15. oktobris – X diena
- Detaļas
- Kategorija: Namu pārvalde
- Publicēts Pirmdiena, 09 Aprīlis 2012 08:22
Ilgus gadus rīdzinieki sūdzējās varas iestādēm par to, ka nav pieejama reāla informācija par viņu māju apsaimniekošanu. Daži pārvaldnieki dokumentus par mājas uzkrājumiem, remonta darbiem un plāniem izsniedza ar lielu piespiešanos, daži vispār nedeva, tikai baroja iedzīvotājus ar tukšiem solījumiem. 2008. gada beigās tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 1014. Saskaņā ar šo dokumentu visām namu pārvaldēm jāsagatavo klientiem precīzas dzīvojamo māju uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu tāmes nākamajam gadam.
Ministru kabineta noteikumos ir precīzi norādītas nama uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu gada tāmē iekļaujamās pozīcijas, tāpēc ir cerība, ka namu pārvaldes plānus veidos pēc vienota parauga un informācija kļūs iedzīvotājiem ne tikai saprotama, bet arī pieejama.
– Ministru kabineta noteikumi Nr. 1014 spēkā stājās 2008. gada 18. decembrī, – pastāstīja Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas priekšsēdētājs Igors Trubko. – Pagājušajā sezonā namu pārvaldēm gluži vienkārši pietrūka laika, lai izpildītu šā normatīvā akta prasības, tāpēc šogad apsaimniekotāji pirmo reizi iepazīstinās klientus ar jaunā parauga tāmēm.
Saskaņā ar valdības apstiprinātajiem noteikumiem pārvaldnieka pienākums ir sastādīt katrai mājai atsevišķu tāmi, kurā norādīti visi nepieciešamie remonta darbi un citi izdevumi. Pamatojoties uz šiem datiem, iespējams aprēķināt maksu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu nākamajā sezonā.
– Tāmes iedzīvotājiem tā automātiski netiks izsūtītas, – precizē Igors Trubko. – MK noteikumos ir teikts, ka pārvaldniekam tikai jāpaziņo iedzīvotājiem, kur šie dokumenti ir pieejami. Tāmes var glabāties apsaimniekojošā uzņēmuma filiālē vai būt ievietotas tā mājas lapā internetā. Tā vai citādi, bet pārvaldnieka pienākums ir pēc mājas vai dzīvokļa īpašnieka pirmā pieprasījuma izsniegt viņam tāmes kopiju.
Bez tam jebkuram iedzīvotājam ir tiesības pieprasīt no pārvaldnieka remonta darbu plānu trim nākamajiem gadiem. Tāds plāns vajadzīgs gan namu pārvaldei, gan dzīvokļu īpašniekiem, lai precīzāk aprēķinātu maksu par apsaimniekošanu un mājas remonta uzkrājumu fonda papildināšanu.
Ko darīt, ja 2010. gada tāmē iekļautās summas iedzīvotājus neapmierina?
– Var gadīties, ka dzīvokļu īpašnieki nepiekrīt pārvaldnieka noteiktajai jaunajai maksai par apsaimniekošanu, – atzīst Igors Trubko. – Viņiem ir tiesības savā starpā apspriest jaunos tarifus un 30 dienu laikā sagatavot alternatīvu priekšlikumu.
Taču, pēc Igora Trubko teiktā, būtiski samazināt mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksas rīdzinieki var tikai vienā veidā – nodibinot mājā dzīvokļu īpašnieku sabiedrību.
– Tādai sabiedrībai ir tiesības atteikties no apsaimniekotāja ieplānotajiem nepieciešamajiem remonta darbiem vai meklēt citus veidus, kā ietaupīt, – skaidro Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas vadītājs. – Ja sabiedrības mājā nav, pārvaldniekam pašam nav tiesību atlikt avārijas stāvoklī esoša jumta vai iekšējo komunikāciju remontu, jo viņš ir atbildīgs par uzticētā mājokļa saglabāšanu un uzturēšanu. Lēmumu atteikties no steidzamiem darbiem var pieņemt tikai dzīvokļu īpašnieki.
Rīgas pašvaldības namu pārvaldes sola pašreizējā ekonomiskajā situācijā lieki neapgrūtināt klientus ar lieliem remonta darbiem, kurus var atlikt uz vēlāku laiku. Cita lieta, ka daudzi uzņēmumi vēl nav paveikuši šogad plānotos remonta darbus (to vērtība jau iekļauta pašreizējā mājokļu apsaimniekošanas maksā).
– Ja iedzīvotāji uzskata, ka namu pārvalde ir iekasējusi naudu un nav izpildījusi savas saistības, viņi var vērsties ar sūdzību Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā, – iesaka Igors Trubko. – Taču līdz gada beigām vēl ir laiks, tāpēc steigties ar sūdzībām, manuprāt, nevajadzētu. Par to, kā veikti remonta darbi 2009. gadā, mēs varēsim spriest tikai pēc nākamā gada 1. aprīļa, kad namu pārvaldēm jāsniedz klientiem pilns pārskats par iepriekšējo gadu.
Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas priekšsēdētājs Igors Trubko iesaka iedzīvotājiem aktīvāk interesēties par māju uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu tāmēm 2010. gadam un neskaidrību gadījumā ar jautājumiem vērsties avīzē „Darīsim kopā!” vai tieši asociācijā. Pieteikties uz konsultāciju var pa tālruni 27091117 vai pa e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..