Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Pabalsts kļuvis piecreiz mazāks

Rīgas denacionalizēto māju iemītnieki atkal var pretendēt uz pārcelšanās pabalstu. Komunālajā departamentā uzskata, ka interese par šo programmu var pieaugt, kā nekā četru cilvēku ģimene no pašvaldības pārbraukšanai saņem 22 tūkstošus latu. Dzīvokļu cenas krītas, un par šo naudu (plus puslīdz pieticīgs hipotekārais kredīts) var nopirkt gluži pieklājīgu dzīvokli un uz visiem laikiem tikt vaļā no namīpašnieka izlēcieniem. Taču ir arī slikta ziņa: pērn Rīga pārcelšanās nolūkā pilsētniekiem izmaksāja aptuveni 15 miljonu latu, bet šogad summa būs piecreiz mazāka – tikai 3,4 miljoni.

Paši zināt, esam krīzē. Un kā jebkura sociāla nelaime, arī krīze vissāpīgāk skar maznodrošinātos. Šoreiz atkal cietīs denacionalizēto namu iemītnieki – viņiem izredzes tikt pie sava mājokļa ir pamatīgi sarukušas. Pagājušajā gadā ar Rīgas domes atbalstu uz iegādātajiem privātajiem dzīvokļiem pārcēlās gandrīz 1000 iemītnieku no saimnieku mājām, bet šogad pabalstu varēs saņemt labi ja 250–300 cilvēku. Nav naudas.

Pašvaldība pārcelšanās pabalstiem atvēl 1,7 miljonus latu, tikpat arī valsts. Summas ir niecīgas; lai palīdzētu visiem, kam tas nepieciešams, vajadzētu desmit reižu vairāk. Jau šobrīd rindā pēc pabalsta reģistrējušās 1200 ģimenes. 3. februārī Komunālā departamenta Dzīvokļu pārvalde sāka jaunu reģistrācijas posmu. Gaidāms, ka naudas kārotāju būs daudz vairāk nekā pašas naudas...

Vai vispār ir vērts stāties rindā pēc pabalsta? Ir. Tāpēc, ka Rīgas dome plāno 2010. gadā iedzīvotājiem pārcelšanās vajadzībām piešķirt daudz lielāku summu. Ja vien ekonomiskā situācija pieļaus, pabalstiem nākamgad atkal tiks tērēti 15 miljoni. Ja tie, kas tagad pieteiksies rindā, naudu nesaņems šogad, tad droši vien nākamgad, kas arī nebūtu slikti (dzīvokļu cenas šai laikā saglabāsies samērā zemas).

Atgādināsim, ka vientuļš cilvēks, kas dzīvo saimnieka mājā, no valsts un pilsētas var saņemt 13 tūkstošus latu, ko iespējams izmantot pirmajai iemaksai, pērkot savu dzīvokli, vai arī mājokļa īrēšanai – ar nosacījumu, ka īres līgums tiek slēgts vismaz uz 10 gadiem un tiek ierakstīts zemesgrāmatā. Par katru nākamo saimnieka dzīvoklī pierakstīto ģimenes locekli pilsēta piešķir vēl trīs tūkstošus latu.

Numuru arhīvs: spied un lasi!