Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Cik „maksā” mājas mīlulis?

123rf.com

Nodeva par suņu turēšanu Rīgā jāsamaksā līdz 2025. gada 1. martam.

„Man ir divi klēpja sunīši – špici,” raksta Laura Jansone, „pagājušā gada nogalē no Ogres apkaimes pārcēlāmies uz Rīgu. Esmu dzirdējusi, ka Rīgā par suņu turēšanu jāmaksā nodeva. Vai tā ir tiesa, cik liela ir maksa un kā to samaksāt?”

Jautājums par suņu turēšanas nodevas samaksu ir aktuāls ne tikai rīdziniekiem, kas pilsētā dzīvo nesen. Arī ilggadēji suņu saimnieki vaicā: „Sakiet, kas 2025. gadā ir mainījies attiecībā uz nodevas apmaksu? Vai var naudu pārskaitīt uz to pašu kontu, kur pagājušajā gadā?”

■ ■ ■

Kā mums skaidroja domē, Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 237 „Par pašvaldības nodevu par suņa turēšanu Rīgā un suņa reģistrācijas kārtības uzraudzību un kontroli” noteikts, ka suņa turēšanas nodeva par katru dzīvnieku ir 10 eiro.

Kā rīkoties, ja cilvēks ar suni Rīgā ierodas tikai laiku pa laikam? Atbilde ir vienkārša: nodeva Rīgā jāmaksā tikai tad, ja mājdzīvnieku reģistrā par suņa pastāvīgo dzīvesvietu ir norādīta Rīga.

Nodevas apmērs nav mainījies kopš 2018. gada – visus šos gadus tā ir 10 eiro.

Noteikumi paredz arī dzīvnieku turētāju grupas, kurām pienākas atlaide:

ja dzīvnieku reģistrā reģistrētais suņa īpašnieks ir pensionārs – nodevai piemēro 50% atlaidi,

ja dzīvnieks ir sterilizēts, tā īpašnieks saņem 50% atlaidi.

No nodevas atbrīvotas personas ar 1. un 2. grupas invaliditāti; ar 3. grupas redzes un dzirdes invaliditāti.

Var šķist, ka nodevas samaksas faktu neviens nepārbauda, tomēr pret to izturēties vieglprātīgi nevajadzētu – ja gadījumā mājas mīlulis nonāk veterinārajā klīnikā, aizbēg vai sakož citu suni, pašvaldības policija konstatē, ka īpašnieks nodevu nav samaksājis. Tādā gadījumā bez visām citām nepatikšanām suņa saimnieks var saņemt administratīvo sodu par pašvaldības noteikumu nepildīšanu.

■ ■ ■

Svarīgs jautājums: kā vienkāršāk samaksāt nodevu par suņa turēšanu?

To var izdarīt tiešsaistes portālā www.eriga.lv vai bankā, vai internetbankā.

Rekvizīti pārskaitījumam:
Saņēmējs: Rīgas valstspilsētas pašvaldība
Reģistrācijas numurs: 90011524360

Adrese : Rātslaukums 1, Rīga
Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestāde:

Rīgas valstspilsētas pašvaldības Finanšu departaments,
*Konta numurs: LV89RIKO0023300000000,
A/S Luminor Banka, kods: RIKOLV2X
*Konta numurs: LV74UNLA0023300000000
A/S SEB banka, kods: UNLALV2X

Maksājuma mērķī noteikti jānorāda suņa īpašnieka vārds, uzvārds, personas kods un dzīvnieka čipa numurs.

■ ■ ■

Dzīvnieku turētāju jautājums: vai pēc nodevas samaksas suņa saimniekam jādodas uz tuvāko veterināro klīniku pēc žetona? Rīgā šāda kārtība bija spēkā daudzus gadus.

Suņu nodevas samaksu administrējošajā Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departamentā mums paskaidroja, ka kopš 2024. gada pilsēta vairs neizsniedz žetonus suņiem, par kuriem ir samaksāta nodeva. Iepriekšējā prakse tika atzīta par dārgu un neefektīvu.

Pārbaudes gadījumā žetona vietā suņa īpašniekam var pieprasīt uzrādīt dzīvnieka pasi ar aktuālu atzīmi par vakcināciju pret trakumsērgu un izdruku, kas apliecina dzīvnieka turēšanas nodokļa samaksu. Turklāt, attīstoties tehnoloģijām, pašvaldības policisti iegūst arvien plašāku piekļuvi elektroniskajām datubāzēm, tādēļ iespējams, ka jau 2025. gadā viņi varēs patstāvīgi nolasīt suņa implantēto mikroshēmu (čipu) un pārbaudīt, vai par suņa turēšanu nodeva ir samaksāta.

■ ■ ■

Atgādinām, ka nodeva par suņa turēšanu jāsamaksā līdz konkrētā gada 1. martam. Tomēr, ja gadījies nokavēt maksājumu, nav jāuztraucas, arī pēc 1. marta nodeva tiks pieņemta.

Par kucēnu, kas jaunāks par sešiem mēnešiem, nodeva nav jāmaksā. Ja sunim seši mēneši aprit pēc kārtējā gada 1. marta, nodevas apmērs tiek samazināts par 50%, tātad – 5 eiro. Arī par pieaugušu suni, kurš iegādāts kalendāra gada otrajā pusē un par kuru tā iepriekšējais saimnieks nav Rīgā samaksājis suņa turēšanas nodevu par kārtējo gadu, attiecīgajā gadā jāmaksā tikai 50% no suņa turēšanas nodevas, tātad 5 eiro.

Numuru arhīvs: spied un lasi!