„Treknais” garāžas nodoklis
- Detaļas
- Kategorija: Tarifi
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Aprīlis 2012 16:39
Augustā un septembrī rīdzinieki apbēra mūsu redakciju ar vēstulēm un zvaniem nekustamā īpašuma nodokļa jautājumā. Daudzi bija sašutuši: galvaspilsētas dome piemērojusi viņu garāžām un autostāvvietām neiedomājami augstas nodokļa likmes. Par mašīnas stāvvietu pašvaldība pieprasa 100 līdz 200 latu.
Lūk, viena no vēstulēm:
„Nesen nokļuvu dīvainā situācijā, par kuru joprojām nevaru tikt skaidrībā. No Rīgas domes saņēmu maksāšanas paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokli 2010. gadam. Nodokļa kopējā summa ir 205 lati. Ieskatījos vērīgāk un atklāju, ka lielākā daļa nodokļa aprēķināta par manu autostāvvietu!
Vietu mašīnai nopirku kopā ar dzīvokli. Tas ir niecīgs zemes pleķītis zem nojumes, bet pēc papīriem stāvvietas vērtība ir 11 tūkstoši latu. Neatminos, vai agrāk esmu maksājis nodokli par šo nekustamo īpašumu, ja arī esmu, tad summa bija niecīga. Bet tagad pašvaldība vēlas no manis iegūt 166 latus! Neiedomājami!
To, cik absurda ir šī prasība, apliecina fakts, ka par pašu dzīvokli 35 tūkstošu latu vērtībā nodoklis ir tikai 41 lats. Kā tas samērojams? Lieki pat būs piebilst, ka nodoklis par triju metru autostāvvietu ir lielāks nekā par lauku māju ar pusotra hektāra zemes, par ko mūsu ģimenei jāmaksā 150 latu.” Rodions
Izrādās, ka arī Finanšu ministrija ir saņēmusi daudz sūdzību no rīdziniekiem. Cilvēki raksta, ka Rīgas domes izsūtītajos maksāšanas paziņojumus nekustamā īpašuma nodoklis aprēķināts, piemērojot visai dīvainas likmes. Finanšu ministrija veica pārbaudi un noskaidroja, ka RD nepamatoti palielinājusi nodokļu nastu iedzīvotājiem, lai gan ministrija bija sniegusi pašvaldībām sīkus skaidrojumus attiecībā uz nodokļa aprēķināšanu un piemērošanu. 166 lati par garāžu patiešām ir nesamērīgi augsta cena!
Interesanti uzzināt, kā radusies šāda situācija. Ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka pēc grozījumu pieņemšanas likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli” Rīgas pašvaldība bija visā valstī vienīgā, kas tā vietā, lai koplietošanas telpas – kāpņu telpas, garāžas, ratiņu telpas, pagrabus utt. – apliktu ar pazeminātu 0,1–0,3% likmi, ir nedzīvojamām telpām noteikusi nodokli 1,5% apmērā.
Starp citu, anotācijā likuma grozījumiem teikts, ka nodokļa likme 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības attiecas tikai uz to zemi un inženierbūvēm, ko izmanto saimnieciskās darbības veikšanai. Šajā kategorijā neietilpst būves, ko izmanto sabiedrisko pakalpojumu sniegšanai.
Nodokļa likme dzīvojamām mājām ir 0,1% no kadastrālās vērtības, ja tā nepārsniedz 40 000 latu, 0,2% mājām, kuru kadastrālā vērtība ir no 40 001 līdz 75 000 latu, un 0,3% mājām ar kadastrālo vērtību virs 75 000 latu. Tāda pati likme tiek piemērota nedzīvojamām telpām, pat ja mājai piebūvēta garāža.
Ministrijā uzsver, ka grozījumu mērķis bija paplašināt to nekustamā īpašuma objektu loku, kuriem tiek piemērota pazemināta nodokļa likme, nevis otrādi. Valsts aicina pašvaldību labot pieļauto kļūdu, bet rīdziniekiem, kuriem nepareizi aprēķināts nodoklis, iesaka vērsties domē ar prasību izdarīt pārrēķinu.