Rīdzinieki sapinušies tīklos
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Trešdiena, 04 Aprīlis 2012 20:12
Vecajās mājās notiek dīvainas lietas: tu ieslēdz gludekli – ledusskapis pārstāj dūkt, nospied veļas mazgājamās mašīnas pogu – nodziest gaisma. Jau atkal izsisti drošinātāji. Un nav jau nekāds brīnums: daudzās Rīgas centra mājās elektrotīkli kalpo kopš tiem neatminamajiem laikiem, kad mūsu vecmāmiņas bija draiskulīgi skuķi un vēl tikai sapņoja satikt mūsu vectētiņus. Vecais elektropieslēgums daļā Rīgas neatbilst normai un gluži vienkārši ir mājām, cilvēkiem un sadzīves tehnikai bīstams. Mēs noskaidrojām, ka šai gadījumā par savu drošību iedzīvotājiem jāgādā pašiem.
Remontu iztaisīja, par instalāciju aizmirsa
Viss sākās ar vēstuli. Mūsu lasītāja Daina G. rūgti žēlojās par situāciju, kādā nokļuvusi. Pirms kāda laika viņa ieguva maznodrošinātas personas statusu un – kāda laime! – sagaidīja no Rīgas domes sociālā dzīvokļa orderi. Nu tik vajadzētu priecāties! Tagad viņai bija jumts virs galvas, mājas, kur mierīgi audzināt mazo dēlēnu. Bet dažas dienas pēc pārcelšanās Daina atklāja, ka dzīvoklim piemīt kāda nepatīkama īpatnība, proti, elektrība tam pieslēgta nevis caur individuālo, bet gaitenī esošo kopējo skaitītāju.
„Tagad, visu noskaidrojusi, varu teikt vienu: nekad nebūtu domājusi, ka Rīgas dome tā muļķo nabaga cilvēkus!” jūtu uzplūdā raksta mūsu lasītāja. „Mēs ar dēliņu pārcēlāmies uz šo dzīvokli un nopriecājāmies, ka tas ir glīti izremontēts. Bet aiz ārējā skaistuma slēpās briesmīga problēma. Kā paskaidroja speciālisti, dzīvoklis elektrību saņem caur pieslēgumu, kas domāts kāpņu telpas apgaismošanai. Es nevaru noslēgt līgumu ar Latvenergo, jo man nav sava skaitītāja. Bet ar to nepatikšanas tikai sākas. Mūsu dīvainais pieslēgums nodrošina vien 10 ampēru stipru strāvu. Ar to nepietiek elektroaparātu normālai darbībai. Lai reizē varētu darbināt ledusskapi un veļas mazgājamo mašīnu, strāvas stiprumam jābūt ne mazākam par 16 ampēriem.
Gāju uz namu pārvaldi un uzņēmumu Latvenergo, tur man ieteica pašai pasūtīt būvprojektu jaunas instalācijas ievilkšanai līdz skaitītājam. Bez projekta pievadīt elektrību nekādi neesot iespējams, koka mājā tas varot beigties ar ugunsgrēku. Bet projekts un instalācijas nomaiņa maksā ļoti dārgi, pēc manā rīcībā esošajiem datiem, ap 1000 latu.
Kur lai mazturīgs cilvēks, kas dzīvo sociālajā dzīvoklī, ņem tādu naudu? Rīgas domes Labklājības departamentā nevēlas pat dzirdēt par naudas piešķiršanu jaunam elektrības pieslēgumam. Tostarp namu pārvalde neaizmirst sūtīt man rēķinus par elektrību, lai gan man nav individuālā skaitītāja. Vai tas ir taisnīgi? Kad pastāvīgo elektrības problēmu dēļ man sabojāsies ledusskapis vai veļas mašīna, neviens pat nedomās segt zaudējumus!”
Patērētāji sapinušies novecojušos tīklos
Mēs noskaidrojām, ka Rīgā problēmas ar elektrību nav tikai Dainai vien. Tā ir daudzu Rīgas centra namu nelaime.
– Centra dzīvojamās ēkās saglabājusies morāli un tehniski novecojusī instalācija, – pastāstīja Latvenergo preses sekretārs Andris Siksnis. – Tā nodrošina 3x220 voltu spriegumu. Tāpēc arī mūsu kompānijai nākas māju pieslēgšanai pie kopējās energoapgādes sistēmas izmantot veco triju vadu elektrotīklu.
Speciālists atzīst, ka tāds pieslēgums neatbilst cilvēku augošajām vajadzībām. Skaidra lieta, katram rīdziniekam taču ir ledusskapis un televizors, mikroviļņu krāsns un elektriskā tējkanna. Mēs veikli ieslēdzam reizē vairākus elektroaparātus un pēc tam brīnāmies, ka izdeg drošinātāji, kuru uzdevums ir sargāt mūs un visu māju no ugunsnelaimes.
