?
Rīgas ūdens
SIA Rīgas ūdens īstenoja vairākus lielus uzņēmuma infrastruktūras rekonstrukcijas projektus, daļa no tiem pabeigta, daļa turpināsies 2013. un 2014. gadā. Kā svarīgākie minami dzeramā ūdens sagatavošanas stacijas Daugava rekonstrukcijas darbi, kā rezultātā tika izveidots noslēgts ūdens cirkulācijas cikls, kas būtiski uzlabos vides stāvokli stacijas apkārtnē.
Šobrīd tiek intensīvi strādāts pie bioloģiskās attīrīšanas stacijas Daugavgrīva rekonstrukcijas, kas ļaus ievērojami samazināt slāpekļa un fosfora izplūdi Rīgas jūras līcī (rekonstrukcija tiks pabeigta 2013. gadā).
Uzsākta ES Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta „Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā” 4. kārta”. Saskaņā ar projektu paredzēta centralizētu ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūve Bieriņos, Katlakalnā un Bolderājā, kā arī dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijas izbūve Baltezerā (darbi tiks pabeigti 2014. gadā).
Rīgas siltums
2011./2012. finanšu gadā nomainīti un no jauna izbūvēti 12,63 kilometri siltumtīklu, tai skaitā 10,79 kilometri, izmantojot rūpnieciski izolētus cauruļvadus, kas izbūvēti bezkanāla tehnoloģijā.
Viens no vērienīgākajiem siltumtīklu maģistrāles rekonstrukcijas darbiem ir paveikts Brīvības gatvē, posmā no VEF Kultūras pils līdz Teikas rajonam. Savu laiku nokalpojušie cauruļvadi nomainīti 1,23 km garā posmā. Starp citu, tie aprīkoti ar signalizācijas sistēmu, kas ļauj ātri un precīzi konstatēt bojājuma vietu.
Realizēta katlumājas Gaileņu ielā 14 rekonstrukcija. Nomainīti novecojušie ūdenssildāmie katli, to vietā uzstādīti divi jauni, katrs ar siltuma jaudu 900 kW. Jaunajiem katliem ir par 7–15% augstāka darbības efektivitāte nekā vecajiem.
Turpinās divu siltumcentrāļu modernizācija. Siltumcentrālē Ziepniekkalns tiek būvēts biokurināmā koģenerācijas energobloks ar siltuma jaudu līdz 22 MW un elektrisko jaudu līdz 4 MW, savukārt siltumcentrālē Zasulauks – biokurināmā ūdenssildāmais katls ar siltuma jaudu 20 MW.
Vēl šā gada novembrī AS Rīgas siltums nodeva ekspluatācijā siltumskaitītāju automātiskās nolasīšanas sistēmu. Vairāk nekā 7000 siltumenerģijas skaitītāju aprīkoti ar automātiskām rādījumu nolasīšanas ierīcēm, kas ļauj ātrāk noteikt ik mēnesi patērētās siltumenerģijas daudzumu.
Latvenergo
2012. gadā ne tikai paveikti vairāki sekmīgi projekti, bet arī uzsākti jauni, stiprinot Latvenergo kā elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības līdera pozīcijas Baltijā. Šobrīd mūsu uzņēmumam pieder trešā daļa no Baltijas kopējā elektroenerģijas tirgus. Septembrī tika ieviests jauns tirdzniecības zīmols kaimiņvalstīs – Elektrum.
Darbi turpinās arī Latvijā. 2012. gadā sākti Kurzemes loka izbūves darbi – pirmais valstij stratēģiski svarīgais infrastruktūras projekts kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.
Novembrī tika atklāta AS Latvenergo meitassabiedrības SIA Liepājas enerģija biokoģenerācijas stacija Liepājā, kas uzreiz samazināja pilsētas iedzīvotājiem siltuma tarifu par 13%.
Daudz darīts uzņēmuma korporatīvās pārvaldības uzlabošanā, izstrādāta jauna Latvenergo koncerna darbības stratēģija turpmākajiem četriem gadiem.
Gada nogalē Latvenergo bija pirmā valsts kapitālsabiedrība, kas emitēja obligācijas 20 miljonu eiro apmērā, pēc kurām pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu.
Latvijas gāze
Galvenās mūsu rūpes ir par drošu, pietiekamu un nepārtrauktu dabasgāzes piegādi klientiem Latvijā un kaimiņvalstīs, tādēļ svarīgākie darbi katru gadu ir saistīti ar gāzapgādes sistēmas modernizāciju un tās drošības paaugstināšanu.
2012. gadā veicām virkni ieguldījumu un uzlabojumu visos gāzapgādes sistēmas posmos, bet iepriekšējos un arī turpmākajos gados būtiskākie darbi tiks veikti Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, rekonstruējot urbumus atbilstoši ES standartiem, kā arī palielinot apkures sezonā iegūstamās dabasgāzes kapacitāti, lai arī ļoti aukstā laikā mēs būtu droši par dabasgāzes piegādēm.
