Namu pārvaldes tiek kontrolētas
- Detaļas
- Kategorija: Namu pārvalde
- Publicēts Pirmdiena, 09 Aprīlis 2012 10:46
Pagājušajā gadā Rīgā izveidoja Mājokļu un vides departamentu. Kur jauns departaments, tur jauna priekšniecība. Labi apsvērusi jautājumu, pašvaldība par jaunās struktūras direktoru iecēla Anatoliju Aleksejenko, kurš vēl nesen vadīja aģentūru Rīgas mājoklis. Tagad šā cilvēka ziņā ir Rīgas pašvaldības namu pārvalžu kontrole. Tātad, ja kas atgadīsies, atbildīgs būs Aleksejenko.
Rīdzinieki it bieži nezina, kur vērsties ar sūdzību par namu pārvaldi. Vēl vairāk viņi šaubās par to, vai uz tamlīdzīgu sūdzību iespējams saņemt adekvātu atbildi. Mājokļu un vides departaments ir pirmā oficiālā struktūra, kas aicina: „Sūdzieties mums!”, un sola rīdziniekiem reālu palīdzību. Vismaz vārdos Anatolijam Aleksejenko viss sanāk gudri un saprotami.
Galvenie virs namu pārvaldēm
– Pēc Komunālā departamenta apvienošanas ar Vides departamentu Rīgas domes jaunās struktūras vadītājs ir ieguvis lielu varu, – atzīst direktors. – Un ne tikai varu, bet arī iespēju izmantot to pareizajā virzienā. Tas attiecas uz mājokļu un komunālajām problēmām, ar ko saskaras Rīgas iedzīvotāji.
– Ko jaunu departaments var piedāvāt cilvēkiem sarežģītās un strīdīgās situācijās?
– Vispirmām kārtām mēs esam saņēmuši Rīgas domes atļauju veikt namu pārvalžu auditu. Pašvaldībai ir atsevišķa Audita un revīzijas pārvalde, namu pārvaldēs pārbaudes veic arī Valsts kontrole, taču šīs iestādes apsaimniekošanas uzņēmumu darbību kontrolē globālā līmenī. Turpretī mūsu departamentā saplūst konkrētas iedzīvotāju sūdzības. Sūdzības par konkrētiem namu pārvalžu darbiniekiem, par nekārtībām konkrētā mājā, kāpņu telpā, pagalmā. Mēs redzam iedzīvotāju individuālās problēmas, un mūsu pienākums ir tās risināt.
– Vai tādu risinājumu piemēri jau ir?
– Nupat skatījām Burtnieku ielas 33. nama lietu. Šī dzīvojamā māja pieder valstij, un to pārvalda privātais uzņēmums Māju serviss KSA. Bet tā kā nams teritoriāli atrodas Rīgā, pilsētas mērs deva mums rīkojumu tikt skaidrībā par tā problēmām. Izrādās, ka mājai parādu dēļ pašā ziemas salā ir atslēgta apkure.
Vai ir jēga sūdzēties?
– Rīdzinieki jau sen ir nākuši pie atziņas, ka nav jēgas sūdzēties par namu pārvalžu darbu, jo sūdzības parasti paliek bez atbildes!
– Ir jēga sūdzēties, ir! Bet ne jau vienmēr uzreiz jānāk pie mums. Vispirms ir vērts pasūdzēties pašā namu pārvaldē. Lai nebūtu tā, ka mēs ierodamies apsaimniekošanas uzņēmumā ar žūksni iedzīvotāju sūdzību par nepaveiktajiem darbiem utt., bet pārvaldnieks apgalvo, ka par tādām klientu prasībām pirmo reizi dzird. Cilvēki ir pieraduši uzreiz sūdzēties cara tētiņam un pat neiedomājas, ka daudzus jautājumus varētu atrisināt, vēršoties konkrēti namu pārvaldē, uzņēmumos Latvenergo, Rīgas ūdens vai Latvijas gāze.
