Sētnieks ir par dārgu!
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Pirmdiena, 16 Aprīlis 2012 15:58
„Pateicoties jūsu rakstiem par namu pārvaldēm, daudz esam uzzinājuši un daudzus jautājumus atrisinājuši. Bet šoreiz – par īpaši sāpīgu jautājumu, par sētniekiem.
Reiz jūs rakstījāt, ka piecu sešu sekciju māja sētniekam maksā 80 latu un par šo naudu viņam jāmazgā grīdas un logi kāpņu telpās, atkritumu konteineri un atkritumu vadi. Ar vārdu sakot, viņš ir atbildīgs par tīrību visās koplietošanas telpās un apkārtējā teritorijā.
Pie mums viss ir gandrīz otrādi. Mūsu mājas iemītnieki izlasīja dokumentus un uzzināja, ka mūsu divu sekciju mājas dzīvokļi visi kopā par apsaimniekošanu maksā ap 500 latu mēnesī, bet lauvas tiesa šīs naudas – 248 lati – tiek tērēti sētnieces algai.
Par sētnieces darbu mums nav pamata sūdzēties, viņa strādā divpadsmit stundas dienā, ravē puķu dobes un tā aprūpē mūsu 15 kvadrātmetru pagalmiņu, ka prieks skatīties. Tikai viena lieta – viņa nekopj koplietošanas telpas, to dara kāda mūsu mājas iemītniece, kurai katru mēnesi savācam pa latiņam no katra dzīvokļa.
Pēc jūsu raksta devāmies uz namu pārvaldi un paziņojām, ka sētnieces alga neatbilst mūsu pagalma platībai un mums nepavisam nav vajadzīgs, lai nabaga sieviete 12–15 stundas dienā pucētu mūsu zālienus. Nevienā Rēzeknes pagalmā pēc pulksten 12 dienā sētnieki vairs nav manāmi, tikai mūsējā līdz tumsai kaut ko plūc un grābj, pie viena izgrābjot no mājas budžeta pusi naudas.
Mūsu pārvaldnieks atbildēja, ka samazināt atalgojumu sētniecei nevar, jo tā esot valdības noteiktā minimālā alga. Ļoti dīvaini bija dzirdēt tādu atbildi! Mēs apstaigājām visus dzīvokļu kooperatīvus Rēzeknē, tur darbinieki nevarēja vien nobrīnīties par mūsu sētnieces algu. Namu pārvaldes administratīvajiem izdevumiem mēs maksājam 190 latu mēnesī. Kas paliek mājai? Nav jau nekāds brīnums, ka mūžam esam parādā.
Tā turpinās jau septiņus gadus. Ar šausmām domājam, kas notiks, ja politiķi lems paaugstināt minimālo algu. Daudzi priecāsies, bet mēs līdz ausīm iestigsim parādos.
Mēģinājām rast risinājumu no dzīvokļu īpašnieku pozīcijām, palūdzām, lai pārvaldnieks parāda ar sētnieci noslēgto darba līgumu, bet pārvaldnieks mums papīru nerādīja – tā esot privāta informācija.
Pastāstiet ar avīzes starpniecību, kādi varianti būtu iespējami sētnieka sakarā un kā mums rīkoties tālāk. Mūsu mājas pārvaldīšanu iedzīvotāji nav pārņēmuši”.
Redakcijas atbilde
Mīļie lasītāji, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1014 jums ir tiesības atteikties no sētnieka pakalpojumiem un pašiem uzņemties pienākumu kopt mājas teritoriju. Var taču, piemēram, rindas kārtībā nogrābt zālienu. Tā jūsu nelielās mājas kontā iekrāsies daudz vairāk naudas remontam.
Kas jādara, lai pārņemtu pagalma kopšanu? Laikā, kas atvēlēts 2012. gada apsaimniekošanas izdevumu tāmes projekta apspriešanai (no 15. oktobra līdz 15. novembrim), jāsarīko kopsapulce. Par atteikšanos no sētnieka pakalpojumiem jānobalso vairāk nekā pusei dzīvokļu īpašnieku. Šis jūsu lēmums pārvaldniekam būs jāpilda.
Atsakoties no sētnieka, jums ir tiesības ietaupīto naudu ieskaitīt mājas remonta fondā. Cits variants – samazināt maksu par apsaimniekošanu.
Tikai iegaumējiet, ka pagalmu nāksies uzturēt tīru, pretējā gadījumā pašvaldības administratīvā inspekcija var uzlikt naudas sodu, ko pārvaldnieks iekļaus kārtējā dzīvokļa rēķinā.