Kas izaudzis, tas izaudzis
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Piektdiena, 06 Aprīlis 2012 13:14
Ierīkojiet uz palodzes aromātisko garšaugu dārziņu. Šie augi ir derīgi, garšīgi, smaržīgi un vienkārši skaisti. Arī pārāk daudz uzmanības tie neprasa.
Izmēģinājumus „dārziņā” sāciet ar pašiem pieticīgākajiem augiem, piemēram, kressalātiem. Tas ir visātrāk augošais garšaugs ar smalku patīkamu smaržu, bagāts ar vitamīniem. Kressalāti ir tik mazprasīgi, ka tos var audzēt pat mitrā vatē. Tiesa, tiem, gluži tāpat kā citiem ātraudzīgiem augiem, vajag daudz svaiga gaisa, tāpēc biežāk atveriet logu.
Tiem, kam garšo loki, priekšroku vajadzētu dot maurlokiem: šie biezi augošie smalkie zaļumi ir gan veselīgi, gan skaisti ar saviem ceriņkrāsas ziediņiem.
Ja garšaugus rūpīgi kopj, virtuvē var izaudzēt estragonu, baziliku, piparmētras, rozmarīnu.
Estragonam nav vajadzīga ne pati siltākā, ne saulainākā vieta, tas piecieš vēsumu un paēnu, toties ir prasīgs mitruma ziņā, tāpēc ir regulāri jālaista.
Šķiet, neviens aromātiskais augs nevar iepriecināt ar tādu smaržas nianšu daudzveidību kā baziliks. Tā ir siltumu un gaismu mīloša kultūra. Ja nav pietiekami silts, sēklu dīgšana aizkavējas, ja trūkst gaismas, augi izstīdz un kļūst mazāk aromātiski.
Istabas apstākļos nav grūti izaudzēt melisu (citronmētru). Šo augu tēja uzlabo ēstgribu, nomierina nervu sistēmu. Atvēliet melisai siltu un labi apgaismotu vietu. Laistiet uzmanīgi, jo šis augs ir jutīgs pret mitrumu: ja mitruma trūkst, augs nokalst, ja tā ir par daudz, tam piemetas dažādas slimības.
Rozmarīna smarža labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu un rosina ēstgribu. Rozmarīna zariņš piedos eksotisku garšas niansi zupai, sālījumam, mērcei un marinādei. Rozmarīna lapu inhalācijas palīdz apsaldēšanās gadījumā. Pavairo ar sēklām vai spraudeņiem. Mīl tiešu saules gaismu. Vasarā būs derīgi novietot dārzā vai uz balkona. Smaržīgais rozmarīns ir kaprīzs vienīgi valgmes ziņā – ja zeme ir pārāk sausa, augs iet bojā.
Aromātisko garšaugu audzēšanai uz palodzes izvēlieties gaišu, no tiešiem saules stariem aizsargātu vietu (piemēroti ir logi, kas pavērsti pret austrumiem, dienvidiem un rietumiem). Lai iegūtu labus zaļumus, vēlams uzstādīt papildu apgaismojumu, vislabāk 40–80 vatu dienas gaismas spuldzi.
Katra veida garšaugus vēlams audzēt atsevišķi. Lai „dārziņš” uz palodzes izskatītos krāšņi kupls, podiņus var salikt garākā kastē, tikai jāraugās, lai līdzās atrastos aptuveni vienādi kopjami augi.
Garšaugu sēšanai vai stādīšanai var izmantot parasto dārza augsni, var arī izgatavot auglīgu maisījumu (zeme, smiltis un trūdvielas vienādās daļās) vai veikalā iegādāties maisījumu telpaugu audzēšanai.
Sēklas jāliek mitrā augsnē, pēc tam zeme vēlreiz jāaplaista. Augu zaļās daļas vēlams apsmidzināt.