Galvaspilsētā darbojas santehniķi – blēži
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Trešdiena, 04 Aprīlis 2012 13:16
Rīgā noticis kas ārkārtējs: atklājies, ka daļa firmu, kas apkalpo skaitītājus, veikli muļķo savus klientus. Noņemot ūdens mērītājus plānotajai pārbaudei, santehniķi patiesībā vilto verifikācijas sertifikātus un naudu iebāž sev kabatā. Pirmie tādi gadījumi atklāti vienlaikus Rīgas Kurzemes un Vidzemes priekšpilsētā. Krāpnieki ir atmaskoti un tuvākajā laikā tiks aicināti uz tiesu. Diemžēl speciālisti ir pamatoti nobažījušies, ka blēdību epidēmiju tas neapturēs. Lai sodītu bez izņēmuma visas negodīgās kompānijas, būs vajadzīga pilsētas un pat valdības iejaukšanās.
No haltūras līdz krāpšanai
– Lūk, – namu pārvaldes Juglas nami vadītājs Aleksandrs Pavlovskis noliek man priekšā divus skaitītāju verifikācijas sertifikātus, – tie ir viltojumi!
Pirms dažiem mēnešiem namu pārvalde izveidoja pati savu sanitārtehniķu brigādi, kas apkalpo skaitītājus dzīvokļos. Taču aizliegt namu pārvaldes teritorijā darboties arī komercfirmām Aleksandrs Pavlovskis nevar. Līdz šim viņam ir nācies samierināties ar nepatīkamajiem kaimiņiem, lai gan iebildumu pret „klaiņojošajiem santehniķiem” namu pārvaldniekam ir atliku likām. Viņi par saviem pakalpojumiem prasa nedaudz mazāk nekā municipālā apsaimniekošanas organizācija, bet par savu darbu nekādā veidā neuzņemas atbildību. Ja grib, uzliek skaitītāju šķībi, ja grib, iesmērē klientam ūdens mērītāju bez obligātās uzlīmes (ej un pārbaudi, vai uz mēraparāta tāda vispār ir bijusi). Bet tagad atklājies, ka situācija ir pavisam bēdīga: komercfirmas nevis vienkārši halturē, bet atklāti muļķo mūs.
Viltojumi ir gandrīz ideāli
– Paši apkalpodami skaitītājus, mēs cieši sadarbojamies ar metroloģisko laboratoriju Sistemserviss, tāpēc labi zinām, kā jāizskatās īstam verifikācijas sertifikātam, – stāsta Aleksandrs Pavlovskis. – Šajās dienās iedzīvotāji atnesa mums dokumentus par skaitītāju pārbaudi, ko bija izsniegusi privāta santehnikas firma. Šos skaitītājus arī it kā bija verificējuši Sistemservisa speciālisti, taču mūsu darbinieki pamanīja, ka santehnikas firmas izsniegtais sertifikāts atšķiras no tiem papīriem, ko no Sistemservisa administrācijas parasti saņemam mēs!
Acīmredzot santehniķiem krāpniekiem talkā nākušas modernās tehnoloģijas. Ar datoru un labu printeri viņiem izdevies izgatavot gandrīz precīzu īstā sertifikāta līdzinieku. Uz viltojumiem tāpat bija zīmogi un pat laboratorijas darbinieku paraksti. Bija pievīlusi vienīgi papīra kvalitāte. Namu pārvaldes darbinieki saprata, ka kaut kas nav kārtībā, un taisnā līnijā devās uz Sistemservisa laboratoriju.
– Jā, tas ir viltojums, – tagad pārliecināti saka laboratorijas vadītājs Aleksandrs Ivanovs, viens no Latvijas Ūdens patērētāju asociācijas vadītājiem. – Pateicoties namu pārvaldei, mums tagad zināma firma, kas saviem klientiem izsniegusi šos viltotos dokumentus. Gatavoju iesniegumu Ekonomikas policijai un ceru ar viltojumu izgatavotājiem satikties tiesā.
Skopais maksā divreiz... Šī paruna pilnībā attiecas uz tiem iedzīvotājiem, kuri izmanto negodīgu santehniķu pakalpojumus. Stāsta, ka tādi darbinieki ir gatavi par zināmu atlīdzību pārbaudes aktā ierakstīt pazeminātus ūdens mērītāju rādījumus un pašus skaitītājus „verificē” bez jebkādas demontāžas. Ja Rīgā tā nopietni tiks sākta cīņa pret krāpniekiem, viņu klientiem tiešām nāksies maksāt divreiz, jo skaitītājiem būs jāveic pirmstermiņa pārbaude.
