Neatkarības deklarācija: kā izrakstīt nevēlamus iemītniekus?
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Piektdiena, 13 Aprīlis 2012 11:32
Dzīvesvietas deklarēšanas likums Latvijā ir spēkā kopš 2002. gada, bet mūsu galvās joprojām nav nekādas skaidrības par šo lietu. Šodien par reģistrāciju viss it kā ir saprotams, bet jau rīt saskaries ar gluži banālu situāciju un mīņājies uz vietas, nezinādams, kurp iet pēc palīdzības. Visbiežāk grūtus brīžus nākas pārdzīvot, ja jāizraksta no dzīvokļa cilvēki, kuri tur patvarīgi ir deklarējušies un, kas vēl ļaunāk, nevēlas aizvākties.
Nemaksāt „par to puisi”
Vispār jau dzīvesvietas deklarēšanai nepiemīt tas burvju spēks, kas piemita agrākajam pierakstam. Jūsu dzīvojamā platībā reģistrējies svešinieks nevar dzīvokli ne pārdot, ne apmainīt, ne ieķīlāt bankā. Tikai viena nelaime: tiklīdz viņa formālā klātbūtne taps zināma namu pārvaldei, tas tūlīt atsauksies uz komunālo pakalpojumu rēķinu. Lai gan jāteic, ka mūsdienās tā nav nekāda traģēdija, jo dzīvoklī reģistrēto personu skaits ietekmē tikai maksu par atkritumu izvešanu.
Nelaime ir cita: sveša cilvēka klātbūtne, lai arī virtuāla, nomāc. Tāpēc iedzīvotāji bieži vēršas pie mums ar jautājumu, kā izlikt nelūgtu dzīvesvietas deklarētāju.
Izrakstīt pēc noteikumiem
Ar cilvēku, kas deklarējies jūsu dzīvoklī pilnīgi nepamatoti (gadās arī tā!) viss ir vienkārši.
– Dzīvokļa īpašniekam jāiesniedz pieteikums par deklarācijas anulēšanu, – pastāstīja Rīgas Austrumu izpilddirekcijas Iedzīvotāju dzīvesvietas reģistrācijas nodaļas vadītāja Danuta Bernutaite. – Iesniegumu izskatīs speciāla pašvaldības komisija. Rīgā šo papīru var iesniegt domes Mājokļu un vides departamenta apmeklētāju pieņemšanas centrā vai sava rajona izpilddirekcijas klientu apkalpošanas centrā.
Mājokļu un vides departamenta apmeklētāju pieņemšanas centrs atrodas Rīgā, Brīvības ielā 49/53, 5. stāvā. Tālrunis 67037142.
Brālēns zaudējis kaunu
Taču tie ir tikai ziediņi. Odziņas sākas tad, kad no dzīvokļa vajag izrakstīt tuvinieku, kas ar laiku pārstājis tāds būt, piemēram, aizbraucis uz ārzemēm, pārcēlies uz citu dzīvokli vai vienkārši sastrīdējies ar ģimeni, kategoriski atsakoties maksāt savu daļu par komunālajiem pakalpojumiem.
Aizvainojumam var tikt pāri, bet nav nekādas jēgas samierināties ar tāda sadzīves huligāna klātbūtni dzīvoklī (vai prombūtni). Kā piemēru aplūkosim reālu situāciju, kādā nokļuvusi rīdziniece Marina F.
– Agrāk dzīvoklī bijām pierakstīta vesela ģimene – mana tante ar savu civilvīru un dēlu un es, – pastāstīja Marina. – Tad tante nopirka māju un ar savu otro pusi pārcēlās turp. Ģimenes padomē nolēmām, ka mans brālēns paliks deklarējies vecajā dzīvoklī.
Viss jau būtu labi, bet vairāku gadu laikā Aleksandrs ne reizi nepalīdzēja māsīcai samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem, pirkstu nepakustināja mājas darbos un vēl sāka pret Marinu izturēties naidīgi. Kam gan tas varētu patikt? Marinas pusē nostājās pat tante, Aleksandra māte: „Nav ko tam liekēdim sēdēt tev uz kakla!”
– Tagad vēlos izlikt brālēnu no dzīvokļa, kas pieder mums abām ar tanti, turklāt tante šo manu nodomu atbalsta. Kā man pareizi rīkoties? – interesējas rīdziniece.
„Dzelzs” pieraksts
Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā mums paskaidroja, ka veco pierakstu, kas noformēts līdz 2002. gadam, ir visai sarežģīti anulēt vai atcelt. Deklarācija ir sava veida informatīvs paziņojums varas struktūrām par cilvēka pašreizējo dzīvesvietu, bet pieraksts – pavisam cita lieta.
„Lai anulētu veco pierakstu, ir jāpierāda, ka Aleksandrs ir zaudējis tiesības lietot dzīvokli,” skaidro speciālisti. Šādas tiesības zūd, ja cilvēks atrodas ilgstošā prombūtnē, ir pazudis, neievēro sabiedriskās kārtības noteikumus vai ir pārstājis kārtot komunālos maksājumus. Bet pat tad pierakstu parasti var atcelt tikai tiesa, turklāt dzīvokļa īpašnieka prasībai jābūt pamatotai ar uzskatāmiem pierādījumiem, piemēram, dzīvokļa rēķiniem, kuros norādīts, ka prasības iesniedzējs ir vienīgais maksātājs.
Taču katrs gadījums ir jāskata atsevišķi. Tāpēc iesakām Marinai vērsties domes Mājokļu un vides departamenta apmeklētāju pieņemšanas centrā, kur iespējams saņemt sīku jurista konsultāciju.
Nobeiguma vietā
Katram kokam ir divi gali. Daudziem droši vien radīsies jautājums: ja tagadējā deklarācija iedzīvotājam garantē tik maz tiesību, vai cilvēks nevar tikt izrakstīts pret paša gribu? Teiksim, vai atriebīga sieva nevar pieprasīt no dzīvokļa izrakstīt nogrēkojušos vīru vai slikts dēls atņemt deklarāciju vecajai mātei?
Nomierināsim: nē, vienkārši tāpat neviens deklarāciju jums nevar anulēt. Ierakstu reģistrā anulēt var tikai cilvēks pats personiski. Ja dzīvokļa īpašnieks vēlēsies jūs izrakstīt slepeni, viņam nāksies komisijai pierādīt, ka, deklarējot dzīvesvietu, jūs vai nu esat sniedzis nepatiesas ziņas, vai arī jums vispār nav tiesiska pamata dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.