Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Logi: plastmasas, alumīnija vai koka?

Atbild Atis JUMIĶIS,
kompānijas Rehau tehniskais konsultants.

Iepriekšējā reizē firmas Rehau speciālisti stāstīja, vai jaunie logi pasargā no trokšņa un vai tā ir taisnība, ka stikla paketēs labākai izolācijai iesūknē argonu. Likās, ka ar to arī mūsu lasītāju āķīgie jautājumi būs izsmelti, bet nē! – jūs turpināt sūtīt redakcijai vēstules, vēlēdamies uzzināt iespējami vairāk par modernajiem logiem.

 „Vai taisnība, ka ir tādas stikla paketes, kas aiztur ultravioleto starojumu, pasargā mēbeles un tapetes no izbalošanas saulē. Cik tāds prieks maksā?”

Stiklam ir iespējami visdažādākā veida pārklājumi, kā arī dažādas speciālās plēves. Stikli var būt gan masā tonēti, gan pulēti, gan rūdīti, ar spoguļveida virsmu un ar pašattīrošos ārpusi. Izplatītākie ir tā saucamie selektīvie stikli, kuru pārklājums nodrošina iespēju ietaupīt vairāk siltumenerģijas. Uzreiz nepateikšu, vai ir iespējams tāds stikls, kas „atlasa” tikai UV starojumu (konkrēti ar šādu jautājumu būtu jāvēršas pie stikla pakešu izgatavotājiem, bet parasti kādu īpašu spektra daļu ir iespējams samazināt tikai par 30–40%, taču reizē vairāk vai mazāk tiks samazināta arī kāda cita, iespējams, vajadzīga spektra daļa). Ja jūs aizsargāsiet logus ar pārklājumu vai plēvi, vasarā pamanīsiet, ka telpa nesasilst, lai gan tā ir spoži apgaismota. Bet, kad atnāks ziema un gaismas būs mazāk, saule pavisam nesildīs jūsu dzīvokli. Tāpēc mūsu klimatiskajā joslā ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, kādu labumu vai ļaunumu mums nodara spožā saulīte un cik lielā mērā nepieciešams no tās aizsargāties.

„Baumo, ka jaunos logus esot ļoti viegli uzlauzt. Kā sevi pasargāt, ja dzīvo pirmajā stāvā? Cik varētu izmaksāt šādi aizsardzības pasākumi?”

„Lai dzīvoklī neiekļūtu ļaundari, ražotāji uzstāda logiem papildu furnitūru, turklāt no ārpuses nemaz nav manāms, ka jūsu dzīvoklis ir tādā veidā aizsargāts. Īpašos gadījumos var pasūtīt speciālu stikla paketi, kurā stikls ir stingri pielīmēts vai pieskrūvēts. Daži pasākumi var padarīt drošākus pat vecos logus. Vācijā, piemēram, pirmo stāvu iemītniekiem obligāti jālieto daži papildu drošības līdzekļi. Tikai jāatceras, ka neviens logs, arī aizsargāts, nekad nebūs tik drošs kā seifs.

Cik maksā šāda papildu drošība? Parasta papildu furnitūra maksā, sākot no 10 latiem, bet maksimāli aizsardzības līdzekļi var loga cenu pat dubultot.

„Labdien! Esam dzirdējuši, ka bez plastmasas logiem ir arī koka logi, koka un alumīnija logi, kā arī jaunu veidu plastmasas logi. Vai jūs varētu paskaidrot, kāda tiem ir atšķirība? Vēlamies likt logus privātā mājā. Pagaidām esam domājuši par koka... Ko jūs ieteiktu?”

Mums kā plastmasas logu sistēmu izgatavotājiem šis jautājums ir visai provokatīvs, taču centīšos būt objektīvs.

Izvērtējot dažāda veida logus, varu teikt, ka neviens plastmasas vai alumīnija logu laminējums neaizstās koka dabisko tekstūru. Ar dažādām alumīnija detaļu kombinācijām koka konstrukcijas tiek pasargātas no ārējo apstākļu kaitīgās iedarbības un piedevām iegūst papildu stabilitāti. Koka logu lielākais mīnuss ir tas, ka tie regulāri jāpārkrāso, īpaši no ārpuses. Sevišķi bieži rāmjus nāksies krāsot, ja logi ir pavērsti pret dienvidiem vai māja atrodas jūras piekrastē. Turklāt koka logi baidās no paaugstināta telpu mitruma, tos bieži sabojā jau mājas būvniecības procesā, kad tiek veikti iekšdarbi, izmantojot tā dēvētās „slapjās” metodes.

 Kā alumīnija logu lielākos plusus var minēt to izturību pret ārējo laika apstākļu iedarbību un iespēju veidot „slaidas” logu konstrukcijas, jo alumīnijs ir ļoti viegls un izturīgs materiāls. Alumīnija lielākais trūkums ir tā „aukstums” – tas vāji aiztur siltumu.

Plastmasas logu priekšrocība ir izturība pret ārējo laika apstākļu iedarbību un laba siltumizolācijas spēja. Labi plastmasas logi kalpos vairāk nekā 30 gadus, un šajā laikā jums ne reizi tie nebūs jākrāso. Dekoratīvie pārklājumi padara plastmasas logus arvien līdzīgākus īsta koka logiem. Plastmasas konstrukciju ražošanas tehnoloģijas pēdējos gados ir attīstījušās ļoti dinamiski. Tagad tādi logi spēj siltumu saglabāt pusotras reizes labāk nekā koka. Šai konkurencē tikt līdzi plastmasai ir ļoti grūti, to nespēj ne koks, ne alumīnijs.

Ja runājam par jaunajiem materiāliem plastmasas logu ražošanai, tad jāteic, ka Rehau jaunās sistēmas Geneo pamatā faktiski jau ir principiāli cits kompozīts materiāls ar speciālām šķiedrām, kas nodrošina īpašu stabilitāti, siltumizolāciju un skaņas izolāciju.

Vispār, izvēloties logus, vairāk vajadzētu pievērst uzmanību nevis subjektīviem faktoriem, bet konkrētām logu īpašībām, par kurām parasti nerunā, un tās ir siltuma caurlaidība, vēja slodžu izturība, skaņas izolācija, ūdens caurlaidība (pie kāda vēja stipruma lietus ūdens iekļūs iekšpusē uz jūsu palodzes), arī tas, cik viegli vai grūti tie ir uzlaužami. Dažos gadījumos ir svarīgi zināt arī tādus parametrus kā loga atvēršanas un aizvēršanas spēks, kas tiek klasificēts pēc īpaša standarta, vai arī sliekšņa augstums.

Numuru arhīvs: spied un lasi!