Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Tilti. Dzīvokļi. Veloceliņi

Pagājušajā nedēļā Jānis Birks, ieskatījies kalendārā, saprata, ka ir Rīgas pašvaldības vadītājs nu jau tieši divus gadus. „Pat nepamanīju, cik ātri aizsteidzis laiks,” teica mērs, kad mēs, atraduši ieganstu, uzprasījāmies pie viņa uz sarunu.

Vai bieži piedzīvota nodevība?

– Jā, tas ir fakts, ja vadu Rīgu veselus divus gadus, – piekrīt mērs bezkaislīgajam kalendāram. – Nav jau nekāds brīnums, ka esmu aizmirsis par laiku. Darba intensitāte domē ir tāda, ka nedēļa aizsteidz kā viena diena. Labi, ka paliek vismaz brīvdienas, kad var mazliet padomāt, paprātot par nākotnes plāniem.

Runādams par jubileju mēra amatā, Jānis Birks ir atklāts. Pēdējo divu gadu laikā viņš bieži esot saskāries ar tādām galējām izpausmēm kā uzticība un nodevība, cieņa un pilnīgs tās trūkums, augstprātība un muļķība. No tā Rīgas mērs izdarījis svarīgu secinājumu, kas būtībā ir vecs kā šī pasaule: cilvēks bieži var justies vientuļš pat pūlī. Bet par politiķa svarīgāko prasmi Jānis Birks tagad uzskata spēju rast saprātīgu kompromisu.

Saimniecību jauc ar politiku

– Cenšos strādāt tā, lai mani mazbērni nekad nevarētu ar pārmetumu prasīt: „Bet ko tad tu izdarīji Rīgas labā, kad biji tās mērs?”, – saka Jānis Birks.

Runājot par aizvadīto divu gadu rezultātiem, mērs atzīst, ka ir tomēr lietas, ko viņam nav izdevies paveikt. Piemēram, viņš būtu gribējis Rīgas saimnieciskās problēmas nošķirt no politikas. Citādi pilsētai būtisku lietišķo jautājumu risināšana bieži kavējas tikai tāpēc, ka politiskās ambīcijas neļauj deputātiem vienoties.

Varbūt šo uzdevumu – nošķirt runas no darbiem – paveiks nākamais mērs. Lai gan arī Jānis Birks ir noskaņots balotēties nākamajās Rīgas domes vēlēšanās. Runājot par savām izredzēm tikt ievēlētam pašvaldībā, viņš smaidot saka:

– Nekādi trumpji vēlēšanu gadījumam man pagaidām piedurknē nav paslēpti. Ja godīgi, nebija laika par to domāt.

„Es it kā uzkāpu uz kuģa...”

Nākas mēram ticēt uz vārda (kurš politiķis gan atzīsies, kāds viltīgs gājiens sagatavots, lai pieveiktu oponentus...). Saruna aizvirzās uz saimnieciskām lietām.

– Divos gados ir daudz izdarīts, – stingri saka mērs. – 2007. gadā man bija tāda sajūta, ka esmu uzkāpis uz kuģa, kurš iestrēdzis starp ledājiem. Tagad domāju, ka ir izdevies Rīgu atbrīvot no ledus gūsta.

Birks ir apmierināts ar to, ka pašvaldībai izdevies iedvest dzīvību Mežaparkā, kas iepriekš bija „pamests pilsētas nostūris ar pussabrukušu estrādi”. Attīstīts veloceliņu tīkls. Sākta domes aparāta reorganizācija. Pēc Jāņa Birka teiktā, tas ir smags process, bet pagaidām pilsētas tēvi soli pa solim virzās uz priekšu.

Mēra mīluļi – velosipēdisti un tramvaji

Rīgas pašvaldības pašreizējais sasaukums strādās vēl četrus mēnešus. Kādi ir plāni šim laikam? To ir daudz, saka mērs.

– Jāsāk būvēt BMX trasi Meža-parkā. Jūs taču atceraties, ar kādiem panākumiem šajā sporta veidā Pekinas olimpiskajās spēlēs startēja mūsu sportisti? Viņi mājās pārveda zelta medaļu. Tāpēc arī Rīgai jāatbalsta BMX, tas nemaksās dārgi, mums taču palīdz Olimpiskā komiteja.

Vēl viens ļoti nozīmīgs pasākums – martā Rīgas sabiedriskajā transportā pakāpeniski sāks ieviest e-talonus. Jānis Birks to dēvē par apvērsumu sabiedriskā transporta jomā. Šogad rīdzinieki jau varēs pavizināties arī ar pirmo zemas grīdas tramvaju (uzņēmums Rīgas satiksme patlaban nodarbojas ar infrastruktūras sagatavošanu šim tehnikas brīnumam).

Turpinās būvēt jaunus dzīvokļus

Jānis Birks no visas sirds atbalsta jauno Jūgendstila muzeju, kura izveidē ieguldīts ne mazums līdzekļu un laika. Paredzams, ka durvis tas vērs šā gada martā vai aprīlī. Mērs uzskata, ka muzejs ir Rīgas pienākums pret pilsētniekiem un pilsētas viesiem, kuri interesējas par šo arhitektūras stilu un mīl pastaigāties pa Alberta un Antonijas ielu.

Visi pārējie darbi tiek turpināti saskaņā ar grafiku. Pilsēta neiesaldēs Dienvidu tilta savienojumu būvniecību un Austrumu maģistrāles projektēšanu, turpinās paplašināt ceļa pārvadu Juglā. Atbilstoši grafikam notiek darbi jaunajā bērnudārzā Ziepniekkalnā.

– Tas būs pēdējo 15 gadu laikā otrais no nulles uzbūvētais bērnudārzs Rīgā, – precizē Birks.

Par celtniecību. Jauni pašvaldības dzīvokļi taps pat vissmagākajos krīzes apstākļos. Šajā jautājumā Jānis Birks paļaujas uz uzņēmumu Rīgas pilsētbūvnieks. Plānots, ka 2009. gadā tas nodos vismaz divas jaunas dzīvojamās mājas Lubānas ielā, bet ir cerība, ka ar to šis darbs vēl neaprobežosies.

Četri mēneši „putras izstrēbšanai”

Kopā atceramies dažus sīkumus.

– Jā, līdz vasaras sezonas sākumam mums vēl jāpabeidz veloceliņš Mežaparks – Vecmīlgrāvis, – uzskaita mērs, – kā arī jāatrisina jautājums par transporta iebraukšanu Vecrīgā. Mums jāizstrebj šī ministru ievārītā putra. Manuprāt, ir tīri labas izredzes tikt galā ar šo problēmu.

Uz šīs optimistiskās nots arī varētu beigt mūsu sarunu, taču tikšanās īpašais iegansts mudina atskatīties arī uz tiem darbiem, ko Jānis Birks nepaspēs paveikt galvaspilsētas mēra amatā atlikušajos četros mēnešos. Grūti pateikt, kāds ir aizkavēšanās iemesls – vai Birks pats nepaspēja pievērsties šīm svarīgajām problēmām, vai arī viņam tādu iespēju nedeva kāds „augstāk sēdošs”.

– Rīgai pēc vēlēšanām vajadzēs nopietni pievērsties korupcijas apkarošanai. Bet valdībai, lai atvieglotu dzīvi galvaspilsētai un tās iedzīvotājiem, jāpieņem īpašs likums – likums par Rīgu, kurā būtu noteikts pilsētas īpašais statuss, – saka Jānis Birks.

Numuru arhīvs: spied un lasi!