Turiet kārtībā starppaneļu šuves!
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Svētdiena, 19 Augusts 2018 12:08
Dzīvoklī ir vēsi vai arī parādījies pelējums? Iespējams, ka paneļu šuves nāksies remontēt ne tikai no ārpuses, bet arī mājokļa iekšpusē
Atbilstoši mājas Lemešu ielā 17 Rīgā, Bolderājā, dzīvokļu īpašnieku lēmumam viņu daudzdzīvokļu mājas starppaneļu šuves remontēs būvuzņēmums A & A. Mājā šuvju hermetizācijai jābūt pabeigtai šī gada septembrī. Uzņēmuma vadītājs Aleksandrs Buņins pastāstīja, ka šī ir jau otrā māja, kurā viņa darbinieki veiks remontu Rīgas domes līdzfinansējuma programmas ietvaros.
Piemēram, mājā Līvciema ielā 49 uzņēmums A & A siltinās gala sienas, izmantojot ventilējamās fasādes tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka starp siltinājuma slāni un ārējās apdares kārtu tiek atstāta 3–4 centimetrus plata gaisa šķirkārta, kas ļauj siltinājuma slānim vēdināties un visu laiku būt sausam. Šiem darbiem līdzfinansējumā piešķirti vairāk nekā 20 tūkstoši eiro.
Bēda: ūdens tek gar palodzi
Kopā ar Aleksandru Buņinu mēs apskatījām māju Lemešu ielā 17 no ārpuses. Parasti mājas iedzīvotāji maz uzmanības pievērš starppaneļu šuvju stāvoklim. Tikai eksperts uzreiz spēj ieraudzīt, ka daļa šuvju kļuvušas tumšas, bet daļa – izbirušas.
– Tumšie laukumi uz paneļiem norāda, ka kādā vietā šuvi pastāvīgi mērcē nokrišņu ūdens, – skaidro Aleksandrs Buņins. – Lielākoties tas gadās dzīvokļos, kuros īpašnieki vēl nav nomainījuši vecos koka logus. Šajos dzīvokļos ūdens parasti pakļūst zem palodzes, lēnām samērcē paneli un tādā veidā var nonākt līdz apakšējai šuvei.
– Kādēļ pēc logu nomaiņas uz jaunajiem plastikāta logiem ūdens mazāk iekļūst zem palodzēm un mērcē paneļus?
– Jaunajiem logiem šim nolūkam ir speciāls iecirtums, kurā pēc tehnoloģijas tiek montēta palodze. Vecajos koka logos palodzi vienkārši piestiprināja ar naglām. Ja naglas nedaudz izkustas, ūdens satek šķirbās starp rāmi un palodzi. Mitrums nonāk panelī un to pakāpeniski bojā. Jāsaprot, ka no tā visvairāk cieš dzīvoklis stāvu zemāk, jo viņiem mitrums neglītu plankumu veidā var parādīties griestos un uz sienas virs loga. Savukārt dzīvokļa īpašnieks, kura logu dēļ šīs problēmas rodas, dzīvo laimīgs un nenojauš, ka viņš rada kaitējumu visai mājai.
– Kādas problēmas var rasties mājai?
– Saslop siena, turklāt tas var nenotikt uzreiz, bet izpausties pakāpeniski. Savukārt, ja saslop panelis, tas neglābjami sāk brukt.
– Kādu labumu dod paneļu šuvju hermetizācija?
– Nokrišņu ūdens vairs neiekļūst šuvēs, un tās ir sausas. Tas nodrošina labu mājas paneļu ekspluatāciju, turklāt nevajag aizmirst, ka saslapis panelis ne tikai, laikam ejot, sabrūk, tas zaudē arī siltumizolējošās īpašības. Pēc šuvju remonta arī šī problēma tiek novērsta un dzīvokļos kļūst sausāk, secīgi, arī siltāk. Vēlos atzīmēt, ka paneļi mūsu mājās mitrumu uzkrāj ne tikai tādēļ, ka ir bojāta šuvju hermetizācija. Šāda problēma novērojama arī vietās, kur gar sienu aug kāpelējošie augi, piemēram, tik ļoti izplatītais mežvītenis. Var saprast iedzīvotājus, kuriem patīk zaļganais noēnojums dzīvokļos vasarā vai skaisti sarkanais lapu krāsojums pa visu mājas fasādi rudeņos, tikai nedrīkst aizmirst, ka mājas sienai vispār nav kad izžūt. Rezultātā var gadīties, ka betona virsējā kārta, kuras biezums ir četri centimetri, vienkārši nodrūp.
– Kādus materiālus būvnieki izmanto šuvju izolācijai?
– Tos posmus, kuri ir saglabājušies, mēs izolējam ar speciālu mastiku. Bojātos šuvju posmus nākas iztīrīt un atjaunot. Piecstāvu mājā Lemešu ielā 17, kurā ir sešas kāpņu telpas, darbus veiks alpīnistu brigāde, tādēļ ceram, ka remontus izdosies pabeigt mēneša laikā.
– Cik pieprasīti daudzstāvu mājās ir šādi darbi?
– Šie darbi ir ļoti pieprasīti, tādēļ būvniekiem pašlaik brīvu roku nav.
– Vai Rīgā ir mājas, kurās šuves vispār nav hermetizētas no to uzcelšanas brīža?
