Ekonomisks tarifs un izlīdzināti maksājumi
- Detaļas
- Kategorija: Tarifi
- Publicēts Ceturtdiena, 14 Marts 2013 13:03
Marta sākumā Saeimas Mājokļu apakškomisija noklausījās Pašvaldību savienības eksperta Aino Salmiņa ziņojumu. Apakškomisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Sakovskis apgalvo, ka deputāti ir apņēmības pilni nopietni risināt parādu jautājumu.
– Aplūkosim visus apkures problēmas aspektus. Uzskatu, ka vajag pārskatīt tarifu politiku, izanalizēt visas siltumenerģijas cenu veidojošās komponentes. Nav izslēgts, ka kaut kādas ekonomijas rezerves ir atrodamas pašā tarifā. Piemēram, kāpēc tarifā ielikta tieši 10 procentu peļņa pakalpojuma sniedzējam, kāpēc to nevarētu samazināt kaut vai līdz 7 procentiem?
– Esat pārliecināti, ka spēsit iesaistīties cīņā pret siltuma ražotājiem, kuri neapšaubāmi aizstāvēs savu peļņu?
– Mums ir svarīgi izgaismot problēmas. Darbs ar tarifiem ir tikai viena no trim programmām, kas var ietekmēt iedzīvotāju maksājumu disciplīnu ilgākā perspektīvā. Otrs priekšlikums – normatīvajos aktos nostiprināt izlīdzinātā maksājuma jēdzienu, kas ļautu maksājumus par siltumu vienmērīgi sadalīt pa visu gadu. Vēl viens svarīgs moments – iedzīvotāju tiešie līgumi ar pakalpojumu sniedzējiem. Tie nepieciešami, lai godīgajiem cilvēkiem nenāktos pastarpināti maksāt svešus parādus.
– Jūsu apakškomisija pievērsusies siltuma jautājumam. Bet vai tas nonāks līdz Saeimai?
– Uzklausījuši visas puses, mēs uzdosim Ekonomikas ministrijai izstrādāt attiecīgus grozījumus normatīvajos aktos, kurus tad arī izskatīs Saeima. Ziniet, ja mums būtu prezidentāla republika, tādi svarīgi jautājumi tiktu atrisināti ļoti ātri, bet Latvijā pagaidām ātri tiek pildīti tikai Briseles norādījumi.
– Kad gaidīt jūsu darba augļus siltuma jautājumos?
– Būšu apmierināts, ja lietu izdosies izkustināt no vietas līdz 2013. gada rudenim. Ir cerība nākamo sezonu jau sagaidīt ar sakārtotu likumdošanu komunālo pakalpojumu samaksas jautājumā.
– Cilvēkiem kļūs vienkāršāk maksāt par siltumu?
– Jā, bet tas nemazina viņu atbildību par rēķinu samaksu. Prakse rāda, ka arī tagad dažās mazpilsētās cilvēki par siltumu maksā daudz akurātāk nekā rīdzinieki. Tas nozīmē, ka maksājumu disciplīna ir atkarīga ne tikai no likumiem, bet arī pārvaldnieku sekmīga darba un dzīvokļu īpašnieku apzinīguma.