Laiks izvest!
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Otrdiena, 21 Novembris 2017 12:37
Svarīgākais par pamesto mašīnu evakuāciju no jūsu pagalma
Saskaņā ar likumu atbildīgās instances var evakuēt transportlīdzekļus, kuri ir ilgu laiku atstāti uz ceļa. Kas notiek ar auto evakuatora aizvesto transportlīdzekli, kad pienāk X stunda? Uz šo un citiem jautājumiem atbildes sniedz Rīgas pašvaldības policija (RPP).
Kas jāzina īpašniekiem? Transportlīdzekli var evakuēt neatkarīgi no tā, vai tam ir tehniskā apskate vai nav. Taču pirms transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanas jāpierāda, ka tas tiešām ir pamests vietā, kur ilgtermiņa auto novietošana ir aizliegta. Likumus, kas regulē evakuācijas jeb piespiedu pārvietošanas veikšanu, ir izstrādājis Ministru kabinets 2004. gada 7. septembrī (Nr. 767).
„Mums nav tādu resursu, lai katru dienu Rīgas ielās un pagalmos fiksētu pamestas mašīnas. Policisti nevar izsekot, cik nedēļu vai mēnešu transportlīdzeklis stāv uz ielas. Līdz ar to iedzīvotājiem jāziņo mums, ja pamana kādu mašīnu savā pagalmā vai uz ielas, kura jau ilgstoši stāv uz vietas un nekur nebrauc,” informē Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Ziņot policijai var, zvanot pa tālruni 110 vai ziņojot caur mobilo aplikāciju. Saņemot informāciju, policija fiksē transportlīdzekli un atstāj uz vējstikla brīdinājumu par termiņu, kura laikā automašīnu ir jāpārvieto. Transportlīdzekļiem, kuriem ir derīga tehniskās apskates uzlīme, šis termiņš ir 45 dienas, savukārt bez tās – 15 dienas. Pēc termiņa beigām policisti pārbauda, vai transportlīdzeklis ir pārvietots vai ne. Gadījumā, ja mašīna joprojām stāv uz vietas, policisti izsauc evakuatoru, kas to aizved uz Rīgas satiksmes autostāvvietu.
Pamesto transportlīdzekļu īpašniekiem bez tehniskās apskates jāatceras, ka mašīnas pārvietošana uz citu pagalmu vai ceļa otro pusi netiek uztverta kā policijas prasības izpilde. Transportlīdzeklis jāpārvieto uz garāžu, savu privāto teritoriju vai autostāvvietu, kur mašīna var stāvēt pat gadiem ilgi.
„Rīgas pašvaldības policija ir pretimnākoša, likuma ietvaros mēs cenšamies katru problēmu risināt, izmantojot individuālu pieeju. Kā tas izpaužas? Gadījumā, ja īpašniekam ir pamatojums, kādēļ viņš ir atstājis savu transportlīdzekli uz ilgu laiku, kā arī ir plāns, kā rīkoties tālāk, tad viņš var vērsties pie RPP ar lūgumu pagarināt termiņu, kurā mašīna jāpārvieto,” norāda policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Evakuētās mašīnas tiek aizvestas uz Rīgas satiksmes autostāvvietu. Saskaņā ar likumu transportlīdzekļa īpašniekam jāsamaksā visi evakuācijas izdevumi. Viens kilometrs ar evakuatoru maksā 2,79 eiro, diennakts autostāvvietā – 1,74 eiro, pēc tam – 0,43 eiro stundā. Ja 30 dienu laikā transportlīdzekļa īpašnieks nav ieradies pēc savas mašīnas, Rīgas satiksmei ir tiesības utilizēt šo transportlīdzekli. Tomēr parasti mašīnas utilizāciju veic vismaz pēc 90 dienām. Bieži transportlīdzekļa īpašnieks tā arī neierodas, un mašīna tiek nodota metāla pārstrādes uzņēmumam, ar kuru Rīgas satiksme noslēdz līgumu konkursa kārtā. Rīgas satiksmes pārstāve Baiba Bartaševiča atzina, ka pieredze rādot – ja īpašnieks pēc savas mašīnas neierodas pirmās dienas laikā, viņš neierodas nekad.