– Patlaban šādu māju kļūst arvien mazāk.
Ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšienes
– Cik sarežģīti būvniekiem ir atjaunot starppaneļu šuves?
– Atkarībā no šuves stāvokļa tas var būt arī darbietilpīgs process – vispirms šuves pamats ir jāsagatavo, bet pēc tam jāpārklāj ar mūsdienīgu hermētiķi.
– Kāda ir šuves iekšpuse?
– Šuvē atrodas speciāla aukla, kas kalpo par pildījumu pirms cementa kārtas. Ja nebūtu šādas auklas, ārējā cementa kārta vienkārši izbirtu. Šuves iekšpusē tiek atstāts gaisa kanāls visas ēkas augstumā, kas kalpo par mitruma novadītāju un siltinātāju. No ārpuses šo siltinājuma slāni nekādi nevar sasniegt, tādēļ gadījumos, ja kaut kāda iemesla dēļ dzīvoklī šuves caursalst, remonts jāizpilda no iekšpuses.
– Kā īpašnieks var nojaust, ka viņa dzīvoklī ir bojātas starppaneļu šuves?
– Īpašnieks var ieraudzīt cēloni, apskatot šuves no ārpuses. Izbirusi šuve ļauj no ārpuses dzīvoklī iekļūt aukstam gaisam, ar šuvē esošo siltinājuma slāni nav pietiekami, dzīvoklī ir auksti. Iedzīvotāji var veikt sava dzīvokļa šuvju apskati no ārpuses. Ja redzams, ka šuves pildījums ir izbiris, tas var būt cēlonis ne tikai aukstuma ieplūdei, bet arī mitrumam telpās. Teiksim tā: ja pēc lietus dzīvoklī uz sienas parādās slapji plankumi, tad visticamākais cēlonis ir starppaneļu šuves bojājums. Ja paneļu sadures vietās jūsu dzīvoklī parādās samelnējums vai pelējums, turklāt sevišķi tas pastiprinās rudeņos un ziemās un nav atkarīgs no nokrišņu daudzuma, tas vistiešākajā veidā norāda uz problēmām ar šuvju hermetizāciju. Šādā gadījumā remonts jāveic no iekšpuses, turklāt par dzīvokļa īpašnieka līdzekļiem.
– Kādā veidā tas notiek?
– Ja ir sabojājies šuves iekšējais slānis un dzīvokļa siena melnē gada aukstajā laikā, tad darbi jāveic no iekšpuses. Būvniekam ir jānokaļ apmetuma slānis trīs līdz četrus centimetrus, kur visticamāk būs tikai tukšums. Šos caurumus aizpilda ar vati vai citu siltināšanas materiālu, pēc tam atjauno apmetuma slāni.
Kur rodas pelējums?
– Vai cilvēki var vērsties jūsu uzņēmumā ar lūgumu veikt tikai sava dzīvokļa šuvju remontu?
– Protams, tas ir iespējams, taču daudz prātīgāk ir remontēt šuves visai mājai reizē, tādēļ iedzīvotāji parasti vēršas pie savas mājas apsaimniekotāja.
– Ko iedzīvotāji situācijas uzlabošanai var darīt, kamēr apsaimniekotājs pieņem vajadzīgo lēmumu?
– Viņi var parūpēties par veicamajiem darbiem dzīvoklī, piemēram, daudzos dzīvokļos logu ailes ir nomelnējušas vai pārklātas ar pelējumu.
– Esmu dzirdējusi speciālistu viedokli, ka pelējums rodas sliktas ventilācijas dēļ, tātad vecie koka logi stimulē dabisko gaisa apmaiņu, bet plastikāta – tieši pretēji, ir pārāk hermētiski.
– Precizēšu – pelējuma cēloņi ir trīs: temperatūra, mitrums un CO². Lai pelējumu apkarotu, var paaugstināt virsmu (sienu vai logailu) temperatūru, samazināt mitruma līmeni telpā vai likvidēt CO². Ar ogļskābo gāzi tikt galā būs grūti, tādēļ vieglāk operēt ar temperatūru un mitrumu.
Pieņemsim, ka mājā ir laba ventilācijas sistēma, tomēr pēc jaunu logu uzstādīšanas tās efektivitāte ir samazinājusies, jo ventilācijas nodrošināšanai ir nepieciešams pastāvīgs gaisa pieplūdums, ko logu hermētiskums ir pārtraucis. Izeja – svaiga gaisa pieplūdums ir jānodrošina ar regulāru telpu vēdināšanu.
– Gadās, ka cilvēks vēdina dzīvokli, bet uz logu ailām tik un tā uzaug pelējums.
– Iespējams, tas izskaidrojams ar nepareizu logu montāžu. Pasūtot logus, ļoti svarīgi uzsvērt, ka tāpat tiek pasūtīta logu uzstādīšana saskaņā ar tehnoloģiskajām prasībām. Tas nozīmē, ka logam nav jāturas tikai uz montāžas putām, tam apkārt jābūt speciāli izveidotam materiālu „pīrāgam”, tostarp gaisu caurlaidošai lentei un tvaiku izolējošai plēvei.
Uzņēmumā A & A iespējams pasūtīt gala sienu siltināšanu, starppaneļu šuvju profilaksi un remontu, darbus piesakot pa tālruni: 67805083 vai 29209399.