Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Ne tikai siltināšana, bet arī remonts

Latvijas iedzīvotājiem māju renovēšanai būs pieejami 172 miljoni eiro: kādi ir jaunās programmas nosacījumi?

2025. gada martā Latvijā tiks sākta jauna līdzfinansējuma programma daudzdzīvokļu māju renovēšanai. Finanšu institūcija Altum ir gatava sniegt iedzīvotājiem atbalstu 40–50% apmērā no siltināšanas un citu remontdarbu, tajā skaitā arī liftu nomaiņas, izmaksām.

Lai māja nesabruktu

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis stāsta, ka pašreizējās renovācijas programmas galvenais mērķis ir pagarināt ēku kalpošanas laiku:

– Ekonomikas ministrijas uzdevumā tika pārbaudītas padomju gados būvētās visu deviņu sēriju mājas. Galvenais inspektoru secinājums: ēkas ir drošas dzīvošanai, bet tām ir ielaistas slimības – patiesībā – nepietiekamas apsaimniekošanas rezultāts.

Pēc Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāra domām, vislielāko ļaunumu padomju laikā būvētajām mājām Latvijā nodara klimatiskie apstākļi – lietus, sals, pēkšņi atkušņi.

– Daudzās mājās jau parādījušās problēmas ar balkonu konstruktīvo noturību, savu laiku nokalpojušiem bitumena jumtu segumiem, ķieģeļu stiprību fasādēs. Diemžēl padomju būvniecības standarti nebija tik stingri kā mūsdienās. Toreizējās būvniecības nepilnības tagad kļūst arvien redzamākas.

Citiem vārdiem – mājas Latvijā joprojām ir konstruktīvi noturīgas, taču situācija jebkurā brīdī var mainīties: kaut vai atcerēsimies gadījumu Rīgā, Stūrmaņu ielā 3, kur 2022. gada novembrī, tā sauktā, lietuviešu projekta piecstāvu mājai daļēji sabruka jumts.

– Ēkas padziļināta renovēšana ļauj apvienot gan energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus, gan nesošo konstrukciju remontdarbus, – stāsta EM pārstāvis.

Jaunās Altum programmas ietvaros iedzīvotāji savu māju varēs savest kārtībā praktiski uz pusi lētāk.

Naudas pietiks 266 mājām

Ekonomikas ministrijas Enerģētikas sektora Finanšu instrumentu departamenta direktore Selīna Vancāne stāsta, ka līdz 2050. gadam Latvijā būtu jāatjauno aptuveni 26 000 daudzdzīvokļu māju:

– Taču pieejamie līdzekļi ļauj piešķirt līdzfinansējumu tikai 6% māju, tātad turpmāk būs vēl ļoti daudz darba.

Mūsu valstī jau daudzus gadus pastāv atbalsta programmas, kas grantu un kapitāla atlaižu veidā iedzīvotājiem palīdz renovēt savus īpašumus. Tādā veidā valsts apmaksā līdz pat 50% no siltināšanas darbu izmaksām.

– Iepriekšējās atbalsta programmas tika finansētas no ES fondiem, un tikai pēdējā, mazākā no programmām, saņēma finanšu atbalstu no Atveseļošanās un noturības mehānisma, – komentē Vancāne. – Šī jaunākā programma nedaudz atšķīrās no iepriekšējām, piemēram, iedzīvotāji nevarēja pretendēt uz daļēju pievienotās vērtības nodokļa līdzfinansējumu.

Taču programmā, kuru Altum plāno atklāt jau 2025. gada martā, viss būs atgriezies ierastajās sliedēs, norāda ministrijas pārstāve.

– Pirmkārt, kopējais finansējums, kas pieejams saskaņā ar šo jauno programmu, būs trīs reizes lielāks nekā iepriekšējā programmā, ko atbalsta Atveseļošanas mehānisms. Kopumā nākamā projekta ietvaros mums jāapgūst 172 miljoni eiro. Tiek prognozēts, ka ar šo summu pietiks 266 māju atjaunošanai. Otrkārt, Altum, piešķirot kapitāla atlaidi, atkal ņems vērā pievienotās vērtības nodokli.

Ir nosacījumi!