Kā 2012. gadā uzlabojās jūsu pakalpojumi?
Rīgas ūdens
Pateicoties infrastruktūras pārbūvei un rekonstrukcijai, mūsu pakalpojumi kļūst pieejami aizvien lielākam skaitam rīdzinieku. Ļoti būtiski ir tīklu paplašināšanas darbi un notekūdeņu attīrīšanas kvalitātes uzlabošana, kas ir tieši saistīti ar apkārtējas vides sakopšanu. Dzeramā ūdens kvalitāte galvaspilsētā atbilst Latvijas normatīvu prasībām. Rīgas austrumdaļā dzeramā ūdens kvalitāte būtiski uzlabosies 2014. gadā pēc atdzelžošanas stacijas izbūves Baltezerā.
Rīgas siltums
No 1996. līdz 2012. gadam ir nomainīti, izbūvēti un optimizēti 359 kilometri siltumtīklu, kas ir aptuveni 53% no AS Rīgas siltums piederošajiem siltumtīkliem. No tiem aptuveni 31% samontēts pēc jaunās bezkanāla tehnoloģijas.
Kopumā siltumtīklu tehniskais stāvoklis ir labs. Pēdējo 15 gadu laikā siltuma zudumi ir samazinājušies no 19,97% līdz 13,41% – par 666 tūkstošiem MWh. Ar šādi ietaupīto siltuma daudzumu būtu iespējams visu gadu apkurināt tādas pilsētas kā Rēzekne, Jēkabpils, Jūrmala, Jelgava un Ventspils, kopā ņemot.
Latvenergo
Pirmkārt, 2012. gadā ir veiktas ievērojamas investīcijas AS Sadales tīkls, uzlabojot elektroapgādes kvalitāti un drošumu. Ieguldījumi sadales tīklos šogad kopumā bija plānoti 65 miljonu latu apmērā. Šie līdzekļi tiek ieguldīti no tīkla komponentes elektroenerģijas tarifā.
Plānveidīgi ieguldītām līdzekļus gaisvadu elektrolīniju pārbūvē par kabeļu līnijām, īpaši mežainos apvidos, elektrolīniju un transformatora apakšstaciju rekonstrukcijā un modernizācijā, trašu attīrīšanā no bīstamiem kokiem u.c. Tā, piemēram, izzāģēti gandrīz 295 tūkstoši bīstamo koku un veikta trašu tīrīšana 4560 hektāru apjomā, izbūvēti 158 kilometri vidsprieguma kabeļu mežainā apvidū. Tā rezultātā jau šobrīd ir samazinājies neplānoto avārijas atslēgumu skaits.
Latvijas gāze
Esam realizējuši virkni tehnisku risinājumu, lai uzlabotu gāzapgādes drošību Rīgā un reģionos.
Kā uzlabojat darbu ar klientiem?
Rīgas ūdens
Aizvadītajā gadā daudz tika darīts, lai uzlabotu komunikāciju ar klientiem. Tika izveidots Rīgas domes klientu apkalpošanas centrs Brīvības ielā 49/53. Tur būtisku vietu ieņem arī SIA Rīgas ūdens pārstāvniecība. Šogad izstrādājām jaunu interaktīvu uzņēmuma mājas lapu (https://www.rigasudens.lv), kā arī veicām uzlabojumus bezmaksas informatīvajā tālruņa līnijā 80002122.
Rīgas siltums
Lai rekonstrukcijas un remontdarbu laikā nodrošinātu rīdziniekiem siltumenerģijas nepārtrauktu piegādi, izbūvējām pagaidu siltumtīklus. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji neizjuta karstā ūdens piegādes traucējumus.
Dzīvi mūsu klientiem atvieglo siltumskaitītāju automātiskā nolasīšanas sistēma: māju pārvaldniekiem un īpašniekiem vairs nevajag katru mēnesi kontrolēt kopējos skaitītājus un sarakstīties ar AS Rīgas siltums, viss notiek automātiski.
Mūsu speciālisti pieņem apmeklētājus Rīgas domes klientu apkalpošanas centrā Brīvības ielā 49/53. Tur ikviens var saņemt informāciju par savas ēkas norēķiniem par patērēto siltumenerģiju, uzrakstīt iesniegumu mūsu uzņēmumam.
Latvenergo
Klienti izvēlas ērtāko saziņas veidu ar mūsu uzņēmumu – šajā gadā par 53 000 ir pieaudzis pašapkalpošanās portāla www.e-latvenergo.lv lietotāju skaits, sasniedzot rekordu septembrī – 145 168 unikālie lietotāji.
