Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Kā dalīt naudu ar vīru?

Gudrie jau sen ir teikuši, ka „mīlestība ir jūtu okeāns, ko no visām pusēm ielenc izdevumi”. Kādreiz tu sapņoji par vīru, kurš tev dāvās miljoniem sārtu rožu un vadās pa restorāniem, bet patiesajā dzīvē tavs mīļotais vai nu nevar, vai nevēlas pastāvīgi to darīt. Ko darīt – ieslīgt depresijā vai apvainoties? Nē! Gudrai sievietei tā noteikti nav izeja. Labāk paskatīties visapkārt un ar skaidru prātu novērtēt situāciju: varbūt gudrāk ir izpildīt vīra vēlēšanos un pietaupīt šodien, lai rīt dzīvotu labāk.

Taupīgi cilvēki ir sastopami gan starp vīriešiem, gan sievietēm, tas tiesa. Bet sabiedrībā valda uzskats, ka sievietes skopulība ir daudz harmoniskāka, jo no malas izskatās pēc saimnieciskuma, taupības. Toties skops vīrietis neizraisa nekādas citas emocijas, vienīgi protestu.

Tas neattiecas tikai uz naudu. Diemžēl ir ne mazums vīrieši, kuri taupa laiku, mīļus vārdus un labus darbus. Galējais šāda emocionālā skopuma paraugs ir vīrietis, kurš mēdz izrādīt, cik viņš dāsns, labsirdīgs un jautrs, bet dara to... tikai citu cilvēku klātbūtnē. Divatā ar mīļoto viņš arī ir ļoti dāsns, tikai nez kāpēc sola viņai vienīgi abstraktas vērtības, tādas kā zvaigznes, debesis, nakts vai saule, ar vārdu sakot, tikai to, kas viņam nepieder un ko viņš nevar nopirkt.

Bet nerunāsim par galējībām. Lielākoties mūsu mīļotie ir skopulīgi nevis tāpat vien, bet kāda noteikta iemesla dēļ. Mēģināsim kopā padomāt, kas būtu darāms, lai taupīgums vestu mūs uz labklājību, nevis novestu pie nelaimes.

Agrāk un tagad

Iespējams, ka kādreiz jūsu lielais un stiprais vīrs ir pārdzīvojis grūtus laikus, viņam bijušas naudas problēmas, nācies taupīt, ierobežot sevi it visā. Kam negadās! Bet viņam joprojām šķiet, ka ir bezjēdzīgi šodien tērēt naudu par precēm, kuras pēc pāris mēnešiem par lētu cenu varēs nopirkt izpārdošanā. Viņš neies pirkt maizi ar visādām sēkliņām, ja visparastāko kukulīti var nopirkt divreiz lētāk. Viņš taupa uz visa, kas viņam nešķiet nepieciešams, – diskotēkām, dārgiem ēdieniem, apģērba...

Problēma ir tā, ka tavs izredzētais mūsdienu pasaulē jūtas neaizsargāts. Viņš zina: šodien darbs ir, bet rīt var arī nebūt; šodien izdosi naudu par niekiem, bet rīt tās var pietrūkt visvajadzīgākajam.

Izeja: vienojies ar vīru daļu ienākumu atlikt nebaltai dienai. Zinot, ka ir tāds neskarams krājums, kas regulāri papildinās, tavs dārgais vieglāk piekritīs patīkamam pirkumam, pat ja tas nebūs vislietderīgākais. Vieglāk ir taupīt tad, ja ir kāds konkrēts mērķis (piemēram, iekrāsim naudu ceļojumam, mašīnai utt.). Ļoti aplami būtu ierobežot sevi tikai tāpat vien, lai bāztu ietaupīto naudu zeķē un šad tad pārskaitītu.

Spiediena svira

Par sevi ne pārāk pārliecinātiem vīriešiem nepieciešamas papildu „stutes” viņu autoritātei. Diez vai materiāli atkarīga sieviete zaudēs interesi par vīru un izrādīs nepakļāvību. Nav jau tā, ka vienmēr tiek prasītas apkaunojošas atskaites, tomēr finanšu temats tādā ģimenē ir viens no galvenajiem. Un ja nu tev beidzot apnīk, kā rāda reklāmā, lūgties vīram naudu kaķim un visam pārējam...

Izeja: pašai pelnīt pietiekami daudz. Mēs zinām ne mazums veiksmīgu sieviešu, un uzskatīt, ka vīram vajag tevi uzturēt, ir muļķīgi un vecmodīgi. Materiāli neatkarīga sieviete ģimenē ir kā... rezerves lidlauks.

Prioritātes

Bet varbūt jūs tiešām nevarat atļauties pārmērības? Padomā: ja vīrs tevi nebūtu atturējis no diviem trim spontāniem pirkumiem, vai jums būtu pietikusi nauda, lai samaksātu par dzīvokli, nopirktu produktus, veiktu kārtējo kredīta maksājumu?

Tādi spontāni pirkumi lielākoties ir ne visai vajadzīgi sīkumi. Parēķini, cik daudz naudas par tādiem tiek izdots, un pati būsi pārsteigta. Centies iepirkties ļoti pārdomāti, jo taupība jau nav tavas ģimenes nabadzības apliecinājums, tā ir tikai jūsu vēlmju lakoniska izpausme. Piekrauti skapji pastāvīgi noved pie jauniem pirkumiem (šo jaciņu iegādājos izpārdošanā, bet ar ko kopā to uzģērbt?).

Ģimenes ekonomikas pamats ir prasme noteikt izdevumu prioritātes. Uzturs: gaļa noteikti, alkohols – ne, maize noteikti, kūciņas – ne un tā tālāk. Ja paliek līdzekļi pēc tam, kad nopirkts viss obligāti vajadzīgais, var padomāt par to, kas nav obligāts. Šampanieti varētu, konjaku – ne, un tā līdz bezgalībai. Ja tu ik reizes kaprīzi pieprasi zvaigzni no debesīm, bet dārgais cenšas tevi atrunāt no šīs ieceres un atgādina par citiem nepieciešamiem tēriņiem, no jums diviem pieaudzis ir tikai viņš, bet tavā raksturā saglabājies daudz infantilisma. Bet tu taču neesi nekāda mazā meitene un spēj saprast, ka naudas tērēšana nav vienīgā interesantā nodarbe dzīve.

Izeja: apstādini sevi, pirms to izdara tavs mīļotais. Neprovocē viņu, un izvairīsies no nepatīkamiem brīžiem. Labāk velti enerģiju tam, lai palīdzētu savai ģimenei pārdzīvot grūtos laikus. Ar sirdi un dvēseli nododies ģimenes grāmatvedībai, izgudro smalkus un apkārtējiem nemanāmus taupības paņēmienus, atrodi sev vai vīram papildu ienākumu avotu. Atceries, ka taupīga sieva ir labāka par bagātību.

Numuru arhīvs: spied un lasi!