Atkritumus aizvedīs bez maksas
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Sestdiena, 15 Aprīlis 2023 12:59
Lielā talka – jau 22. aprīlī. Kas jāzina, ja jūs un kaimiņi esat gatavi sakopt savas daudzdzīvokļu mājas apkārtni?
Aprīlī visā Latvijā norisināsies tradicionālā Lielā talka – pasākums, kura laikā ikviens iedzīvotājs var padarīt kādu teritoriju tīrāku un pievilcīgāku. Atkritumu maisus talkas dalībniekiem nodrošinās tās organizatori, viņi arī parūpēsies par atkritumu izvešanu. Visi laipni aicināti uz Lielo talku 22. aprīlī no plkst. 9.00 līdz 15.00.
Tradīcija jau kopš 2008. gada
Lielās talkas tradīcija Latvijā iedibināta 2008. gadā, kad pasākumā piedalījās aptuveni 50 000 cilvēku un tika savākti 260 000 maisu atkritumu. Absolūtais pieteikto talkošanas vietu rekords tika sasniegts 2017. gadā, kad valsts teritorijas sakopšanā piedalījās aptuveni 200 000 dalībnieku, kuri darbojās 2000 adresēs.
Covid-19 pandēmija piespieda valsts iedzīvotājus samazināt savu aktivitāti, tomēr Lielā talka neapstājās – tā ieguva jaunu formātu: līdztekus kolektīviem pasākumiem kādas teritorijas sakopšanai tagad notiek arī solotalkas, kur sakopšanas darbos dodas atsevišķi dalībnieki vai atsevišķas ģimenes.
Fakts
2022. gadā valsts teritorijā atkal tika organizētas vairāk nekā 1200 talkas, kuru rezultātā pašvaldības uz atkritumu poligoniem nogādāja aptuveni 300 000 ar atkritumiem pildītus maisus.
Lielā talka – tā ir iespēja padarīt Latviju tīrāku. Kā praktiski organizēt kādas teritorijas sakopšanu un aicināt palīgā citus apkārtnes iedzīvotājus? Apskatīsim dažas nianses.
Pie mājas ir ļoti piemēslots mežiņš. Kā noorganizēt tā sakopšanu?
Lai noorganizētu talku konkrētā adresē, par atbildīgo vislabāk kļūt pašam iniciatoram.
Pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas vai uzņēmuma pārstāvis, kā arī ikviens brīvprātīgais, kurš Lielās talkas dienā rīko kolektīvu talku noteiktā teritorijā, to saskaņo ar Lielās talkas konkrētās vietas koordinatoru un reģistrējas interneta vietnē talkas.lv.
Kādi pienākumi būs cilvēkam, kurš kļuvis par konkrētas vietas sakopšanas atbildīgo personu?
Aktīvistam nāksies:
■ Sazināties ar attiecīgās teritorijas Lielās talkas koordinatoru (koordinātes atrodamas vietnē talkas.lv), lai saskaņotu konkrēto atkritumu vākšanas teritoriju.
Ja vēl nav izvēlēta talkas vieta, interneta vietnē talkas.lv ieteicams aplūkot karti „Piesārņotās vietas”.
■ Savu talkas vietu reģistrēt vietnē talkas.lv.
■ Nākamais solis ir atrast un organizēt citus iedzīvotājus, kuri palīdzēs kolektīvajā talkā. Piemēram, sludinājumus var ievietot sociālajos tīklos vai uzaicinājumu izteikt kādā no WhatsApp grupām.
Kā rīkoties, ja nav vēlēšanās būt atbildīgajam, bet gribas pievienoties jau pieteiktajiem pasākumiem?
Par tuvāko talkas vietu var uzzināt pašvaldībā vai pie apkaimes koordinatora, vai vietnē talkas.lv. Tur iespējams pievienoties jebkurai pieteiktajai talkas vietai. Katrai aktivitātei ir savs atbildīgais, kura tālruņa numurs atrodams vietnē talkas.lv.
Kā rīkoties, ja talkot gribas tikai kopā ar ģimeni, piemēram, lai mazliet sakoptu pamesto teritoriju pie pašu mājām?
Noorganizēt solotalku kā ģimenes pasākumu ir pavisam vienkārši, tam nav vajadzīga nekāda atļauja, tikai jāsaņem speciālie talkas maisi. Pēc talkas pašvaldība nodrošinās savākto atkritumu bezmaksas izvešanu, pie nosacījuma, ka tie savākti talkai paredzētajos maisos.
Kur varēs dabūt speciālos talkas maisus?
Par to informācija būs pie savas apkaimes Lielās talkas galvenā koordinatora. Šodien publicējam Rīgas, Jūrmalas un Salaspils koordinatoru sarakstu.
Kur atstāt piepildītos maisus?