Lai vieglāk varētu sekot līdzi izmaksām, arvien vairāk lietotāju izvēlas izlīdzināto maksājumu. Aug arī citu elektronisko pakalpojumu popularitāte, jo īpaši informatīvo īsziņu sūtīšana uz mobilo telefonu.
Latvijas gāze
2012. gadā atvērām klientu apkalpošanas centru Vagonu ielā 20, kur ikviens var atrisināt ar norēķiniem saistītos jautājumus. Bet, lai klientiem nebūtu lieku reizi turp jābrauc, šogad veikts liels solis uz priekšu elektronisko pakalpojumu jomā – tagad AS Latvijas gāze e-pakalpojumu portālā var ne vien nodot skaitījumu rādījumus un pārvaldīt maksājumu vēsturi, bet arī reāli veikt maksājumus.
Ko esat darījuši, lai samazinātu savu pakalpojumu tarifus?
Rīgas ūdens
Rīgā ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifs ir viszemākais valstī un nav mainījies jau piecus gadus. Uzlabojoties mūsu pakalpojumu kvalitātei, nākotnē iespējams neliels tarifa kāpums.
Rīgas siltums
Prognozējam, ka pēc siltumcentrāļu Ziepniekkalns un Zasulauks nodošanas ekspluatācijā siltumenerģijas tarifs varētu samazināties vidēji par 3%, ņemot vērā pašreizējās kurināmā izmaksas.
Latvenergo
Regulatora apstiprinātie tarifi ir ekonomiski pamatoti un nav mainījušies pusotru gadu kopš 2011. gada 1. aprīļa.
Latvijas gāze
Dabasgāzes tarifus lielākoties (par aptuveni 80%) nosaka gāzes iepirkuma cena, kas mainās atbilstoši naftas produktu cenu un valūtu attiecību izmaiņām. Gāzes tarifus Latvijā pilnībā regulē valsts, mūsu uzņēmumam ir minimālas iespējas tos ietekmēt.
Kā 2012. gadā ir mainījusies likumdošana, kas regulē jūsu darbību?
Rīgas ūdens
Likumdošanā nekādas izmaiņas nav notikušas.
Rīgas siltums
2012. gadā tika izdarīti grozījumi Ministru Kabineta noteikumos Nr. 221, kā rezultātā tiek samazināts atbalsts koģenerācijā ražotai elektroenerģijai, kas ietekmē siltumenerģijas tarifu. Lai gan saskaņā ar valdības lēmumu atbalsts koģenerācijā ražotai elektroenerģijai tiek samazināts pakāpeniski, AS Rīgas siltums jau strādā pie dažādu projektu izpētes un attīstības, lai samazinātu izmaksas un nevajadzētu paaugstināt siltumenerģijas tarifu pēc atbalsta zaudēšanas.
Latvenergo
Jau 2011. gadā tika pieņemti grozījumi Aizsargjoslu likumā, kas noteica platākas gaisvadu elektrolīniju aizsargjoslas. Paplašinot aizsargjoslas un attīrot tās no bīstamajiem kokiem, esam uzlabojuši klientu elektroapgādi.
Latvijas gāze
Galvenās izmaiņas ir saistītas ar grozījumiem Krimināllikumā, kas nosaka daudz stingrākus sodus par gāzesvadu tīšu bojāšanu, nepareizu ekspluatāciju un dabasgāzes zagšanu. Tā ir laba ziņa, jo visas nelikumības, kas tiek veiktas ar dabasgāzi, potenciāli ir ļoti bīstamas, tās var kļūt par cēloni pat daudzstāvu ēkas pilnīgai sabrukšanai.
Cik daudz jaunu klientu jums izdevās piesaistīt aizejošajā gadā?
Rīgas ūdens
Aptuveni 150.
Rīgas siltums
2011./2012. finanšu gadā noslēgti līgumi par 32 objektiem ar kopējo pieslēdzamo siltumslodzi 15 MW. Pavisam siltumenerģiju šajā laikā sākuši lietot 35 jauni lieli objekti.
Latvenergo
Liberalizējoties elektroenerģijas tirgiem visā Baltijā, AS Latvenergo ir nostiprinājusi vadošās pozīcijas juridisko klientu tirgū ar vairāk nekā 17 000 klientu. Igaunijā mūsu zīmols Elektrum dažu mēnešu laikā ir iekarojis 10% tirgus, Lietuvā esam piesaistījuši 1500 juridisko klientu.
Latvijas gāze
Šogad mūsu klientu skaits visās grupās kopumā ir pieaudzis par aptuveni pusotru tūkstoti.
Cik daudz siltuma, gaismas, ūdens un gāzes saņēma klienti?