Mēs gan iebildām Latvenergo pārstāvim, ka Daina nepavisam negrasās gludināt veļu pie televizora, reizē mazgājot bērna drēbītes un gatavojot pusdienas uz elektriskās plīts. Viņa vienkārši vēlas, lai ik reizes, kad ieslēdzas ledusskapis, dzīvoklī nenodzistu gaisma. Kāpēc tā notiek un ko Dainai darīt?
– Varbūt jūsu lasītājas mājā, tāpat kā daudzās citās vecajās ēkās, elektrība ievilkta pagājušā gadsimta sākumā, kad strāvu lietoja tikai apgaismojumam, – pacietīgi skaidroja Andris Siksnis. – Tolaik mājām pilnīgi pietika ar 3x220 voltu pieslēgumu. Mūsdienu mājokļi tiek pieslēgti sistēmai ar 380 voltu spriegumu, tāpēc arī cilvēki var reizē lietot vairākus sadzīves aparātus. Turklāt, ja ir šāds novecojis triju vadu pieslēgums, nav iespējams pareizi iezemēt tehniku, tātad tas nekādā gadījumā neatbilst drošības tehnikas prasībām.
Pašdarbība var beigties ar ugunsgrēku!
Pamatīgi nobiedējis jūsu korespondenti, Andris Siksnis paziņoja, ka Dainas un Latvenergo vēlmes daļēji sakrīt. Saskaņā ar ES prasībām elektroinstalācija vecajās mājās nekavējoties jānomaina ar jaunu, kas atbilst 400/230 voltu spriegumam. Tiesa, pagaidām valsts nesoda mājokļu īpašniekus, kuri izmanto bīstamu pieslēgumu, bet šiem cilvēkiem ir jāsamierinās ar to, ka maksimālais strāvas stiprums viņu tīklā nekad nepārsniegs 10 ampērus.
Kas attiecas uz tādiem dzīvokļu iemītniekiem un īpašniekiem kā Daina, kuriem apnikusi dziestoša gaisma un tas, ka elektroaparāti patvaļīgi izslēdzas, viņiem ir izeja: šodien pat viņi var pasūtīt uzņēmumā Latvenergo mājas pieslēgšanu pie mūsdienīga elektrotīkla. Bet Dainas bažas ir pamatotas – par jaunas instalācijas ierīkošanu maksāt nākas pašiem iedzīvotājiem.
– Ja cilvēki ir tam gatavi, viņiem par savu nodomu jāinformē namu pārvalde un jāsaņem tās piekrišana. Pēc tam dzīvokļu īpašniekiem un nama pārvaldniekam jānovērtē, kāds būs mājas kopējais elektrības patēriņš pēc renovācijas, un jāieraksta tas iesniegumā AS Sadales tīkls reģionālajai nodaļai, kur iedzīvotāji pēc tam saņems tehniskos nosacījumus elektrotīklu nomaiņas projekta izstrādei, – paskaidroja Andris Siksnis. – Un tad vēl vajadzēs sameklēt projektētāju un samaksāt viņam par darbu.
Pēc mūsu lūguma AS Sadales tīkls darbinieki ielūkojās datu bāzē un pavēstīja, ka mājā, kur dzīvo Daina, nosacījumus tehniskā projekta izstrādei jau saņēmuši divu dzīvokļu iemītnieki.
– Tas vienkāršos uzdevumu jūsu lasītājai, jo viņa maksu par projekta izstrādi un renovāciju varēs dalīt ar kaimiņiem, – uzskata AS Sadales tīkls darbinieki.
Kad projekts būs gatavs, iedzīvotājus atkal uzaicinās uz Latvenergo. Tur viņiem vajadzēs noslēgt līgumu par jauno pieslēgumu un samaksāt par darbu saskaņā ar uzņēmuma cenrādi. Visu pārējo sola izdarīt Latvenergo. Uzņēmums veiks visus vajadzīgos darbus, nomainīs elektroinstalāciju un uzstādīs jaunus skaitītājus. Bet instalāciju dzīvokļos nāksies mainīt par papildu samaksu.
Redakcijas piebilde
Neskaidrs paliek pats svarīgākais šā jautājuma aspekts. Daina saņēma no Rīgas domes sociālā dzīvokļa orderi. Dzīvoklis joprojām pieder pašvaldībai, Daina ir tikai īrniece. Sievietei nav jāiegulda nauda municipālā dzīvokļa kapitālajā remontā vai pārbūvē. Gluži pretēji, tieši domes pienākums ir iespējami ātrāk nomainīt bīstamo un normām neatbilstošo instalāciju. Lai panāktu, ka šis darbs tiek veikts, iesakām lasītājai vērsties ar rakstiskiem iesniegumiem Rīgas domes Labklājības departamentā, Komunālajā departamentā un Īpašuma departamentā, kā arī Rīgas pilsētas Īres valdē. Pamatojoties uz šo iestāžu rakstiskajām atbildēm, Daina vai nu panāks vēlamo, vai arī gūs iespēju vērsties tiesā.