Par piepildīto maisu savākšanu un izvešanu atbildīga būs attiecīgā pašvaldība. Maisus drīkstēs atstāt tikai oficiāli reģistrētās vietās, par to informējot konkrētās talkas atbildīgo personu. Ja darba gaitā rodas jautājumi, jāzvana savas apkaimes vai rajona Lielās talkas koordinatoram.
Kā rīkoties, ja talkošanas laikā atrasti bīstami atkritumi vai beigti dzīvnieki?
Ja sakopšanas laikā pamanāt izlietotas šļirces, pudeles ar ķīmiskām vielām vai citu nezināmu šķidrumu, baterijas, akumulatorus vai citus bīstamus atkritumus, neaiztieciet tos. Par šiem priekšmetiem nekavējoties jāziņo par konkrēto talku atbildīgajai personai. Savukārt par mirušu dzīvnieku līķiem jāziņo attiecīgajai pašvaldībai. Ja redzat vairāk nekā divus ievainotus vai beigtus dzīvniekus, vislabāk ziņot glābšanas dienestam, zvanot pa tālruni 112.
Kā ģērbties Lielajā talkā?
Veicot tīrīšanu, lai kur tā notiktu, jālieto darba cimdi. Dalībniekiem ieteicams vilkt garās bikses un T-kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Apaviem jābūt ar slēgtiem purngaliem, ar pietiekami cietu un biezu zoli, lai netraumētu pēdu, nejauši uzkāpjot uz stikla vai asiem priekšmetiem. Noteikti uzvelciet galvassegu, lai tīrīšanas laikā nepiesūktos ērce.
Kas Lielās talkas dalībniekam jāņem līdzi?
Dalībniekiem ieteicams ņemt līdzi tikai darba cimdus. Protams, arī darba entuziasms nenāks par ļaunu!
Ko vēl ir svarīgi zināt par Lielo talku?
Pasākuma laikā varēs ne tikai vākt atkritumus, bet arī darīt citas noderīgas lietas: stādīt kokus, sagatavot stādīšanai puķu dobes, labiekārtot pagalmus, piekārt putnu mājiņas, atjaunot žogus, soliņus un pat tiltiņus. Tikai no mums pašiem ir atkarīgs, vai dzīvosim tīrībā un skaistumā.
Kā atrast koordinatoru?
Rīga, Latgales priekšpilsēta un Centra rajons |
Ivita Žīgure |
67013579 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Rīga, Latgales priekšpilsēta un Centra rajons |
Marianna Skudra |
67026654 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Rīga, Ziemeļu rajons un Vidzemes priekšpilsēta |
Inesa Fedjuhina |
67013565 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Rīga, Ziemeļu rajons un Vidzemes priekšpilsēta |
Vera Solovjova |
67105924 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Rīga, Zemgales priekšpilsēta un Kurzemes rajons |
Baiba Zvaigzne |
67037074 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Rīga, Zemgales priekšpilsēta un Kurzemes rajons |
Rolfs Vendiņš |
67181874 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Jūrmala |
Einārs Bučs |
26300683 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Salaspils novads |
Liene Turne |
29478068 Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. |
Lielās talkas dalībnieku negaidītie atradumi
n■ Visbīstamākais
2018. gadā Rīgas brīvostas pārvaldes darbinieki rīkoja talku Mangaļsalā Rīgā, kurā demontēja vecu ēku drupas un atbrīvoja no atkritumiem Austrumu mola piekrastes teritoriju. Viens no dalībniekiem atrada nesprāgušu kara lādiņu.
■ Pats neparastākais
2017. gadā Mūkusalas teritorijā talkas laikā tika atrasts ļoti retas Eiropas purva bruņurupuča sugas tēviņš. Pēc eksperta Mihaila Pupiņa domām, bruņurupucis izskatījās vesels un labi paēdis. Eksperts izteica pieņēmumu, ka bruņurupuci Kīleveina grāvī ielaidis kāds makšķernieks, kurš to iepriekš atradis citā ūdenstilpnē un atvedis mājās, lai, piemēram, parādītu ģimenei. Pilsētas centrā bruņurupucis nebūtu izdzīvojis, tāpēc talkas dalībnieki, varētu teikt, paglāba to no nāves.
■ Dīvainākais
2018. gadā viens no talkas dalībniekiem atrada jaunas kedas, no kurām nebija pat norauta cenu zīme.
■ Vispretrunīgākais
Reiz talkas dalībnieki dīķī atrada 30 čuguna vannas. Dīķis piederēja pašvaldībai, tāpēc uzreiz sākās strīds, kam pieder smagās čuguna vannas, kuras varēja nodot metālu savākšanas punktā. Izcēlās strīds, jo uz tām pretendēja kā vietējās varas iestādes, tā talkas dalībnieki.