– Varbūt dzīvokļu īpašnieki nav droši, ka tur atradīs dzirdīgas ausis. Namu pārvaldes Sarkandaugava klienti, piemēram, ilgus gadus centās pierādīt, ka uzņēmums prasa no viņiem lielu naudu remonta darbiem, bet darbi vai nu vispār netiek veikti, vai arī tiek veikti tikai daļēji. Bija vajadzīgi gadi, lai pilsēta pievērstu uzmanību šai problēmai un censtos noskaidrot iespējamos krāpniekus!
– Tagad situācija ir mainījusies. Mums ir tiesības namu pārvaldnieku izsaukt uz paklāja. Namu pārvaldnieks, protams, var mums pateikt: puiši, atšujieties, man nav jums jāatskaitās...
– Tā ir gadījies?
– Gadījās, līdz pērnajā rudenī mērs Nils Ušakovs piešķīra izpilddirektoram Jurim Radzevičam tiesības revidēt namu pārvaldes. Radzevičs deleģēja šīs tiesības mums, un tagad mēs varam pārbaudīt namu pārvaldes, kā vien vēlamies. Tagad, ja namu pārvaldnieks nevēlas sniegt mums paskaidrojumus vai labot savas kļūdas, es viņam saku: labi, draugs, pārbaudīsim tavas finanšu lietas. Cilvēks brīnumainā kārtā mainās, sarosās un sāk strādāt, jo baidās no nopietnākām pārbaudēm.
Izšķērdēto naudu neatgūt
– Iznāk, ka jūs tikai baidāt namu pārvaldes ar pārbaudēm, bet faktiski tās neveicat...
– Un kā vēl veicam! Revīzijas notiek, pēc dažām jau ierosinātas krimināllietas. Pēdējo reizi nopietnus pārkāpumus atklājām namu pārvaldē Valdemāra nami.
– Patiesi, pagājušajā mēnesī tur tika nomainīts pārvaldnieks! Taču, ja pārkāpumi arī atklāti, publiski par tiem nekur nav ziņots. Ko jūs atklājāt?
– Namu pārvaldnieks tiešām tika atcelts bez lieka trokšņa. Bet jums varu pateikt: atklāts zināms iztrūkums, tagad ar šo lietu nodarbosies Rīgas domes juristi. Viņi izlems, vai namu pārvaldnieka kungam par nodarījumiem piemērojama kriminālā vai administratīvā atbildība.
– Kādi līdzekļi izšķērdēti namu pārvaldē Valdemāra nami?
– Mēs konstatējām, ka pārvaldnieks ir brīvi rīkojies ar māju remonta uzkrājumiem. Darbu veikšanai viņš nolīga uzņēmumus bez konkursa. Tā ir mūsu mūžīgā nelaime. Līdz šim Rīgā ir bijis viegli uzticēt darbus „savām” kompānijām, pat tādām, kam nav licences uzņēmējdarbībai būvniecībā. Arī remonta darbu izcenojumi Valdemāra namos izraisa lielas šaubas, tādu cenu nekur mūsu valstī nav.
– Līdzīgu iemeslu dēļ nomainīti vadītāji piecām Rīgas namu pārvaldēm. Vainīgie atstādināti, krimināllietas pret viņiem nav ierosinātas. Vai iedzīvotājiem tiks kompensēti namu pārvaldnieku nolaidības vai blēdību dēļ radušies zaudējumi?
– Nē. Remonta darbi ir veikti, nauda par tiem samaksāta. Atgūt izšķērdētos līdzekļus nav iespējams.
„Vajadzīgs vienots dienests!”
– Varbūt vainīgajiem pārvaldniekiem starpība jāsedz no sava maciņa?
