Latvija māca pārvaldīt
- Detaļas
- Kategorija: Ziņas
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Aprīlis 2012 16:07
2005. gadā Ķīnas inteliģence sāka meklēt veidus, kā padziļināt izpratni par Rietumu pasauli un tās mijiedarbību ar Austrumiem. Šie meklējumi noveda pie domas sarīkot Ķīnas – Eiropas forumu. Šogad uz forumu tika uzaicināts Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis. Viņš pastāstīja, ka ķīniešus īpaši interesē Latvijas pieredze dzīvokļu privatizācijas un mājokļu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas jautājumos.
– Zinu, ka sākotnēji bija paredzēts sarīkot tikai vienu Ķīnas – Eiropas forumu, bet pirmā tikšanās kļuva par platformu pastāvīgai divu pasaules reģionu sabiedrību viedokļu apmaiņai, – pastāstīja Ģirts Beikmanis.
– Foruma mērķis ir veidot harmonisku sabiedrību ar ilgtspējīgu attīstību. Pirmā tikšanās notika Ķīnā, otrā uzreiz vairākās Eiropas pilsētās. Šogad norisinājās trešais forums, un tā dalībniekus uzņēma Honkongas Politehniskais institūts. Diskusijās piedalījās vairāk nekā 500 Ķīnas un Eiropas valsts, akadēmisko un nevalstisko organizāciju pārstāvju.
Mani uz forumu uzaicināja tā organizatori no Eiropas valstīm. Viņi lūdza mani sagatavot ziņojumu un dalīties Latvijas pieredzē dzīvokļu privatizācijas, mājokļu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas jautājumos. Ķīnu interesē mūsu pieredze, tāpēc pie viena iepazīstināju foruma dalībniekus ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka mājokļu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas principus mūsu valstī. Sniedzu ieskatu par Latvijas ekonomikas pēdējo desmit gadu izaugsmes un recesijas niansēm saistībā ar nekustamo īpašumu, kā arī iepazīstināju Ķīnas un Eiropas valstu pārstāvjus ar Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas darbību.
Mūsu sekcijā spriedām par daudzdzīvokļu namu stāvokli, renovāciju, pārvaldīšanu un sabiedrības dzīves organizēšanu, kā arī apkārtējās vides veidošanu, saglabāšanu un aizsardzību. Ķīnā ļoti svarīgs ir jautājums par ekonomiski pamatotas, energoefektīvas un ilgtspējīgas mājokļu politikas veidošanu. Pēc dzīvokļu privatizācijas namu pārvaldīšanas sistēmas attīstība šajā valstī notiek līdzīgi kā Latvijā: tiek veidotas jaunas attiecības starp dzīvokļu īpašniekiem un pārvaldnieku. Notiek pirmie mēģinājumi uzlabot māju energoefektivitāti, bet tas Ķīnā ir visai sarežģīti, jo valsts ir liela un reģionos ir ļoti atšķirīgs klimats: dienvidos daudz enerģijas tiek tērēts telpu dzesēšanai, bet ziemeļos, kur ir dziļas un bargas ziemas, – apkurei.
Lai gan esmu vairākkārt piedalījies un uzstājies dažādās konferencēs, semināros un forumos, tik liela mēroga pasākumā piedalījos pirmo reizi. Pārsteidza augstais foruma darba organizācijas līmenis. Ķīnas pārstāvji uzdeva ļoti daudz precizējošu jautājumu un izteica vēlmi atbraukt un apskatīties, kā mēs dzīvojam un strādājam.
Kas Ķīnā pārsteidza sadzīviskā nozīmē? Protams, karstums un daudzie cilvēki ielās (turklāt 90% no viņiem bija galvas tiesu īsāki par mani). Bet pastaigai pa Honkongas krastmalu, parkiem un veikaliņiem daudz laika neatlika, jo katru dienu forumā strādājām no rīta līdz vakaram.