Remonta sākums – pareiza uzskaite
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Aprīlis 2012 16:10
Dzīvokļu īpašnieki bieži vien nezina un nesaprot, kā mājā tiek plānoti un veikti remonta darbi. Bet tur, kur nav skaidras izpratnes, ir iespējami konflikti. Tāpēc šodien Taisa Štāle stāsta par remonta darbu plānošanas un uzskaites niansēm.
– Ideālā variantā remonta plānu sastāda dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē. Īpašniekiem ir tiesības noteikt, kādi remonta darbi ir prioritāri, un izlemt, cik daudz naudas viņi ir gatavi tiem atvēlēt. Ja ir zināma cena, uzreiz var noteikt arī samaksas kārtību.
Gadījumā, ja mājai nav uzkrājumu, saskaņā ar likumu remontu var veikt arī uz nākamo uzkrājumu rēķina. Tādā gadījumā iedzīvotājiem jānosaka, cik ilgā laikā viņi ir gatavi samaksāt par darbiem. Šai nolūkā remonta izdevumus dala ar mājas dzīvojamās platības kvadrātmetru skaitu, bet pēc tam – ar mēnešiem, kuru laikā varētu tikt veikti maksājumi. Tā kļūst skaidrs, cik daudz katram dzīvoklim ik mēnesi jāmaksā par remontu, teiksim, divu triju gadu garumā. Piebildīšu, ka dažos gadījumos plašāka mēroga darbu apmaksai pārvaldniekam nāksies piesaistīt bankas finansējumu.
Labi, ja iedzīvotāji ir noturējuši sapulci un nobalsojuši par remonta plānu. Vēl tikai jāsagatavo sapulces protokols, jāapstiprina un jānodod pārvaldniekam.
Ko darīt, ja kopsapulcē nav kvoruma vai dzīvokļu īpašnieku sabiedrība nespēj izšķirties par darbu plānu? Pašvaldības namu pārvaldē remonta darbu sarakstu var piedāvāt pārvaldnieks. Tomēr visas šo darbu tāmes ir jāapstiprina dzīvokļu īpašnieku kopsapulcei (vienīgais izņēmums ir situācija, kad mājas pārvaldīšana uzticēta dzīvokļu īpašnieku sabiedrībai, tādā gadījumā lēmumu pieņem sabiedrības biedru kopsapulcē).
Pieņemsim, ka mājā jāveic nevis plānveida, bet gan avārijas remonts. Tādā gadījumā pārvaldniekam steidzami jāinformē iedzīvotāji par avārijas cēloņiem un to, cik maksās avārijas likvidēšana. Darbu cenu var iekļaut kārtējā mēneša rēķinā vai sadalīt pa vairākiem mēnešiem. Ir svarīgi atcerēties, ka mājās, kuras nav noņemtas no pašvaldības bilances, pārvaldniekam ir tiesības avārijas remontu veikt nekavējoties, neveicot konsultācijas ar iedzīvotājiem.
Daudz vienkāršāk viss notiek mājās, kurām ir remonta uzkrājumi, tur tikai iedzīvotājiem atliek prasmīgi ar tiem rīkoties. Toties grāmatvedim šādu uzkrājumu pareiza uzskaite var sagādāt grūtības.
Kas būtu jāiegaumē?
- Remonta uzkrājumi ietilpst nākamo periodu ieņēmumu kategorijā.
- Tādiem uzkrājumiem nepiemēro uzņēmuma ienākuma nodokli.
- Ja mājas remonta uzkrājumi nebūs pareizi noformēti, tie tiks aplikti ar 15% ienākuma nodokli, kas būs ļoti nepatīkami.
- Būs pareizi tāmē vai kopsapulces protokolā uzkrājumus uzrādīt atsevišķā pozīcijā (tie neietilpst maksā par mājas apsaimniekošanu). Piemēram, mājas apsaimniekošanas maksa ir 35 santīmi par kvadrātmetru, tai skaitā 10 santīmi – remonta darbiem.
- Dzīvokļa rēķinā remonta uzkrājumus var norādīt atsevišķi vai kā apsaimniekošanas maksas sastāvdaļu. No tā nekas nemainās, galvenais, lai grāmatvedis mājas remonta uzkrājumus katru mēnesi iegrāmatotu atsevišķi.
- Ja māja remonta darbu veikšanai ir piesaistījusi bankas ilgtermiņa kredītu, grāmatvedim jāatceras dažas nianses. Katru gadu, sastādot pārskatu, viņš var norakstīt tikai to kredīta daļu, kas proporcionāli uz šo gadu attiecas. Piemēram, māja paņēmusi jumta remontam 15 000 latu kredītu uz pieciem gadiem. Grāmatvedis katru gadu var norakstīt tikai 3000 latu, kredīta nesamaksāto daļu noformējot kā nākamo periodu izdevumus.
- Plānojot remonta uzkrājumus, apsaimniekotājam jāatceras, ka katrā mājā ir noteikts procents nemaksātāju. Šis riska procents jāņem vērā, norādot nākamo periodu ieņēmumus.
- Iedzīvotāji bieži vaicā, kas maksā PVN par veiktajiem remonta darbiem. Netieši nodokli maksā dzīvokļu īpašnieki kā pakalpojuma gala patērētāji, bet grāmatvedībā PVN tiek iekļauts plānotajā darbu cenā un reāli to maksā darbu izpildītājs.
- Apsaimniekotājs nedrīkst aizmirst, ka maksa par apsaimniekošanu (tai skaitā remonta uzkrājumi) netiek aplikta ar PVN, tāpēc uzņēmumam nav tiesību gada beigās pretendēt uz priekšnodokļa atmaksāšanu.