Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Apnikuši ieskaitījumi par ūdeni!

„Dzīvoju Rīgā, četrus gadus īrēju dzīvokli Slokas ielā. Vienmēr laikus maksāju par komunālajiem pakalpojumiem, tai skaitā par ūdeni. Taču katru mēnesi man vēl jāpiemaksā par kaut kādu ūdens patēriņa korekciju. Tikai šogad vien nez par ko esmu samaksājis 50 latu! Kāpēc man jāmaksā par to, ka kāds no kaimiņiem rīkojas negodīgi un mēneša beigās nodod nepareizus ūdens skaitītāju rādījumus?

Pie manis katru mēnesi ierodas namu pārvaldes darbinieks un pārbauda ūdens mērītāju rādījumus. Kas var man paskaidrot vai piemaksas, ko prasa pārvaldnieks, ir pamatotas un likumīgas?

Ja ir, tad no šā brīža nevienu pārbaudītāju vairs nelaidīšu pār savu slieksni un apzināti iesniegšu nepareizus rādījumus, lai par mani kāds cits maksā. Un vēl: ja kādreiz izdosies notvert ūdens zagli, kura dēļ mums nākas maksāt par skaitītāju rādījumu korekciju vai man atdos pa virsu samaksāto naudu?

Esmu ļoti vīlies. Diemžēl esmu viens no tiem muļķiem, kas vienmēr maksā godīgi. Varbūt kāds man var palīdzēt? Vēlreiz aiziešu uz savu namu pārvaldi „Kurzemes namu apsaimniekotājs”, bet nebrīnīšos, ja viņiem tur jau sagatavota kāda formāla atbilde. Painteresēšos arī pie sava jurista, kas īsti ar to ūdeni notiek.” Šādu vēstuli avīzei kāds rīdzinieks atsūtījis pa elektronisko pastu.

Diemžēl norēķināšanās par Rīgas ūdens pakalpojumiem rada problēmas lielākajai daļai galvaspilsētas iedzīvotāju. Viss sākas ar to, ka namu pārvaldēm ar pakalpojuma sniedzēju jānorēķinās, pamatojoties uz mājas kopējā skaitītāja rādījumiem, bet dzīvokļu saimnieki un īrnieki kvītīs norāda individuālo skaitītāju rādījumus. Jūtat starpību? Dzīvokļu iekšējo skaitītāju rādījumu summa gandrīz vienmēr ir mazāka par mājas kopējā ūdens mērītāja rādījumu.

Mūsu lasītājs pamatoti norāda, ka ne jau visi mūsu kaimiņi laikus un pareizi norāda skaitītāju datus. Tā arī rodas tā starpība, ko nākas segt visiem iedzīvotājiem kopā.

Namu pārvalžu pārstāvji apgalvo, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 999 (ar tiem var iepazīties Rīgas Apsaimniekotāju mājas lapā www.rigaa.lv, sadaļa „Noderīga informācija”) viņiem ir tiesības iekasēt tādu maksu. Savukārt šādas rīcības pretinieki zina teikt, ka ūdens patēriņa korekciju apmaksa ir pretrunā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu. Neviens nevar likt cilvēkam maksāt par pakalpojumu, ko viņš nav saņēmis.

No otras puses, var saprast arī namu pārvaldes. Ūdens tiešām pazūd, un kādam par to ir jāmaksā. Vieni zudumus skaidro ar zādzībām, citi – mūsu individuālo skaitītāju neprecizitāti. „Statistika liecina, ka zog tikai 4% ūdens,” nesen intervijā paziņoja uzņēmuma Rīgas ūdens patēriņa uzskaites daļas vadītājs Gints Muskars. „Vairāk ūdens zudumos vainojami neprecīzie skaitītāji dzīvokļos. Nepareizi uzstādīta mērītāja kļūda var sasniegt aptuveni 60 litru stundā, un tas nav maz.” Uz jautājumu, ko darīt Rīgai un rīdziniekiem, lai samazinātu ūdens zudumus, Rīgas ūdens eksperts atbildēja, ka tad „Rīgas domei nāktos atzīt, ka tā ir kļūdījusies, likdama iedzīvotājiem dzīvokļos uzstādīt skaitītājus”. Pēc tam pilsētai vajadzētu pāriet uz principiāli jaunu ūdens patēriņa aprēķināšanas paņēmienu, piemēram, atteikties no individuālajiem ūdens mērītājiem un maksu iedzīvotājiem aprēķināt proporcionāli dzīvokļa platībai.

Namu pārvaldē Kurzemes namu apsaimniekotājs atzina, ka pašreizējā sistēma nav taisnīga, jo lielāko daļu ūdens zudumu apmaksā godīgie iedzīvotāji, bet zaglēni nodod nulles rādījumus, un atgādināja, ka dzīvokļu īpašnieku biedrībai (un vienīgi tai, nevis namu pārvaldei) ir tiesības pieņemt savus noteikumus cīņai pret blēžiem. Reizēm tas dod lielu labumu!

Piemēram, Salaspilī, Skolas ielā 10/2 dzīvokļu īpašnieki nolēma katram, kas nav uzstādījis vai laikus verificējis skaitītāju, vai ir to sabojājis, uzlikt sodu – pirmajā mēnesī rēķinā ierakstīt maksu par 10 kubikmetriem ūdens. Ja ar mēnesi dzīvokļa saimniekam bijis par maz, lai novērstu pārkāpumus, turpmāk viņam jau nāksies apmaksāt liekus 10 kubikmetrus ūdens par katru dzīvoklī deklarēto cilvēku. Ja dzīvokļu īpašnieku biedrībai kļūst zināms, ka kāds apzināti sabojājis skaitītāju, zog ūdeni vai neielaiž dzīvoklī pārbaudītājus, viņa rēķinā uzreiz ieraksta maksu par visas mājas ūdens patēriņa starpību pēdējo sešu mēnešu laikā! Lieki būtu teikt, ka ūdens zudumi namā Skolas ielā 10/2 pēc tāda lēmuma pieņemšanas ievērojami samazinājās.

Numuru arhīvs: spied un lasi!