Vai jums ir plāns, kaimiņa kungs?
- Detaļas
- Kategorija: Likumi
- Publicēts Trešdiena, 04 Aprīlis 2012 18:00
Jums radusies vēlēšanās nojaukt vienu no dzīvokļa sienām, samainīt vietām virtuvi un viesistabu vai guļamistabu apvienot ar lodžiju? Ja tā, tad jūs ir piemeklējusi modernā pārplānošanas kaite. Nē, tas nav nekas briesmīgs, ka jūs savu tipveida dzīvokli vēlaties pārvērst par netipisku. Tomēr derētu iepriekš zināt, cik sarežģīti tas būs un kādus draudus var radīt.
Legālās ciešanas
Rīdziniecei M. radusies situācija ar tālejošām sekām. Mūsu lasītāja, kas vēlējās palikt anonīma, bija patiesi sarūgtināta. Un kā gan ne: apakšējā stāvā pie mājokļa „uzlabošanas” strādājošo celtnieku darba rezultātā M. dzīvoklī stenderēs parādījās spraugas, tapetes sakrokojās, ķieģeļu siena nosēdās un saplaisāja.
– Gatavojos dzīvokli remontēt, – bēdīgi stāsta M. – Uzaicināju solīdu firmu. Bet meistari man saka: jums ir problēmas, dzīvoklis ir avārijas stāvoklī. Sāku noskaidrot, kas par lietu, un uzzināju, ka apakšstāva kaimiņi, savienojot divus dzīvokļus, izlauzuši sienas. Būvinspekcija bija lietas kursā un savā birokrātiskajā atbildē rakstīja, ka „projekts ir saskaņots un nesošās konstrukcijas nav skartas”. Bet patiesībā kaimiņi bija izveidojuši jaunu ailu tieši NESOŠAJĀ ķieģeļu sienā.
Cietušā dzīvokļa saimniecei ieteica... tiesāties. M. ir gatava iesniegt prasību tiesā, jo bez materiāliem zaudējumiem viņa cietusi arī morālus, viņas nekustamā īpašuma vērtība ir kritusies.
– Man no tā ne par matu nekļūst vieglāk, ka kaimiņi savu dzīvokli ir pārplānojuši legāli, – sacīja sieviete.
Daudzi Rīgas iedzīvotāji cieš no kaimiņu veiktās dzīvokļu pārbūves, pat ja darbi tiek veikti oficiāli. Bet sienu nojaukšana bez projekta var izraisīt īstu traģēdiju. Tā 90. gados Jūrmalā kāds jaunbagātnieks savā dzīvoklī otrajā stāvā ielika milzīgu vannu. Šai nolūkā viņš nojauca iekšējo sienu, kā rezultātā iebruka jumts, pēc tam iegāzās pārsegums un apakšstāva kaimiņi saņēma pamatīgu „dušu”.
Lai dzīvokļa pārbūve būtu droša un likumīga, saimniekiem jāpasūta pārbūves projekts. Kur ņemt tādu dokumentu un ko ar to tālāk darīt, mums palīdzēja noskaidrot sertificēta arhitekte Lāsma Broka.
Palīdzēt var arhitekts
– Dzīvokļa pārbūves projekts jāuztic sertificētam arhitektam, – ir pārliecināta Brokas kundze. – Nereti sadarbība ar arhitektu dod ļoti interesantus rezultātus, viņš piedāvā pasūtītājam negaidītus un ērtus risinājumus. Turklāt dzīvokļa saimniekam neradīsies nepatikšanas ar būvinspekciju (šai gadījumā nav vajadzīga būvatļauja).
Iespējami divi varianti, kā veikt izmaiņas dzīvoklī, – vienkāršota renovācija un dzīvokļa pārbūve. Lai likumīgi veiktu vienkāršotu renovāciju (šai gadījumā pārplānojums neskar nesošās konstrukcijas, ārsienas, fasādi, jumtu, pagrabu, kas ir nama iemītnieku kopīpašums), var noformēt tā dēvēto vienkāršotās renovācijas apliecinājuma karti. Tā ir īpaša veidlapa, ko var saņemt Rīgas pilsētas būvvaldē.
Dzivokļa pārplānošanas plānu izstrāda sertificēts arhitekts un sertificēts būvinženieris.
Kad vienkāršotās renovācijas karte ir apstiprināta būvinspekcijā (10 darbadienu laikā) var stāties pie darba.
