Iespēja kontrolēt maksājumus par ūdeni
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Trešdiena, 04 Aprīlis 2012 20:57
Katru nedēļu mēs saņemam vēstules, kurās lasītāji vaicā, kā iespējams samazināt ūdens zudumus mājā. Iedzīvotāji zaudējuši jebkādas cerības, ka attiecīgās struktūras varētu palīdzēt šā jautājuma risināšanā. Ne Rīgas domes Komunālais departaments, ne namu pārvaldes pagaidām nav mums piedāvājušas efektīvu un vienkāršu paņēmienu, kā samazināt ūdens deltu! Tostarp rīdzinieki ir dzirdējuši, ka Latvijā esot mājas, kas agrāk cietušas no ūdens zudumiem, līdz patstāvīgi atrisinājušas šo problēmu. „Miniet piemērus!” redakcijai uzstājīgi lūdz Rīgas dzīvokļu īpašnieku biedrības.
Izpildīt lasītāju lūgumu nebija nemaz tik vienkārši. Par labvēlīgām mājām Latvijā dzirdams daudz mazāk nekā par daudzstāvu namiem ar milzīgiem neizskaidrojamiem ūdens zudumiem. Bet vienu šādu laimīgu māju, kas tikusi galā ar problēmu, mēs atradām Daugavpilī Marijas ielā 8.
Šis daudzdzīvokļu nams vēl pavisam nesen bija īsts melnais caurums: ūdens nez kur aiztecēja, turklāt kolosālos apjomos. Tikai 2007. gadā māja pazaudēja aptuveni 50% no kopējā patērētā kubikmetru daudzuma! Saskaņā ar Daugavpils domes lēmumu maksu par neuzskaitīto ūdeni sedza Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums. Skaidrs, ka namu pārvaldei nebija nekādas vēlēšanās katru mēnesi maksāt par nezināmā virzienā aiztecējušo ūdeni. Vajadzēja atrast paņēmienu, kā samazināt zudumus, turklāt tādu paņēmienu, ko varētu izmantot arī citās Daugavpils mājās.
Veikusi tirgus izpēti, vietējā vara izraudzījās variantu, ko piedāvāja kompānija Sano – līdere Latvijas tirgū jaunu tehnoloģiju izmantošanā siltumenerģijas un ūdens patēriņa uzskaites sistēmās.
Lai samazinātu starpību starp mājas kopējā ūdens mērītāja rādījumiem un dzīvokļos uzstādīto skaitītāju rādījumu summu, speciālisti ieteica minētajā Marijas ielas mājā visiem uzstādīt viena ražotāja skaitītājus. Sacīts – darīts.
Visos dzīvokļos veco, savu laiku nokalpojušo ūdens mērītāju vietā meistari uzstādīja jaunus vācu firmas Minol skaitītājus, kuriem ir vieni no labākajiem tehniskajiem raksturlielumiem Eiropas tirgū (uz tiem nav iespējams iedarboties ar magnētiem un citām blēdībām, uz ko tik veikli ir izdomas bagāti cilvēki, un piedevām vēl tos jebkurā brīdī iespējams aprīkot ar sistēmu rādījumu vienlaicīgai nolasīšanai no attāluma). Pēc jauno skaitītāju uzlikšanas jau nākamajā mēnesī kopējā un dzīvokļu skaitītāju rādījumu starpība ievērojami samazinājās.
Nākamajā posmā nama iedzīvotāji nolēma uzstādīt skaitītāju rādījumu vienlaicīgas attālinātas nolasīšanas sistēmas. Lūk, ko mums pastāstīja kompānijas Sano pārstāvis Edvīns Lapinskis.
– GSM nolasīšanu izmanto daudzās Eiropas valstīs. Ar šīs sistēmas palīdzību skaitītāju rādījumi noteiktā brīdī tiek nodoti uz operatora pulti vai tiešā ceļā namu pārvaldei. Tas atbrīvo iedzīvotājus no pienākuma nodot kvītis un nodrošina rādījumu vienlaicīgu nolasīšanu, kam, kā paši saprotat, ir ļoti svarīga nozīme, lai aprēķini būtu precīzi.
