Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Cik maksā kopējais apgaismojums?

«Dzīvoju tā dēvētajā Staļina laika mājā. Māja nav liela – četri stāvi, tikai divas ieejas. Katrā stāvā kāpņu telpu apgaismo viena spuldzīte, vēl pa vienai ir priekštelpās pie ieejas durvīm. 60 vatu spuldzītes mums jāmaina pašiem. Pavisam mājā ir 16 dzīvokļi. Tūlīt sapratīsit, kāpēc tik sīki par to stāstu. Lieta tāda, ka mēs apšaubām namu pārvaldes aprēķinus: par kāpņu apgaismošanu tā augu gadu no mums iekasē gandrīz vienādu summu – no 2,70 līdz 2,90 latiem no katra dzīvokļa mēnesī. Mums kāpņu telpās ir lieli logi, vasarā tur gaismu vispār neiededzam. Sakiet, lūdzu, kā var apstrīdēt pārāk lielos rēķinus par koplietošanas telpu apgaismojumu?»

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības pieprasīt pilnīgu un ticamu informāciju par pakalpojumiem, ko sniedz namu pārvalde. Iedzīvotājiem, kas apšauba apsaimniekotāja godaprātu, vispirms jāuzraksta namu pārvaldei iesniegums, pieprasot ziņas par to, cik skaitītāju uzstādīts mājā, kādi dati fiksēti uzskaites perioda sākumā un beigās, kādi aprēķini veikti par attiecīgo pakalpojumu.

Ja namu pārvalde atsakās sniegt prasītās ziņas vai vispār neatbild, iedzīvotājiem ir tiesības vērsties galvaspilsētas Īres valdē. Tur eksperti izvērtēs apsaimniekotāja rīcību un sauks to pie atbildības.

Taču šķiet, ka daudz interesantāk iedzīvotājiem būtu nevis uzreiz steigt sūdzēties par namu pārvaldes rīcību, bet gan pašiem veikt alternatīvus aprēķinus. Ņemsim mūsu lasītāja norādītos datus un paraudzīsimies, kas iznāk.

■ Vispirms jānosaka, cik stundu diennaktī kāpņu telpa tiek apgaismota. Šoreiz aprēķiniem ņemsim gada vidējo lielumu – 10 stundas diennaktī.

■ Labāk, protams, kāpņu telpā lietot ekonomiskās 40 vatu spuldzītes, bet, ja reiz māja tiek apgaismota ar spožākām, pieņemsim arī to zināšanai. Tātad mums ir desmit 60 vatu spuldzītes. Par koplietošanas telpu apgaismošanu maksā 16 dzīvokļu saimnieki. Mums vajadzīgs arī Latv-energo tarifs, un kopš 2009. gada 1. janvāra tas ir 0,0743 lati par kilovatstundu.

Tagad aprēķināsim vidējo mēneša maksu vienam dzīvoklim. Tātad: 60 vatu x 10 spuldzes x 10 stundas x 30 dienas = 180 kilovatstundu. Tik daudz elektroenerģijas mūsu lasītāja mājā patērē kāpņu apgaismošanai mēnesī. Reizinām šo lielumu ar tarifu – 0,0743 lati par kilovatstundu, un iegūstam 13,374 latus. Vidēji tik daudz naudas mājā tērē par kopējo apgaismojumu. Bet cik par šo pakalpojumu jāmaksā katra dzīvokļa saimniekam? Atkal gauži vienkārša aritmētika: kopējo summu dalām ar dzīvokļu skaitu, tātad 16. Iznāk, ka vidēji iedzīvotājiem jāmaksā tikai 0,84 lati no dzīvokļa mēnesī. Bet namu pārvalde no klientiem iekasē 2,70 latu mēnesī, tātad, pēc tās aprēķiniem, kāpņu telpas tiek apgaismotas... 32 stundas diennaktī!

Skaitļi ir stūrgalvīgi. Mēs varējām pieļaut kļūdu, tikai nosakot spuldzīšu degšanas laiku, jo nosacīti pieņēmām, ka kāpnes tiek apgaismotas 10 stundas diennaktī, bet nekādā gadījumā nevarējām šajos vienkāršajos aprēķinos kļūdīties vairāk nekā trīskārt! Un pat ja būtu tā kļūdījušies, namu pārvalde noteikti ir kļūdījusies vēl vairāk. Vai arī tur strādā tik tumsonīgi cilvēki, kas nezina, ka diennaktī ir 24 stundas...

Jebkurš rīdzinieks var veikt līdzīgus aprēķinus par savu māju, bet māju vecākajiem būtu derīgi ar šādu komunālo matemātiku nodarboties katru mēnesi.

Numuru arhīvs: spied un lasi!