Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Mājā nav ūdens, vainīga ziema

Kā rīkoties, ja mājā aizsalušas caurules, un kurš maksās par atkausēšanu?

Janvārī, kā jau tas ziemas mēnesī pieklājas, Latvijā uznāca sals. Kam par to prieks, bet kam – gluži otrādi? Redakcijā vērsās cilvēki, kuriem ar sala iestāšanos aizsala ūdensvads. Kaut arī daudzās mājās šī nelaime ir pazīstama un notiek katru gadu, tik un tā jautājumi dzīvokļu īpašniekiem ir nemainīgi: «Kam prasīt palīdzību, lai ūdensvadu atkausētu? Cik ātrā laikā atbildīgo dienestu darbiniekiem ir jāierodas un jāsniedz palīdzība?»

Avārija Mildas ielā

– Es jau piecpadsmit gadus dzīvoju divistabu dzīvoklī Mildas ielā 2, Rīgā, – stāsta Ludmila. Senāk ūdensvads strādāja labi, bet nu jau beidzamos divus gadus pēc kārtas, caurules aizsalst. Pie kam bez ūdens palieku tikai es, bet pirmajā stāvā dzīvojošie kaimiņi nežēlojas. Esmu otrās grupas invalīde, un, kad ūdensvads atkal ir aizsalis, ūdeni sagādāt man ir ļoti sarežģīti.

Ludmila zvanīja uzņēmumam Rīgas ūdens, bet tur saņēma atbildi, ka cauruļu atkausēšanu ir jāveic mājas pārvaldniekam. Tādu pašu atbildi iedzīvotāja saņēma Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā.

– Apsaimniekošanas uzņēmumā teica, ka meistari atbrauks tikai jaunās nedēļas pirmdienā, kaut es viņiem zvanīju ceturtdienā. Un man vismaz trīs dienas jādzīvo bez ūdens?

Rīgas ūdens visiem nepalīdzēs

Uzņēmumā Rīgas ūdens skaidro, ka dzeramā ūdens piegādes mašīnas ar cisternām ūdeni piegādā tikai tiem objektiem Rīgā, kas bez ūdens palikuši uzņēmuma vainas dēļ:

– Kā likums tās ir privātmājas, kur ūdenspadeve pārtraukta, jo aizsalušas caurules, kas atrodas Rīgas ūdens atbildības zonā. Caurules ir izvietotas uz zemes gabala robežas vai gar sarkano līniju. Gadījumā, ja caurules ir aizsalušas mājas īpašnieka zemes gabalā vai arī pašā mājā, tad atkausēšana ir īpašnieka rūpes un problēma. Tāpat viņam nāksies pirkt vai atvest ūdeni līdz laikam, kamēr avārija nebūs novērsta.

– Ko darīt gadījumā, kad aizsalis daudzdzīvokļu mājas iekšējais ūdensvads?

– Tādā gadījumā cauruļu atkausēšanu un ūdens piegādi ir jānodrošina pārvaldniekam.

Ūdensapgādes uzņēmumā paskaidroja, ka ne visas caurules iespējams uzreiz atkausēt. Piemēram, ja sals skāris plastmasas caurules, tad iedzīvotājiem nāksies gaidīt līdz to dabiskajai atkušanai.

Kāpēc neaizsalst daudzstāvu māju ūdensvadi?

Par aizsalušo ūdensvadu atkausēšanas jautājumiem pieredzē dalās uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks darbinieki:

– Vienlaikus ar āra temperatūras strauju pazemināšanos, dzīvoklī pazūd ūdens. Kā zināt notikušā cēloni – vai tas saistīts ar ūdensvada remontdarbiem vai pie vainas mājas stāvvadu aizsalšana?

– Runājot par to ūdensvada daļu, kas ir mājas pārvaldnieka atbildības zonā – aiz uzņēmuma Rīgas ūdens ievadskaitītāja, jāņem vērā, ka var gadīties situācijas, ka pievads līdz mājai atrodas zemē. Pēdējā laikā šādu cauruļu aizsalšanas avārijas bieži netiek novērotas. Parasti cieš nelielu – 4 līdz 10 dzīvokļu mājas, sevišķi laikā, kad termometra stabiņš noslīd zem mīnus 15 grādu atzīmes, – stāsta SIA Rīgas namu pārvaldnieks Komunikācijas nodaļas projektu vadītāja Santa Vaļuma. – Šo māju ūdens pievada caurules ir izvietotas šahtās pārāk tuvu zemes virskārtai, tādēļ mīnusiem palielinoties, pieaug arī varbūtība, ka zeme sasals arvien dziļāk un līdz ar to arī caurules. Savukārt lielo daudzstāvu daudzdzīvokļu māju ūdensvada pievadi ir pietiekamā dziļumā, turklāt izvietoti tehniskajās šahtās, bet iekšējie cauruļvadi atrodas pietiekoši siltos pagrabos. Caurules šādās mājās arī visbiežāk ir siltinātas. Īsto aizsalšanas cēloni zina tikai tie uzņēmuma darbinieki, kuri, saņēmuši izsaukumu uz avārijas adresi, dodas veikt apsekošanu.

