Privātās firmas – par tiešiem norēķiniem
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Pirmdiena, 09 Aprīlis 2012 08:51
Taisa Štāle vada privāto namu pārvaldi Rīgas namu apsaimniekotājs, kas apkalpo mājas Rīgā un Salaspilī.
– Apkures sezonu sagaidījām kā parasti. Vasarā lielu uzmanību pievērsām siltummezglu sakārtošanai. Mūsu meistari tos apsekoja kopā ar Rīgas siltuma pārstāvjiem. Centāmies mājās veikt siltināšanas darbus, lai palīdzētu iedzīvotājiem taupīt siltumu un naudu. Mainījām kāpņu telpās logus un durvis. Praktiski visās Rīgas namu apsaimniekotāja mājās šie darbi jau ir pabeigti.
– Jūsu mājās pēdējos gados veikts daudz remonta darbu. Cik par apsaimniekošanu jāmaksā iedzīvotājiem, lai tik metodiski veiktu siltināšanu?
– Atkarībā no mājas stāvokļa iedzīvotāji maksā no 20 līdz 25 santīmiem par kvadrātmetru. Lēmumu par remonta uzkrājumiem pieņem pati mājas valde. Mūsu māju iemītnieki atkarībā no pašu ieplānoto darbu apjoma ik mēnesi remonta fondā iemaksā no viena līdz 20 santīmiem par kvadrātmetru.
– Daudzām privātajām namu pārvaldēm radās grūtības ar apkures pieslēgšanu. Vai jums viss norisinājās gludi?
– Jā, lai gan parādi par iepriekšējo sezonu ir visām mājām. Vasarā parādi samazinājās tikai par 12,5 procentiem, un tas nozīmē, ka mūs gaida ļoti sarežģīta ziema. Šai situācijā liela nozīme ir paša apsaimniekošanas uzņēmuma maksātspējai.
– Kāpēc?
– Tāpēc, ka daļu iedzīvotāju parādu jebkura namu pārvalde dzēš no savām iekšējām rezervēm. Par to daudz tika runāts jau pavasarī, tāpēc aprīlī Rīgas namu apsaimniekotāja akcionāri pieņēma lēmumu uzņēmuma statūtu kapitālu palielināt līdz 150 tūkstošiem latu. Piedevām vasarā veidojām vajadzīgo rezervi.
– Atlikāt māju remontu?
– Nē, remonta darbi visur ritēja savā gaitā, izņemot mājas, kurām ir lieli parādi, jo tām remonta uzkrājumi eksistē tikai uz papīra. Mēs skaidrojām daudzdzīvokļu namu valdēm, ka remonta darbus varēs sākt tikai tad, kad vismaz daļa parādnieku būs norēķinājusies ar namu pārvaldi. Jāteic, ka šīs sarunas bija ļoti efektīvas.
– Šobrīd daudzdzīvokļu māja var palikt bez siltuma divu triju lielu parādnieku dēļ. Kā no tā izvairīties?
– Ir kāda iedarbīga metode cīņā ar nemaksātājiem: viņiem vajag atslēgt daļu komunālo pakalpojumu. Diemžēl ne jau visās mājās tas ir tehniski iespējams. Bet cilvēki, kuru dzīvokļiem atslēgta, piemēram, karstā ūdens padeve, sāk aktīvāk gādāt par parādu nokārtošanu. Tomēr sākt tādu cīņu ir psiholoģiski ļoti smagi. Tāpēc mēs atbalstām Rīgas domes Komunālo un dzīvokļu jautājumu komitejas priekšsēdētāja Vjačeslava Stepaņenko ideju ieviest iedzīvotāju tiešus norēķinus ar pakalpojumu sniedzējiem.
– Kā tas palīdzēs godīgiem ļaudīm?
– Pakalpojuma sniedzējam pašam nāksies strādāt ar nemaksātājiem, un viņš nevarēs atstāt bez pakalpojuma cilvēkus, kuri godīgi pildījuši savas finansiālās saistības.