Kā pieķert kaimiņus zādzībā?
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Piektdiena, 13 Decembris 2024 16:08
Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji sūdzas par elektrības zagšanu: kā rīkoties?
„Kā rīkoties, ja rodas aizdomas, ka kāds ir pieslēdzies jūsu dzīvokļa elektrības skaitītājam?” jautā rīdzinieks Jevgeņijs. Stāsts ir vecs kā pasaule, bet vienas pamācība šādas zādzības gadījumā joprojām nav.
Daudzi mūsu lasītāji un sociālo tīklu lietotāji stāsta par tīšas vai nejaušas elektrības zādzības gadījumiem.
■ ■ ■
„Šajā gadījumā mājā ir jāizslēdz visas elektroierīces un jāskatās, vai elektrības skaitītājs fiksē patēriņu. Ja ierīce griežas, tad jāmeklē iespējamais nelegālais pieslēgums, iesaka Dmitrijs Tatuļčenkovs. – Lai to izdarītu, pa vienam izslēdziet drošinātājus un kontrolējiet patēriņu. Kad skaitītājs pārstāj griezties, esat atradis atzaru, kurā ir noplūde. Pēc tam izsauciet elektriķi, kurš pārbaudīs visus vadus un atradīs vajadzīgo. Bet es uzreiz teikšu, ka pārmērīgs patēriņš ne vienmēr liecina par elektrības zādzību – gadās, ka, piemēram, sienā ir īssavienojums un bojātā elektroinstalācija silda sienu, tērējot elektrību.”
■ ■ ■
Natālija Pelipenko stāsta, kā arī pirms vairākiem gadiem saskārusies ar elektrības zādzību: „Tikko bijām samainījuši dzīvokli un bijām pārsteigti, kā pieauga elektrības rēķini. Atceros, ka toreiz mēs to visu norakstījām uz elektriskās plīts lielo patēriņu. Taču pēc pāris gadiem, kad kaimiņi pārvācās, elektrības patēriņš strauji samazinājās. Tikai vēlāk izrādījās, ka kaimiņu dēls pēc izglītības ir elektriķis. Ar kaimiņieni mums bija ļoti draudzīgas attiecības, barojām viņas kaķus, kad viņa kur izbrauca. Grūti to visu pieņemt, bet tas bija fakts.”
■ ■ ■
Jānis uzskata, ka dažās daudzdzīvokļu mājās pieslēgumi ir saputroti jau būvniecības stadijā: „Iedomājieties paneļu māju, koridora panelī ir viens atvērums rozetēm gan mums, gan kaimiņiem. Kad taisījām remontu un atvienojām vadus, kaimiņi atskrēja ar sūdzību – sak’, mēs esot viņus aizķēruši, jo strāva pazudusi. Kad tikām galā ar vadiem, atklājās, ka arī kaimiņu gaiteņa kontaktligzdas strāvu ņēma no mūsu vada. Man ir aizdomas, ka pie šīs saputrošanās vainīgi elektriķi, kas sākotnēji vilka vadus visā mājā.”
Starp citu, ieteikums izslēgt visus drošinātājus tiešām darbojas. Marina Nurkina stāsta, ka remontdarbu laikā elektriķis atklājis, ka kaimiņi nelegāli pieslēguši savu elektroinstalāciju viņas dzīvoklī. „Elektriķis bez kavēšanās nogrieza šo kreiso vadu,” Marina smejas, – un kaimiņi tūdaļ atskrēja ar sūdzību, ka mūsu remonta dēļ viņiem koridorā pazudusi elektrība. Esmu pārliecināta, ka ieteikums atslēgt dzīvoklī elektrību uz nenoteiktu laiku, piemēram, nelielu atvaļinājumu, ātri vien palīdzēs identificēt zādzības faktu.”
■ ■ ■
Olgai Krjučkovai ir pozitīva sadarbības pieredze ar uzņēmumu Sadales tīkls: „Mums tik tiešām zaga elektrību. Tas atklājās, kad lielā patēriņa dēļ izsaucām uzņēmuma Sadales tīkls speciālistus pārbaudīt skaitītājus. Kaimiņš – zaglis tika sodīts, bet mums veica pārrēķinu.
Savukārt rīdzinieks Staņislavs jau daudzus gadus nespēj pieķert kaimiņus blēdībā: „Dzīvoju paneļu mājā, kur vienā sienā ir abpusēja elektrības rozete uz diviem dzīvokļiem. Pirms vairākiem gadiem man aiz sienas dzīvoja nelabojami alkoholiķi. Par parādiem viņiem elektrības skaitītājs tika noņemts, bet, kas dīvaini, gaisma dzīvoklī turpināja degt. Savukārt es pamanīju, ka mans elektrības patēriņš ir palielinājies. Sāku domāt un izdomāju, ka kontaktligzda jāizņem no vecās vietas un jāpārvieto citur. Veco caurumu aizmūrēju – gan lai slāpētu trokšņus, gan lai problēmu novērstu.
Tomēr mans kaimiņš, lai arī kļuvis par alkoholiķi, ir profesionāls, kvalifikāciju nezaudējis elektriķis un, visticamāk, viņš mana dzīvokļa vadiem pieslēdzās kaut kur sienā. Vēlāk viņus no dzīvokļa izlika un tur ievācās jauni iedzīvotāji. Un tad es pamanīju: kad sāk darboties kaimiņu veļas mašīna vai kāda cita jaudīga ierīce, mana lustra mirgo.
Reiz naktī pulksten trijos izslēdzu drošinātāju. Burtiski pēc sekundes kaimiņš izskrēja uzzināt, kas noticis. Viņš jautāja: „Kas noticis?” – Uz ko es viņam mierīgi atbildu: „Tiešām, kas ir noticis, kur problēma?” – Un tad viņš saprata, ka ir sevi nodevis, un ātri aizvēra durvis.
Vispār kaimiņu dzīvoklī nepārprotami ir burvju rozete, caur kuru viņi pieslēdz savas ierīces un uz mana rēķina lieto elektrību. Un pierādīt neko nav iespējams.”
■ ■ ■
Kā skaidro uzņēmumu Sadales tīkls, pirmkārt, dzīvokļa īpašniekam par elektrības zādzību būtu jāziņo savas mājas pārvaldniekam un jālūdz atsūtīt elektriķi apsekot dzīvokli. Visticamāk, tas būs maksas pakalpojums, jo elektroinstalācija no skaitītāja līdz dzīvoklim ir dzīvokļa īpašnieka īpašums.
Ja aizdomas par zādzību apstiprināsies, jāsaņem sertificēta elektriķa akts un jāiesniedz iesniegums policijā. Atsevišķos gadījumos pēc palīdzības var vērsties uzņēmumā Sadales tīkls. Taču jāzina, ka uzņēmums atbild par elektroinstalāciju tikai līdz ievadam mājā, tas ir, līdz kopējam elektrosadales skapim, kas parasti atrodas pagrabā vai pat ārpus mājas.