Andris Ameriks: „Noteikti ieviesīsim tiešus līgumus ar Rīgas siltumu”
- Detaļas
- Kategorija: Pašvaldības
- Publicēts Sestdiena, 14 Aprīlis 2012 06:37
Drīzumā var būtiski mainīties attiecības starp uzņēmumu Rīgas siltums un tā klientiem. Rīgas dome paredzējusi enerģiski iestāties par dzīvokļu īpašnieku individuāliem līgumiem ar siltuma piegādātāju. Pēc jauno līgumu noslēgšanas Rīgas siltums reiz par visām reizēm zaudēs tiesības atslēgt siltumu godprātīgiem maksātājiem.
Rudenī draudēja arī godīgajiem
Rīgas domes iniciatīva ir visnotaļ saprotama un atbalstāma. Pilsētā jau sen tiek runāts par to, ka nepieciešams aizsargāt iedzīvotājus, kuri pēdējiem spēkiem cenšas samaksāt komunālos rēķinus.
Daudzi no šiem cilvēkiem pērnajā rudenī jutās dziļi aizvainoti, kad namu pārvaldes draudēja: „Tā kā starp jūsu kaimiņiem ir pieci – desmit nemaksātāji, siltumu nepieslēgs visai mājai!” Satriektie cilvēki rakstīja un zvanīja mūsu avīzei, vaicādami: „Kāpēc mums būtu jāsalst dažu neapzinīgu vai maksātnespējīgu cilvēku dēļ?”
Katrs atbildēs pats par sevi
Tobrīd pašvaldība nekādi nespēja palīdzēt iedzīvotājiem: Rīgas siltumam ir ar namu pārvaldēm noslēgti koplīgumi par dzīvojamo namu apkuri. Tas nozīmē, ka parādā par siltumu ir nevis atsevišķi dzīvokļi, bet gan visa daudzdzīvokļu māja, un uzņēmums uzskatīja sevi par tiesīgu tādu māju saldēt.
– Mēs patiešām vēlamies beidzot mainīt situāciju, – apgalvo Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks. – Plānojam pēc Viļņas parauga Rīgā ieviest tiešus norēķinus starp uzņēmumu Rīgas siltums un iedzīvotājiem par piegādāto siltumenerģiju.
Tas nozīmē, ka uzņēmums noslēgs individuālus līgumus ar 160 000 Rīgas dzīvokļu īpašniekiem un pārtrauks masveida atslēgšanas taktiku. No tā brīža katrs klients likuma priekšā būs atbildīgs tikai par saviem parādiem.
– Tostarp siltuma piegādātājam paliek divas iespējas piespiest iedzīvotājus samaksāt par saņemto pakalpojumu, neķeroties pie apkures atslēgšanas, – komentē Ameriks. – Pirmā – ja cilvēks objektīvi ir nonācis grūtā situācijā un nespēj samaksāt komunālos rēķinus, pilsēta sniegs viņam sociālo palīdzību, piešķirs dzīvokļa pabalstu. Otrā – ja cilvēks ir ļaunprātīgs nemaksātājs, viņam būs jātiekas ar Rīgas siltumu tiesā.
Šoruden vēl ne
– Pagaidām vēl mēs neplānojam ne rekonstruēt apkures sistēmu rīdzinieku dzīvokļos, ne uzstādīt alokatorus vai regulatorus, – stāsta vicemērs. – Jāsāk ar jaunu līgumu noslēgšanu. Galvenais rezultāts būs tāds, ka mājas bez ierunām saņems siltumu, bet Rīgas siltums sāks pats skaidrot attiecības ar parādniekiem.
Pagaidām ne Nils Ušakovs, ne Andris Ameriks nav gatavi teikt, kad tiks slēgti jaunie līgumi. Provizoriski pētījumi šai jautājumā tiks pabeigti maijā: pirms sākt projektu, pilsēta vēlas uzzināt, kā tas ietekmēs rīdziniekus un viņu maksājumu disciplīnu.
– Mēs to neafišējam, bet darbs tiek darīts, – tā Ameriks. – Ar pārliecību varu teikt, ka ieviest tiešus norēķinus ir pavisam reāli un šā sasaukuma dome tos arī ieviesīs. Tad tie simt mājas iemītnieki, kas vienmēr laikus samaksā rēķinus, varēs būt droši, ka desmit nemaksātāju dēļ nepaliks bez siltuma.
– Vai problēma tiks atrisināta līdz nākamajai apkures sezonai?
– Tik ātri ne. Mēs gan esam izveidojuši vienoto namu pārvaldi Rīgas namu pārvaldnieks, kas ļauj pārvaldītājiem akumulēt un racionālāk izmantot iedzīvotāju līdzekļus. Iepriekšējās piecpadsmit namu pārvaldes bija ļoti dažādas, daļai bija parādi par siltumu, daļai ne. Lielais apvienotais uzņēmums būs elastīgs. Taču nav šaubu, ka šā gada rudenī Rīgā vēl būs parādu dēļ apkurei nepieslēgtas mājas. Mēs darīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai tādu būtu iespējami mazāk. Bet ar tiešo līgumu ieviešanu, kuri varētu pilnībā atrisināt problēmu, steigties nevēlamies, jo iepriekš vajag visu labi apdomāt.