– Labs jautājums. Mēs virzām ideju izveidot Rīgā vienu pašvaldības namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmumu tagadējo piecpadsmit vietā. Lai pilsētā ir viens pārvaldnieks, kas par namu pārvaldes darba efektivitāti un kvalitāti atbild ar visu savu mantu. Saprotat? Šis cilvēks vadīs visu Rīgu. Tādējādi pilsēta atgriezīsies pie 1972. gada parauga, kad galvaspilsētā bija vienots dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums ar savu dispečerdienestu un tehniskajām brigādēm. Tā darbojas Rīgas siltums. Jūs varat piezvanīt uz šo uzņēmumu kaut trijos naktī un paziņot, ka tek radiators, un tūlīt pie jums ieradīsies tehniķu brigāde. Bet pamēģiniet nakts vidū piezvanīt uz namu pārvaldi! Labākajā gadījumā tur neviens necels klausuli, bet tas, ka nekavējoties neatsūtīs santehniķi, jau nu gan ir pilnīgi skaidrs.
– Kad varētu gaidīt lēmumu par vienotas namu pārvaldes izveidi Rīgā?
– Ļoti gribu realizēt šo ideju. Politiski jautājums jau briest. Domāju, ka martā projektu sāks izskatīt domes komitejās un partiju frakcijās. Ja deputāti nobalsos, Rīgā sāks darboties viena namu pārvalde ar vienotu dispečerdienestu. Tas ļautu atrisināt daudzus strīdīgus jautājumus. Piemēram, precīzāk tiktu izvietoti sētnieki. Šobrīd Rīgā ir rajoni, kur vienā mājā strādā divi sētnieki, bet četras citas apkalpo tikai viens. Piedevām pārbaudīsim visus darbiniekus caur Lursoft datu bāzi.
– Kam tas vajadzīgs?
– Gadās, ka namu pārvalžu darbinieku uzvārdi aizdomīgi sakrīt ar šo uzņēmumu valdes locekļu uzvārdiem. Piemēram, to pašu sētnieku... Bet pie mājām sniegs netiek novākts, ielas netiek tīrītas. Ir aizdomas, ka valdes locekļi nekorekti izmanto savu varu – pieņem darbā cilvēkus, kas nestrādājot grib saņemt algu.
Vai jaunajiem neļaus zagt?
– Rudenī Rīgas domē apsprieda iespēju piecpadsmit namu pārvalžu vietā izveidot trīs. Vai šis variants vēl ir aktuāls?
– Jā, lai gan es personiski iestājos par vienu apsaimniekošanas uzņēmumu visā pilsētā.
– Pēdējos mēnešos piecās namu pārvaldēs mainījušies vadītāji. Vai ar jauno pārvaldnieku darbu domē ir apmierināti?
– Sūdzības pagaidām saņemtas tikai par vienu namu pārvaldi, kurā ir jauns vadītājs. Pārējie jaunie strādā sekmīgi. Namu pārvaldēs ienākuši cilvēki ar svaigām domām un neaptraipītu reputāciju. Tas visiem ir izdevīgi.
– Vai nebaidāties, ka viņi atkārtos savu priekšteču kļūdas? Tā sacīt, nespēs turēties pretī vilinājumam...
– Pēdējā laikā korupcijas iespējas namu pārvaldēs ievērojami samazinājušās. Kopš šā gada 1. janvāra Mājokļu un vides departaments ir pārņēmis no apsaimniekošanas uzņēmumiem iepirkuma līgumu slēgšanas tiesības. Runa ir par desmitiem tūkstošu latu vērtiem remontdarbiem mājās. Tagad konkursus uzņēmējiem rīkos mūsu departaments, bet namu pārvaldes tikai kontrolēs konkursu uzvarētāju darbu un maksās naudu. Iznāk dubulta kontroles sistēma, kas korupcijas iespējas samazina trīskārt!
– Vai runa ir par lielas naudas plūsmas kontroli?
– Pagājušajā gadā Rīgas dzīvojamajos namos tika veikti remonta darbi aptuveni piecu miljonu latu vērtībā. Uzskatu, ka šogad remonta apjoms būs mazāks, tomēr trīsarpus miljoni šim nolūkam noteikti tiks iztērēti. Tātad runa ir par lielu naudu. Tāpēc arī rīdzinieku interesēs mēs turpināsim namu pārvalžu darbības reformu. Darba būs daudz, bet rezultātus iedzīvotāji izjutīs jau pavasarī.