Kurš piegādās ūdeni?

– Ko darīt iedzīvotājiem, ja viņu mājā ir aizsalis ūdensvads?

– Ja iedzīvotājiem ir radušās aizdomas, ka ūdens pazudis aizsalušu cauruļu dēļ, tad ir jāzvana uz vienoto SIA Rīgas namu pārvaldnieks informatīvo tālruni 8900 un jāreģistrē pieteikums. Pēc telefoniskā iesnieguma saņemšanas, ar zvanītāju sazināsies un vienosies par tālākajām darbībām, bet pēc mājas apsekošanas darīs zināmu, kāds būs risinājums.

– Ja ūdenspadeves atjaunošanas darbi draud ievilkties, tad kurš ir atbildīgs par dzeramā ūdens piegādi mājai?

– Ikvienā gadījumā, kad mājā ir pārtraukta ūdenspadeve – avārijas, ieilguša ūdensvada remonta vai aizsalušu cauruļvadu dēļ, SIA Rīgas namu pārvaldnieks pēc pirmā pieprasījuma nodrošina iedzīvotājiem ūdens piegādi cisternās. Lai pieteiktu šo pakalpojumu, iedzīvotājiem ir jāzvana uz vienoto klientu informatīvo tālruni 8900 vai arī jāinformē savas mājas pārvaldnieks (viņa tālrunis ir uzrādīts katra dzīvokļa īpašnieka profilā portālā www.e-parvaldnieks.lv).

Cik ātrā laikā caurules jāatkausē?

Šis jautājums paliek bez konkrētas atbildes, jo tādas nemaz nav. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, cauruļvadu aizsalšana tiek uzskatīta par avāriju. Atbildīgo dienestu pienākums ir avāriju novērst “pēc iespējas ātrāk”, taču precīzi termiņi netiek norādīti. Iedzīvotāji vajadzētu ņemt vērā, ka dienās, kad āra gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 15 grādiem, māju pārvaldnieki un uzņēmums Rīgas ūdens saņem daudz avāriju pieteikumu, tādēļ avāriju likvidēšanas brigādes pie cietušajiem ierodas rindas kārtībā.

Dažus glābs tikai atkusnis

– Vai aizsalušās caurules ir iespējams atkausēt ?

– Bieži to ir iespējams izdarīt, taču jāievēro vairāki faktori. Pirmais un svarīgākais – jānovērtē vieta, kur notikusi aizsalšana. Ja sasalšana notikusi guļvadā, kurš atrodas zem zemes, tad remontdarbos būs jāpielieto rakšanas darbi. Tas nozīmē – būs nepieciešams ilgāks laiks un lielāki līdzekļi.

– Kurš maksā par šiem darbiem?

– Cauruļu atkausēšana neietilpst mājas apsaimniekošanas maksā, tādēļ norēķināšanās par šādas avārijas likvidēšanu tiks iekļauta rēķinā kā papildu maksājums.

– Vai tas nozīmē, ka atsevišķām mājām, iespējams, izdevīgāk gaidīt dabiskā atkušņa iestāšanos?

– Tas nozīmē, ka katras mājas situācija ir jārisina individuāli. Ūdensvada atrakšana ne vienmēr ir labākais risinājums, jo sevišķi, ja āra temperatūra stabili turas zema zem – 15 grādiem). Var gadīties, ka atraktais un atkausētais cauruļu posms pēc dažām dienām atkal ir aizsalis... Bez tam iedzīvotājiem ir jāzina, ka atkausēt iespējams tikai čuguna ūdensvada posmus.

Garantēts risinājums – cauruļu siltināšana

– Daudzi iedzīvotāji atzīstas, ka viņu mājā caurules aizsalst katru ziemu. Vai ir risinājums, kas šo problēmu risina vienu reizi, bet uz visiem laikiem?

– Jā, ir mājas, kuru ūdensvada pievadi ir nepietiekamā dziļumā un ir caurules, kuras nav siltinātas. Šādu māju iedzīvotājiem ir jāsasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulce un kopā ar pārvaldnieku jāatrod risinājums. Labākais un arī pārliecinošākais risinājums ir cauruļvadu nomaiņa uz jaunām – atbilstoši siltinātām caurulēm. Tikai jāatceras, ka šādu apjomīgu remontdarbu veikšanai nepieciešami atbilstoši finanšu līdzekļi. Vispirms pārvaldniekam ir jāpasūta un jāsaskaņo ūdensvada nomaiņas projekts, pēc tam jāizpilda remontdarbi. Ja dzīvokļu īpašnieku kopība piekrīt nomaiņai, tam nāksies izmantot jau esošos mājas uzkrājumus nākotnē plānotiem remontdarbiem, vai arī veidot uzkrājumus tieši šim mērķim.

– Kuri apsaimniekotāja uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks speciālisti iedzīvotājiem palīdzēs tikt skaidrībā par šiem remontdarbiem?

– Vispirms pēc palīdzības var vērsties pie katras mājas pārvaldnieka, tad – iecirkņa inženiera vai arī apsaimniekošanas uzņēmuma iecirkņa priekšnieka.

Numuru arhīvs: spied un lasi!