Kam un kā norakstīs kavējuma naudu?
- Detaļas
- Kategorija: Pašvaldības
- Publicēts Ceturtdiena, 21 Jūnijs 2012 10:42
1. jūlijā Rīgas lielākā namu pārvalde SIA Rīgas namu pārvaldnieks sāks soda procentu norakstīšanu par dzīvokļu parādiem. Iesniegt apžēlošanas lūgumus iedzīvotāji varēs līdz šā gada 31. decembrim.
Par kavējuma naudas amnestiju pašvaldības namu pārvalde izšķīrās, apstākļu spiesta: klienti palikuši uzņēmumam parādā 31 miljonu latu, no kuriem 7 miljoni ir tieši kavējuma nauda.
Apsaimniekotājs soda procentus par komunālajiem parādiem aprēķina tā, ka pilnībā tos dzēst ir ļoti grūti. „Mēs vairs neko nesaprotam rēķinos,” vaimanā rīdzinieki, „un kategoriski iebilstam pret to, ka lielu daļu no pamatparāda dzēšanai samaksātās summas namu pārvalde novirza kavējuma naudas samaksai!”
Šīs žēlabas saklausīja galvaspilsētas pašvaldības vadītājs, turklāt lielu sašutumu ļaudīs izraisīja informācija, ka 2011. gadā namu pārvalde uz soda procentu rēķina nopelnījusi vienu miljonu latu. Uz vispārējās nabadzības fona tas šķita pārlieku grezni. Nils Ušakovs ķērās pie lietas un nesen paziņoja: „No 2012. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim visi parādnieki var doties uz pašvaldības namu pārvaldi un vienoties par parāda dzēšanas grafiku laika posmā līdz 24 mēnešiem”. Tādā gadījumā namu pārvalde būs ar mieru parādniekam pilnībā norakstīt aprēķināto kavējuma naudas summu.
Rīgas namu pārvaldnieks informē, ka parādi par komunālajiem pakalpojumiem ir 64 tūkstošiem klientu, no kuriem 24 tūkstoši nespēj ar uzņēmumu norēķināties jau samērā ilgu laiku. Vidēji katram ilggadējam nemaksātājam iekrājies aptuveni 1500 latu liels parāds, no kura pusi veido kavējuma nauda.
„Mēs gluži vienkārši nespēsim piedzīt parādus kopā ar soda procentiem,” atzina Nils Ušakovs, „tāpēc labāk būs piedot iedzīvotājiem daļu neizpildīto saistību”. Īpaši ielaistos gadījumos parādnieki varēs savu parādu samazināt uz pusi.
Taču medaļai ir arī otra puse: cilvēku, kurš ieradīsies uz pieņemšanu pie pārvaldnieka, lai sastādītu parāda samaksas grafiku un vienotos par kavējuma naudas norakstīšanu, palūgs pārslēgt līgumu ar Rīgas namu pārvaldnieku. Iespējams, ka dažiem klientiem jaunais līgums ar uzņēmumu vairs nebūs tik izdevīgs kā vecais.
„Mēs uzskatām, ka līgumus ir nepieciešams pārslēgt,” komentē namu pārvaldes pārstāvis. „Nu kaut vai tāpēc, ka šobrīd kavējuma naudas procenti dažādos Rīgas rajonos ir atšķirīgi. Likme saskaņā ar vecajiem līgumiem svārstās no 0,1 līdz 0,5 procentiem par katru nokavēto dienu. Ar jauno līgumu palīdzību vēlamies mūsu klientiem visā Rīgā noteikt vienotu likmi – 0,1 procentu dienā”.