Pārvaldniekiem liks cīnīties ar parādniekiem
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Pirmdiena, 16 Aprīlis 2012 16:49
Oktobra beigās Ekonomikas ministrija sniedza valdībai ziņojumu par iemesliem, kāpēc aug iedzīvotāju parādi par komunālajiem pakalpojumiem. Ierēdņu atzinumos nekā jauna nav, vecmāmiņa pensionāre no jūsu blakus dzīvokļa varētu premjeram pastāstīt to pašu. Taču valsts vismaz publiski atzinusi parādu problēmu un nepieciešamību to risināt.
Ekonomikas ministrija uzskata, ka parādi jāapkaro ar vairākiem paņēmieniem. Lai komunālie parādi arī turpmāk nekrātos tik biedējošā ātrumā, jāturpina darbs pie nodarbinātības veicināšanas un vidējās un mazās uzņēmējdarbības attīstības, kas palielinātu cilvēku ienākumus un ļautu savlaicīgi veikt norēķinus ar pakalpojumu sniedzējiem. Savukārt, lai sekmētu esošo parādu piedziņu, kā arī lai novērstu jaunu parādu veidošanos un mazinātu ļaunprātīgo nemaksātāju skaitu, ir nepieciešamas izmaiņas normatīvajos aktos, kas arī uzlabotu dialogu starp dzīvokļu īpašniekiem un apsaimniekotājiem.
Šai nolūkā Ekonomikas ministrija plāno grozījumus Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā. Pārvaldniekam uzliks pienākumu rakstiski brīdināt dzīvokļa īpašnieku par parāda rašanos un pieprasīt naudu samaksāt. Sarakste ar nemaksātāju namu pārvaldei būs jāsāk jau pašā parāda iekrāšanās sākuma stadijā. Tāpat paredzēts likumā precīzi norādīt, pēc cik ilga maksājumu kavēšanas laika pārvaldniekam lieta būs jāiesniedz tiesā.
Par vēl vienu instrumentu, kas varētu palīdzēt pārvaldniekiem efektīvāk piedzīt parādus, kļūs grozījumi Civilprocesa likumā, kas izdarīti, lai paātrinātu maza apmēra prasību izskatīšanu. Nepieciešams arī samazināt valsts nodevu par šādu lietu iztiesāšanu, uzskata Ekonomikas ministrija.
Atklāts paliek jautājums par to cilvēku komunālajiem parādiem, kuru nekustamais īpašums ieķīlāts bankā. Te vajadzīgi grozījumi Civilprocesa likumā, kas noteiktu, ka pēc dzīvokļa pārdošanas izsolē vispirms tiek piedzīts komunālais un tikai pēc tam hipotekārais parāds. Taču tādu nostādni neatbalsta ne bankas, ne Tieslietu ministrija. Tā ka tuvākajā laikā šai ziņā viss paliks pa vecam, citiem vārdiem sakot, netaisnīgi un neloģiski.
„Šobrīd parādnieki, kas hipotekārā parāda dēļ šķiras no dzīvokļa, domā, ka varēs nemaksāt uzkrāto komunālo parādu,” saka Ekonomikas ministrijā. „Bet tā nav. Tiesas spriedumam par šāda parāda piedzīšanu nav noilguma. Tas nozīmē, ka cilvēks visu mūžu skaitīsies namu pārvaldes parādnieks un pie pirmās iespējas attiecīgo summu no viņa piedzīs tiesas izpildītājs”.