
Vai avārijas remontdarbi vispār bija?
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Otrdiena, 25 Marts 2025 09:02

Lasītājs: „Mājas pārvaldnieks atsūtīja divus identiskus rēķinus, kā tikt skaidrībā?”
„Lūdzu, palīdziet man saprast, kā tas darbojas – apsaimniekošanas uzņēmums Rīgas namu pārvaldnieks mūsu mājas kāpņu telpā izlika paziņojumu par avārijas darbu – ūdensapgādes stāvvada noslēgventiļa maiņu konkrētā dzīvoklī, un informēja, ka darbs tiks apmaksāts no mājas remontdarbu uzkrājuma līdzekļiem.”
„Kāpēc apsaimniekotājs uz remontdarbu akta parakstīšanu nepieaicināja mājas vecākos? Un kādēļ mēs jau pirms diviem mēnešiem saņēmām tādu pašu paziņojumu par avārijas noslēgventiļa maiņu? Vai mūs grasās piespiest maksāt par vienu un to pašu darbu divas reizes?” Mājas Latgales ielā 415, Rīgā, iedzīvotāja
Uz jautājumu atbild uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) pārstāve Inita Kabanova:
– Kāpēc apsaimniekošanas uzņēmuma pārstāvji nepieaicināja mājas vecākos parakstīt avārijas darbu izpildes pieņemšanas un nodošanas aktu?
– Ūdenspadeves stāvvada noslēgventiļa maiņa ir neliels, varētu teikt, rutīnas remontdarbs, ko veic pēc dzīvokļa īpašnieka pieprasījuma viņa dzīvoklī, tādēļ to pieņem pats dzīvokļa īpašnieks.
Ūdenspadeves stāvvada noslēgventiļa maiņas cena ir fiksēta, tāpēc uz šo darbu pieņemšanu parasti mājas vecākos nepieaicina.
Taču kopumā mājā Latgales ielā 415 ir ļoti aktīvas pilnvarotās personas, kas no sirds vēlas piedalīties mājas remontdarbos, un mēs no savas puses noteikti nodrošināsim viņiem visu iespējamo līdzdalību. Vienmēr priecājamies par mājām, kurās ir aktīvi iedzīvotāji –, ja māju vecākie vai aktīvisti vēlas, viņus iesaistām gan darbu plānošanā, gan plānoto darbu izpildē. Tādējādi iedzīvotāji ne tikai piedalās lēmumu pieņemšanā, bet kopā ar apsaimniekotāju pārliecinās, ka darbi tiek paveikti kvalitatīvi.
– Kādos gadījumos RNP ir pienākums pieaicināt mājas pilnvarotos pārstāvjus parakstīt avārijas remontdarbu aktu?
– Patiesībā normatīvais regulējums neparedz pārvaldniekam pienākumu pieaicināt mājas pilnvarotās personas remontdarbu aktu parakstīšanā. Savukārt, ja iedzīvotāji ir motivēti un vēlas piedalīties, to noteikti var darīt. Vislabāk šo pienākumu ir noteikt lēmumā, ar kuru dzīvokļu īpašnieku kopība apstiprina mājas pilnvarotās personas un nosaka viņu pilnvarojuma apmēru, tai skaitā piedalīties avārijas darbu pieņemšanas un nodošanas aktu parakstīšanā. Tādējādi šis uzdevums būs noteikts kā mājas vecāko atbildība.
Ja dzīvokļu īpašnieku kopības pilnvarojuma nav, parasti ir tikai mājas pārstāvju mutisks lūgums, ko vienmēr cenšamies pildīt. Taču var gadīties, ka apsaimniekošanas uzņēmumā mainās darbinieki un viņiem iepriekš runātais nav zināms.
Vēl, protams, ir iespēja, mājas pārvaldīšanas līgumā iekļaut pienākumu pilnvarotās personas pieaicināt remontdarbu aktu parakstīšanai.
– Kāpēc mājas Latgales ielā 415 iedzīvotāji no RNP saņēma identiska satura paziņojumus par avārijas darbiem 15. novembrī un 20. februārī? Vai tiešām tie ir dažādi darbi, jo naudas summas ir vienādas, radot šaubas, vai tiešām šādi darbi ir veikti.
– Jā, tās ir divas dažādas avārijas situācijas, jo pagājušajā gadā šajā mājā vienā dzīvoklī no ierindas izgāja karstā ūdens stāvvada noslēgventilis, bet šī gada ziemā tāda pati avārija atgadījās citā dzīvoklī. Par to mūs informēja dzīvokļu īpašnieki, bet avārijas darbu – noslēgventiļu maiņu veica uzņēmums PS Siltumserviss Rīga.
Abos gadījumos darba izmaksas ir vienādas, jo, kā jau minēju, šis ir standartizēts remonts, kura izmaksa noteikta RNP līgumā ar PS Siltumserivss Rīga.
Šobrīd līgums ar PS Siltumserivss Rīga ir beidzies un jaunā iepirkuma rezultātā plānojam slēgt līgumus ar trim dažādiem uzņēmumiem. Saskaņā ar jaunajiem līgumiem šo salīdzinoši mazo darbu neveiksim kā ārpuskārtas remontdarbu, bet gan tā izpildi segsim no apsaimniekošanas maksas.
– Vai parasts dzīvokļa īpašnieks, kas nav mājas pilnvarotais pārstāvis, var saņemt informāciju, kuros dzīvokļos ir veikti avārijas remontdarbi, lai pārbaudītu šo darbu izpildi? Kā šādu informāciju pieprasīt?
– Jā, ūdensvada noslēgventiļi dzīvokļos ir mājas kopīpašuma daļa, tādēļ dzīvokļu īpašnieki var saņemt informāciju par šiem remontdarbiem. Darbu izpildes aktus ikviens pats var atrast savas mājas elektroniski kārtotajā mājas lietā Būvniecības informācijas sistēmā – https://bis.gov.lv. Tāpat ir iespēja pieteikties uz tikšanos pie savas mājas pārvaldnieka un iepazīties ar mājas lietu papīra formātā.
– Normatīvais regulējums noteic, ka ūdensapgādes stāvvadi līdz dzīvokļa noslēgventilim ir mājas kopīpašuma daļa. Kam pieder pats vārsts? Kādos gadījumos to maina par mājas uzkrājuma līdzekļiem, bet kādos gadījumos dzīvokļa īpašniekam par remontu nāksies maksāt pašam?
– Tā kā noslēgventilis atrodas pirms dzīvokļa ūdens patēriņa skaitītāja, tas jebkurā gadījumā ir mājas kopīpašums, kura maiņa vienmēr tiks apmaksāta no mājas uzkrājuma, nevis konkrētā dzīvokļa īpašnieka līdzekļiem.