Ja iedzīvotāji vēlas, ar šo sistēmu iespējams veikt pastāvīgu ūdens patēriņa monitoringu jebkurā dzīvoklī, jo sistēma spēj signālus uz pulti nodot ik pēc 20 sekundēm. Tik bieža nolasīšana laikam gan ir lieka greznība, no kuras var atteikties, bet veikt vairāk vai mazāk periodiskus novērojumus nebūs lieki.
– Pēc jauno skaitītāju un rādījumu attālinātas nolasīšanas sistēmas uzstādīšanas Marijas ielas mājas iedzīvotāji aizmirsa par tādu lietu kā ūdens patēriņa „korekcijas”, – stāsta Edvīns Lapinskis. – Starpība starp kopējā skaitītāja un dzīvokļu ūdens mērītāju rādījumiem šobrīd ir tuva nullei. Pat vairāk, dažu mēnesi iedzīvotāji saņem kvītis ar pretēju korekciju! Tas nozīmē, ka kopējais skaitītājs rāda mazāku ūdens patēriņu nekā individuālie mēraparāti. Tādos gadījumos pienākas veikt pārrēķinu. Samazinājusies arī maksa par ūdens uzsildīšanu (atcerēsimies, ka lauvas tiesa korekcijas parasti attiecas tieši uz karsto ūdeni).
Vidēji Daugavpilī maksa par ūdens uzsildīšanu ir aptuveni 5 lati par kubikmetru, mājā Marijas ielā – 2,63 lati, tātad aptuveni divas reizes mazāka nekā kaimiņiem. Kā saka, jūtiet atšķirību! Pēc speciālistu aplēsēm, kopējais ietaupījums, ko nodrošina jaunā sistēma, ir aptuveni 5 līdz 7 lati uz dzīvokli mēnesī, un tas nav maz, īpaši jau pašreizējā ekonomiskajā situācijā.
Daugavpils nemīņājas uz vietas, pilsētā jau izskata iespēju ūdens skaitītājus ar rādījumu attālinātas nolasīšanas sistēmu uzstādīt 700 daudzdzīvokļu namos, kurus apkalpo Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums. Šķiet, ka jautājuma sekmīgs risinājums vairs nav aiz kalniem. Negribētos, ka galvaspilsēta atpaliek no citām pašvaldībām. Tieši Rīgai vajadzētu rādīt paraugu citām pilsētām. Un te mums var palīdzēt kompānija Sano, tādu uzticamu vācu firmu kā MINOL, TECHEM un SIEMENS oficiālā pārstāve Latvijā.
Ar ūdens un siltumenerģijas patēriņa skaitītāju tirdzniecību un uzstādīšanu Sano nodarbojas jau 17 gadus un šai jomā ieņem līdera pozīciju Latvijā. Jebkura dzīvokļu īpašnieku biedrība vai kooperatīvs, kas nolēmis beidzot tikt galā ar neuzskaitītā ūdens problēmu, var saņemt no Sano pilnu pakalpojumu kompleksu, sākot no visprecīzāko kontroles un mēraparātu uzstādīšanas un beidzot ar maksas aprēķināšanu par patērēto ūdeni. Ja mājai vai kooperatīvam ir savs grāmatvedis, kas datu nolasīšanu un apstrādi var veikt patstāvīgi, kompānija palīdzēs automatizēt sistēmu, un tad biedrībai pastāvīgi būs iespēja kontrolēt ūdens patēriņu.
Protams, nevar apiet arī tādu svarīgu šā risinājuma aspektu kā samaksa. Ieguldījumi atmaksāsies vienā līdz trijos gados.
– Taču pilnīgi iespējams, ka iedzīvotājiem galvenais šķiet nevis līdzekļu ekonomija, bet gan maksājumu taisnīga sadale starp dzīvokļiem, ātra un precīza rādījumu nolasīšana, maksas korekta aprēķināšana, pilnīgs ūdens patēriņa uzskaites caurspīdīgums, un arī tas, jūs piekritīsit, nav maz, – saka Sano pārstāvis Edvīns Lapinskis.
To, kā šādu programmu realizēt pašu mājā, jūs varat uzzināt kompānijā Sano (Rīga, Vestienas iela 6, tālrunis 67578670, kompānijas mājas lapa www.sano-riga.lv, vēstules ar jautājumiem var sūtīt pēc adreses Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).