Rīga samazinās maksu par apsaimniekošanu
- Detaļas
- Kategorija: Tarifi
- Publicēts Pirmdiena, 09 Aprīlis 2012 07:56
Rīgā mainījusies vairāku namu pārvalžu vadība. „Tīrīšana” skārusi uzņēmumu Kurzemes namu apsaimniekotājs, Zemgale, Vecmīlgrāvis, Sarkandaugava un Purvciema nami valdes priekšsēdētājus. Savās domās par pašvaldības uzņēmumu atjaunošanu dalās Rīgas izpilddirektors Juris Radzevičs. Viņš arī stāsta par galvaspilsētas plānu 2010. gadā samazināt maksu par mājokļu apsaimniekošanu.
– Namu pārvaldnieku nomaiņa nebija nejauša. Vispirms mēs saņēmām trauksmes signālu no Iepirkumu uzraudzības biroja, kas norādīja uz dažām dīvainībām remonta darbu konkursos, pēc tam pienāca Valsts kontroles slēdziens. Par namu pārvaldi Purvciema nami gatavs bija arī Rīgas domes Audita un revīzijas pārvaldes pārskats.
– Daļa namu pārvaldnieku paši atkāpās no amata?
– Jā, daži nolika man uz galda iesniegumus. Tā īsti atlaists ir tikai viens pārvaldnieks, Valdis Holbergs no Zemgales.
– Kādas pretenzijas jums bija pret viņu?
– Formāli visās namu pārvaldēs dokumenti ir labākajā kārtībā. Bet ir taču redzams, ka konkursos uzvar vienas un tās pašas firmas vai arī dažādas kompānijas, kam ir viens un tas pats īpašnieks. Iepirkumu uzraudzības birojs pieļāva, ka pārvaldnieki speciāli sadala iepirkumus sīkās daļās, lai nebūtu jārīko īsti konkursi. Runājot par namu pārvaldi Zemgale, jāteic, ka mūsu Mājokļu un vides departamenta revidenti uzskata, ka aktos norādītā remonta darbu vērtība neatbilst patiesajai – iedzīvotājiem ir likuši pārmaksāt. Ja pareizi atceros, atklāts viens vai divi tādi gadījumi.
– Purvciema namu pārvaldi salīdzinoši nesen sāka vadīt gados jaunais Ģirts Bite. Uzņēmuma darbinieki un iedzīvotāji bieži par viņu sūdzējās. Kādus pārkāpumus jūs viņam atradāt?
– Piemēram, Bites vadītā namu pārvalde izmaksāja avansu maksātnespējīgai firmai. Tā bija mājas iemītnieku nauda, kas paredzēta remonta darbiem. Remonts mājā netika veikts. Atklāts paliek jautājums, vai izdosies atmaksāt namu pārvaldes klientiem viņu uzkrājumus.
– Jūs šķīrāties arī no tādiem pieredzējušiem pārvaldniekiem kā Igors Trubko, kurš uzņēmumā Kurzemes namu apsaimniekotājs strādājis no 2004. gada, un Valdis Holbergs, kurš namu pārvaldi Zemgale vadījis desmit gadu. Veterānu vietā nākuši jauni cilvēki, domes koalīcijas partiju biedri. Vai tas ir labi?
– Izsludināt īstu konkursu par pārvaldnieka amatu bija par vēlu. Bet, runājot par jauno priekšsēdētāju partijas piederību, teikšu, ka dome saimniecisko politiku var realizēt tikai ar tādu cilvēku komandu, kuriem tā uzticas.
– Jūs atcēlāt Igora Trubko lēmumu ieviest avansa maksājumus par siltumu Kurzemes namu apsaimniekotāja klientiem. Kāpēc, ja tāda pati sistēma ir spēkā namu pārvaldē Juglas nami?
– Pārdaugavā iedzīvotāji par to netika pienācīgi informēti. Jugla tiešām piedāvā iedzīvotājiem maksāt avansā par siltumu, namu pārvalde tādējādi var laikus norēķināties ar pakalpojuma sniedzēju. Bet Juglā šī sistēma tika ieviesta uz brīvprātības pamata, neviens no iedzīvotājiem pret to neiebilst. Tagad domāsim, kā šo pieredzi likt lietā visas Rīgas mērogā.
– Vai problēmu ar apkuri Rīgā nebūs?
– Sarežģīts jautājums. Rīgas siltums dominē siltumenerģijas piegādes tirgū, pēc likuma tam vienādi jāizturas pret visiem klientiem. Ja uzņēmums nepieslēdz siltumu mājām parādniecēm, kuras apsaimnieko privātās namu pārvaldes, tas nedrīkst šo pakalpojumu sniegt parādniekiem no pašvaldības namu pārvaldēm. Un otrādi.
– Kāds risinājums atrasts?
– Šonedēļ mūsu namu pārvaldēm jānorēķinās par siltumu.
– Rīgas siltums paziņojis, ka rīdzinieku parādi pēdējās dienās esot samazinājušies, bet mēs taču zinām, ka reāli tie palikuši tādi paši. Gluži vienkārši namu pārvaldes mūsu rēķinu samaksai ir atdevušas remonta uzkrājumus un par apsaimniekošanu saņemto naudu. Vai tas ir pareizi?
– Valsts kontrole saka, ka nav pareizi. Bet pašreizējā situācija diktē savus noteikumus.
– Iznāk, ka rīdzinieki visu gadu ir maksājuši namu pārvaldēm par ieplānotajiem remonta darbiem, kuri tā arī netiks paveikti, jo nauda atdota Rīgas siltumam?
– Tāda iespēja pastāv. Cilvēkiem ir tiesības sūdzēties un pieprasīt remontu, jo viņi ir samaksājuši namu pārvaldei naudu. Bet būsim reālisti. Rīgā ir mājas, kurām ir pozitīva bilance un nepieciešams remonts. Bet kā lai veic remontu, ja iedzīvotāji sakrājuši lielus parādus par komunālajiem pakalpojumiem? Šis jautājums ir jārisina.
– Un kā tad jūs risināsiet jautājumu par rīdzinieku komunālajiem parādiem?
– Šoziem iedzīvotājiem būs vieglāk, jo apkures tarifs būs par aptuveni 30% zemāks. Bez tam namu pārvaldniekiem šonedēļ jāiesniedz man plāns, kā tiks samazināta maksa par apsaimniekošanu – arī par 30%.
– Kā tas iespējams?
– Nāksies atteikties no pagaidām atliekamiem remonta darbiem. Kaut ko arī ietaupīsim, nākamā gada pavasarī reorganizējot namu pārvaldes.
Amatu atstājis – amatā stājies
■ Kurzemes namu apsaimniekotājs
Aizgājis Igors Trubko. Atnācis Arturs Lifšics.
■ Zemgale
Aizgājis Valdis Holbergs. Atnācis Alvils Kuzminskis.
■ Vecmīlgrāvis
Aizgājis Juris Šaicāns. Atnācis Viktors Nikolajevs.
■ Sarkandaugava
Aizgājis Ivars Rihters. Atnācis Dmitrijs Geraskins.
■ Purvciema nami
Aizgājis Ģirts Bite. Atnācis Vjačeslavs Starostins.