Rīgas ūdens
Mēs rīdziniekiem piegādājām 36 miljonus kubikmetru (šis skaitlis gan nav rādītājs uzņēmuma jaudām, tas ir saražotais un padotais ūdens, kas nepieciešams pilsētas vajadzībām.) Ūdens patēriņš Rīgā 2012. gadā samazinājās, jo sarūk iedzīvotāju skaits, patērētāji uzstāda iekārtas, kas ļauj ūdeni izmantot ekonomiskāk.
Rīgas siltums
2011./2012. finanšu gadā kopējais saražotais siltumenerģijas daudzums bija 3,43 miljoni MWh, kas ir par 7,6% mazāk nekā iepriekšējā finanšu gadā. Patērētājiem tika nodoti 2,97 miljoni MWh. Tas skaidrojams ar siltākiem laika apstākļiem: pērn apkures sezonā vidējā āra gaisa temperatūra bija par 1,8 grādiem augstāka nekā iepriekšējā, bet apkures sezona ilga 193 dienas.
Latvenergo
Pagaidām mums pieejami dati tikai par 2011. gadu, kad AS Latvenergo saražoja 5285 GWh (gigavatstundas) elektroenerģijas un realizēja 8980 GWh.
Latvijas gāze
Šā gada deviņos mēnešos pārdevām vienu miljardu kubikmetru dabasgāzes, kas ir par 9% mazāk nekā tai pašā laika posmā pērn. Pārdošanas apjomu izmaiņas lielākoties ir saistītas ar āra gaisa temperatūras izmaiņām.
Kādas investīcijas esat piesaistījuši attīstībai?
Rīgas ūdens
Ūdensapgādes uzlabošanā ieguldīti 18,8 miljoni. Paši dārgākie projekti – bioloģiskās attīrīšanas stacijas Daugavgrīva rekonstrukcija (5,2 miljoni latu) un „Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā” (7,6 miljoni latu).
Rīgas siltums
Uzņēmums veic kurināmā diversifikāciju, palielinot vietējā biokurināmā – koksnes šķeldas – izmantošanu. Siltumcentrāļu Ziepniekkalns un Zasulauks attīstībai novirzīta iepriekšējo gadu peļņa, kā arī piesaistīts ES struktūrfondu līdzfinansējums. Siltumenerģija tur tiks ražota, izmantojot vietējo bioloģisko kurināmo.
Latvenergo
Ik gadu Latvenergo koncerns investē ap 200 miljoniem latu gan sadales un pārvades tīklu atjaunošanā, gan ražotņu modernizācijā. Lielākie projekti šobrīd ir Daugavas HES rekonstrukcija, kur modernizācijas rezultātā tiks palielināta jauda, Kurzemes loka izbūve un TEC-2/2 ražotne, kas tiks pabeigta 2013. gadā.
Latvijas gāze
2012. gada deviņos mēnešos ieguldījām 11,6 miljonus latu, galvenokārt sadales, pārvades un Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācijā.
Kādi ir uzņēmuma plāni 2013. gadam?
Rīgas ūdens
Galvenais: nākamajā gadā nav plānots paaugstināt ūdenspiegādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifus. Uzlabosim darbu ar klientiem, tam jau radīti vajadzīgie priekšnosacījumi.
Rīgas siltums
Lai paaugstinātu biokurināmā katlumājas ražošanas efektivitāti un samazinātu nepieciešamā kurināmā apjomus, tiks turpināta siltumcentrāles Vecmīlgrāvis modernizācija. 2013. gadā tur ekspluatācijā nodos dūmgāzu kondensatoru. Tādā veidā katlu lietderības koeficients tiks paaugstināts par 15–25%. Arī šim projektam tiks piesaistīts ES līdzfinansējums.
Latvenergo
Gaidām pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju Latvijā. Mūsu līdzšinējā darbība Igaunijas mājsaimniecību tirgū ir bijusi sekmīga, ceram uz labiem rezultātiem arī Latvijā.
Latvijas gāze
Arī nākamgad plānojam investīcijas saglabāt ap 20 miljonu latu apjomā. Lielākais izaicinājums būs urbumu rekonstrukcija pazemes gāzes krātuvē. Tāpat plānojam turpināt uzlabot klientu apkalpošanu.
Ko gribētu novēlēt rīdziniekiem Jaunajā gadā?
Rīgas ūdens
Lai visās rīdzinieku mājās vienmēr ir tīrs un garšīgs ūdens! Tā ir vērtība, ko mēs bieži vien pienācīgi nenovērtējam.
Rīgas siltums
Lai 2013. gadā visos mājokļos būtu silti, lai ikvienam sirdi sildītu labas domas!
Latvenergo
Novēlam gaišu Jauno gadu!
Latvijas gāze
Ziemassvētku un Jaungada svinībās neiztikt bez klāta galda. Esam pārliecināti, ka dabasgāze ir vispiemērotākā svētku mielastu gatavošanai. Novēlam siltus, priecīgus un garšīgus svētkus!