Apšaubāms izdevīgums
Zaudētāji šai notikumā, kā jau vienmēr, ir iedzīvotāji, kas uzķērušies uz blēžu āķa: viņiem nāksies no jauna pasūtīt un apmaksāt skaitītāju verifikāciju. Droši vien namu pārvalde pārbaudīs dokumentus arī citiem klientiem, kas izmantojuši negodīgās firmas pakalpojumus. Ja vēl tiks atrasti viltoti sertifikāti, daudziem Juglas un Teikas iedzīvotājiem nāksies verificēt savus ūdens mērītājus pirms termiņa.
Rīgā ik gadus pārbauda un no jauna uzstāda aptuveni 100 tūkstošus skaitītāju. Skaidrs, ka iedzīvotāji neies skraidīt pa laboratorijām, lai pārbaudītu katra sertifikāta īstumu. Tāpēc Aleksandrs Ivanovs ir pamatoti noraizējies par to, kā savaldīt nekaunīgos krāpniekus un skaitītāju pārbaudi atkal iedabūt likuma ietvaros.
– Latvijā tikai četrām laboratorijām ir tiesības nodarboties ar skaitītāju verifikāciju, – saka kompānijas Sistemserviss vadītājs, – tāpēc arī mēs tā rūpējamies par savu reputāciju.
Viltotie sertifikāti šo reputāciju grauj, turklāt kropļo gan verifikācijas pakalpojumu tirgu, gan arī ūdens patēriņa uzskaiti. Nepārbaudīts skaitītājs pamazām aizaug ar nogulsnēm un rūsu un sāk nekaunīgi melot. Pat ja tas melo it kā par labu dzīvokļa saimniekam, faktiski labuma no tā nav nekāda, jo mājas kopējais ūdens mērītājs fiksē starpību un no maksāšanas par reāli patērēto ūdeni saimniekam nekādi neizgrozīties.
Visus darbus – namu pārvaldes ziņā?
Verifikācijas laboratorijas pa savam var cīnīties pret krāpniekiem. Piemēram, tās plāno skaitītāju sertifikātu kopijas ievietot internetā. Tad jebkurš namu pārvaldnieks, paspaidījis datora taustiņus, on-line režīmā varēs pārbaudīt ūdens mērītāja pārbaudi apliecinošā dokumenta īstumu. Taču ar to vien, pēc Aleksandra Ivanova domām, būs par maz.
– Latvijā vajadzīga precīzāka pašu santehniķu sertificēšanas sistēma, lai valsts varētu kontrolēt šos speciālistus, – viņš ir pārliecināts. – Tiem, kas nolaidušies līdz krāpšanai vai strādā neprofesionāli, vajag anulēt tiesības apkalpot skaitītājus. Šobrīd lielāko daļu tirgus apkalpo klīstošas firmas, klaiņojoši meistari, kas neizjūt nekādu atbildību par savu darbu.
Aleksandram Pavlovskim ir vēl dzelžaināki uzskati. Viņaprāt, tiesības apkalpot skaitītājus pilnībā jānodod namu pārvaldēm.
– Ja reiz mēs iedzīvotāju un Rīgas domes priekšā esam atbildīgi par ūdens zudumiem un mūsu pienākums ir meklēt šo zudumu cēloņus, mums būtu arī jānodarbojas ar aparātu nomaiņu, – saka pārvaldnieks.
Arī citos rajonos sāk medīt blēžus
Pašvaldība varētu pieņemt tādu lēmumu, domā Pavlovskis. Savukārt Nacionālā metroloģijas centra tehniskais direktors Romāns Zaharovs atzīst, ka monopolizēt skaitītāju nomaiņas pakalpojumu nav iespējams, Latvijas likumi to nepieļauj.
– Patērētājam jādod tiesības pašam izraudzīties firmu, kam viņš vēlas uzticēt sava īpašuma apkalpošanu, bet skaitītājs ir dzīvokļa saimnieka īpašums, – sacīja eksperts tikšanās laikā Kurzemes rajona izpilddirekcijā.
Metroloģijas centra speciālisti bija ieradušies Kurzemes rajonā izpilddirektora Orvila Heniņa aicināti, kuru satraukuši vairāki dīvaini atgadījumi viņam uzticētajā priekšpilsētā.
– Mēs konstatējām gadījumu, kad vienā dzīvoklī noņemtais skaitītājs jau pēc divām stundām bija uzstādīts citā, – pastāstīja izpilddirektors. – Visiem taču ir skaidrs, ka tik īsā laikā aparātu verificēt nav iespējams.
Pierādīt santehnikas firmas pārkāpumu Kurzemes priekšpilsētā pagaidām nav izdevies, tāpēc Orvils Heniņš lūdza Romāna Zaharova un viņa kolēģu atbalstu. Metroloģiskā centra darbinieki paziņoja, ka viņi ir gatavi pēc namu pārvaldes pasūtījuma pirms termiņa pārbaudīt aizdomīgos skaitītājus. Tas būtu vēl viens veids, kā krāpniekus pieķert gandrīz vai notikuma vietā.