Latvijā ir daudz ēku, kurās jau ir sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti dalībai programmā un dzīvokļu īpašnieki ar nepacietību gaida tās atvēršanu. Taču laiks darboties ir arī to māju iedzīvotājiem, kuri tikai tagad sāk domāt par renovāciju.

Selīna Vancāne aprakstīja programmas galvenos nosacījumus.

Juridiskās personas, tajā skaitā ēku pilnvarotās personas, piemēram, apsaimniekotāji, joprojām var saņemt Altum atbalstu mājokļa renovācijai.

■ Atbalstu var saņemt to māju iedzīvotāji, kurās ir vismaz trīs dzīvokļi.

■ Saņemot atbalstu šīs programmas ietvaros, ēkai jātiek renovētai līdz 2029. gadam.

■ Finansējumu saņems tikai tās ēkas, kuras renovācijas rezultātā sasniegs vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu.

– Svarīgi atzīmēt, ka Altum līdzfinansējumu Latgales plānošanas reģionā varēs saņemt arī tās mājas, kuras renovācijas rezultātā sasniegs vismaz 10–29% siltumenerģijas ietaupījumu. Tas nozīmē, ka Latgalē mājas var pretendēt uz atbalstu, tajā skaitā arī atsevišķiem siltumnoturības paaugstināšanas darbiem, piemēram, tikai mājas galu siltināšanai, skaidro eksperte.

Īpaša pieeja Latgalei

Protams, galvenais jautājums ir finanses. Agrāk Altum piešķīra ēkām grantus 50% apmērā no renovācijas izmaksām, bet ko tagad?

– Ja pēc energoauditora slēdziena ēka, pateicoties renovācijai, var sasniegt 30% siltumenerģijas ietaupījumu, tad tai tiks piešķirta kapitāla atlaide 40% apmērā no visu projektā iekļauto darbu izmaksām, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, – atbild Vancāne.

Latgalei nosacījumi ir nedaudz atšķirīgi. Ja tiks pierādīts, ka māja renovācijas rezultātā sasniedz 10–29% siltuma ietaupījumu, tai tiks izsniegts grants 40% apmērā no darbu izmaksām, bet ne vairāk par 80 000 eiro.

Turklāt šāda projekta maksimālās izmaksas nevar pārsniegt 200000 eiro. Kopumā šādam māju iedzīvotāju daļējam atbalstam Latgalē valsts plāno atvēlēt līdz 10 miljoniem eiro.

– Šis īpašais atbalsts Latgales iedzīvotājiem nepieciešams tādēļ, ka viņi varbūt vēl nejūtas pietiekami pārliecināti par savu finansiālo stabilitāti, lai ņemtu tik lielu kredītu, kas māju ļautu atjaunot pilnībā, – skaidro EM pārstāve.

Kurš saņems papildus 150000 eiro?

Tomēr nākamajiem programmas dalībniekiem būs iespēja saņemt no Altum lielāku atbalstu.

– Ja mājā var sasniegt 30%siltuma ietaupījumu un iedzīvotāji nolemj ierīkot ventilējamo fasādi, kas ir nedaudz dārgāka nekā parastie siltināšanas risinājumi, tad Altum līdzfinansējuma apmērs pieaugs līdz 45% no visu ar projektu saistīto darbu izmaksām, – sacīja Selīna Vancāne.

Pēc viņas teiktā, valsts īpaši atbalstīs arī to māju iedzīvotājus, kuras renovēs, izmantojot jauno koka karkasa paneļu tehnoloģiju:

– Šie paneļi ir ievērojami dārgāki par fasādes siltināšanu, izmantojot vecās tehnoloģijas. Šī iemesla dēļ māju iedzīvotāji, kas izvēlēsies šo tehnoloģiju, saņems grantu 50% apmērā no projektā ietverto darbu izmaksām. Turklāt pirmo desmit māju iedzīvotāji varēs pretendēt uz papildu valsts atbalstu 150000 eiro apmērā par māju.

Kam valsts apmaksās pusi no darbu izmaksām?