Kad darbi ir pabeigti, karti iesniedz Valsts zemes dienestā (Puškina ielā 14) , kur pasūta jaunu tehnisko inventarizāciju. Bet tad, ja jūsu dzīvokļa pārbūve ir saistīta ar nesošo konstrukciju pārcelšanu, jums vispirms jāsaņem visu nama dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Tas nepieciešams pat tad, ja vēlaties tikai iestiklot balkonu. Šai gadījumā cilvēkam, kurš ieplānojis remontu, būs vajadzīgs plānošanas un arhitektūras uzdevums, ko būvvalde sagatavo mēneša laikā. Pēc projekta apstiprināšanas vēl jāsaņem būvatļauja un sakt darbu. Pec tam jāpasūta jauno inventarizācijas lietu.
Pārplānošana: kā labāk
Pēc Lāsmas Brokas teiktā, dzīvokļa pārplānošanu var legalizēt divos veidos: vai nu nodarboties ar to pašiem, vai arī uzticēt rūpes starpniekfirmai.
Vidēji tas var prasīt no dažām nedēļām līdz diviem mēnešiem – atkarībā no tā, cik sarežģītas izmaiņas dzīvoklī paredzētas un cik izdarīgi ir konkrētie ierēdņi. Protams, pašiem kārtojot šo lietu, izdevumi būs mazāki, nekā izmantojot starpnieka pakalpojumus. Savukārt par darba samaksu projekta arhitektam un pasūtījuma izpildes termiņu, pēc Brokas kundzes teiktā, jāvienojas, slēdzot līgumu.
– Situācijas var būt visdažādākās, – viņa precizēja. – Piemēram, projekta izstrāde sienas izņemšanai starp tualeti un vannas istabu var maksāt, sākot no simt latiem.
Par patvaļu nāksies atbildēt!
Par pārbūvi bez saskaņošanas ar būvinspekciju draud virkne nepatikšanu. Pirmkārt, tādu dzīvokli būs grūtāk pārdot vai apmainīt: pēc speciālistu domām, tādu mājokļu tirgus vērtība ir zemāka. Otrkārt, no juridiskā viedokļa tādu dzīvokli nav iespējams noformēt par ķīlu (tostarp hipotēkas kredīta saņemšanai), nodot mantojumā utt. Dažādas pārbūves var kļūt par ieganstu pastāvīgiem konfliktiem ar kaimiņiem. Avārijas situācijā vainīgs būs tas, kas veicis pārbūvi bez atļaujas.
Bet tas vēl nav viss. Par patvaļīgu pārbūvi draud administratīvais sods. Fiziskām personām naudas sods var būt līdz 5000 latiem, juridiskām – līdz 10 000. Ja dzīvoklī ir veikta nelikumīga pārbūve, īpašniekam var uzlikt par pienākumu dzīvokli atjaunot sākotnējā izskatā. Par savu naudu, protams.
Pārceļoties esiet modri
– Ja jūs pērkat dzīvokli un vēlaties uzzināt, vai tā projektā nav izdarītas kādas izmaiņas, to var noskaidrot pēc inventarizācijas lietas, – pamāca Brokas kundze. – Pircējs saņem inventarizācijas plānu, kurā norādītas visas veiktās izmaiņas. Salīdzinot datus ar ierakstu zemesgrāmatā, noteikti kļūs skaidrs, vai dzīvoklis ir pārbūvēts un vai tas darīts likumīgi. Ja esat atklājis, ka plānā ir nelikumīgas izmaiņas, un tomēr dzīvokli nopircis, visa atbildība gulstas uz... jums. Tāpēc, pērkot dzīvokli, ir rūpīgi jāpārbauda visi dokumenti un plāni. Ļoti svarīgi ir saprast, kādu inventarizācijas lietu jūs turat rokās – jauno vai veco. Var gadīties, ka nelikumīga pārbūve veikta pēdējā brīdī un nav ierakstīta zemesgrāmatā un inventarizācijas lietā. Tādā gadījumā jāliek pārdevējam atrisināt šo problēmu vai pašiem jāuzņemas pienākums legalizēt pārbūvi un jābūt gataviem samaksāt administratīvo sodu par nelikumīgi veiktajiem darbiem.
Ārpus likuma
Bez eksperta slēdziena aizliegts:
■ veikt pārbūvi un nojaukt jebkuras sienas starp dzīvokļiem;
■ pārvietot radiatoru uz aizstiklotu lodžiju;
■ ierīkot no mājas kopējā tīkla apsildāmas grīdas;
■ pārvietot karstā un aukstā ūdens, apkures, kanalizācijas un gāzes piegādes stāvvadus;
■ pārvietot nesošās sienas bez būvinženiera novērtējuma;
■ palielināt logu ailas;
■ nomainīt nesošās grīdas sijas vecās mājās.