Vēl viens jaunums ir kvartālu atjaunošana. Šajā gadījumā par kvartālu tiek uzskatītas trīs vai vairākas mājas, kas izvietojušās cita citai blakus, skaidro Vancāne:

– Ja katra no šīm mājām renovācijas rezultātā sasniegs vismaz 30%siltuma ietaupījumu, valsts šo māju grupu atbalstīs ar 50% dotāciju. Tas darīts, lai kaimiņu māju iedzīvotāji cits citu iedvesmotu renovācijai. Selīna Vancāne arī solīja, ka māju pārstāvjiem dalība programmā kļūs vieglāka, piemēram, tiks vienkāršots pieteikšanās process finanšu institūcijā Altum.

„Darbi jāpabeidz līdz 2029. gada martam!”

Altum dzīvojamo māju renovācijas vadītāja Ieva Vērzemniece apliecināja, ka jaunā renovācijas atbalsta programma tiks sākta jau 2025. gada martā, taču tās dalībniekiem jāatceras daudzas svarīgas nianses:

– Piemēram, Altum kapitāla atlaide neattiecas uz visiem mājas siltināšanas izdevumiem, bet tikai uz tiem, kuriem mājas iedzīvotāji ir ņēmuši kredītu bankā, turklāt visi renovācijas darbi programmas ietvaros jāpabeidz līdz 2029. gada 31. martam. Šķiet, ka laika vēl ir daudz, tomēr patiesībā tie ir tikai četri gadi.

Turklāt atgādināšu, ka vispirms mājas iedzīvotājiem ir jāņem kredīts bankā, lai īstenotu programmu, jāpabeidz darbi un jāsasniedz renovācijas mērķi, un tikai tad varēs saņemt kapitāla atlaidi. Visa kapitāla atlaides summa tiks izlietota mājas iedzīvotāju paņemtā kredīta dzēšanai.

Māju iedzīvotājiem joprojām būs iespēja ņemt kredītu renovācijai nevis bankā, bet gan finanšu institūcijā Altum. Turklāt, lai to izdarītu, vairs nebūs vajadzīgs viens kredītiestādes atteikums. Izrādās, ka tagad tikai mājas iedzīvotāji paši lemj, kurā iestādē – bankā vai Altum – ņems kredītu.

Maksimālais kredīta termiņš Altum ir 20 gadi, maksimālā summa – 3,75 miljoni eiro par māju. Jau zināms, ka Altum kredīta procentu likme būs fiksēta uz visu aizdevuma termiņu un tā būs 3,9% gadā.

Vai programmā varēs piedalīties tādas mājas iedzīvotāji, kuriem ir parādi?

Lai piedalītos programmā, mājai ir jāatbilst vairākām prasībām. Piemēram, iedzīvotāju parādu summa pēdējo 12 mēnešu laikā nedrīkst pārsniegt 10% no šajā laikā noformēto komunālo maksājumu kopsummas, skaidro Ieva Vērzemniece.

– Daudzi jautā, kā ir ar vecajiem parādiem. Altum pieprasa informāciju par iedzīvotāju parādiem, kas uzkrājušies iepriekšējos gados, taču, pieņemot lēmumu par iedzīvotāju dalību programmā, neņem tos vērā

Vēl viens konkrēts jautājums: kas īsti tiek uzskatīti par ar renovācijas projektu saistītiem izdevumiem? Pēc Ievas Vērzemnieces teiktā, tie ir:

■ būvdarbi, kas skar ēkas ārējās konstrukcijas un koplietošanas telpas, tajā skaitā arī liftu nomaiņu;

■ mājas inženiersistēmu atjaunošana, nomaiņa vai izbūve;

■ mikroģenerācijas iekārtu iegāde un uzstādīšana enerģijas ražošanai;

■ tehniskās dokumentācijas izstrāde, būvuzraudzība, autoruzraudzība, projektu vadība;

■ pievienotās vērtības nodoklis.

Ar ko sākt?

Daudzi iedzīvotāji jau gadiem apsver iespēju piedalīties renovācijas programmā, taču nevar izlemt, jo nezina, ar ko sākt.

– Pirmais solis ir dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par dalību programmā (spēkā ir arī vecais lēmums par dalību programmas iepriekšējos periodos), – atbild Ieva Vērzemniece. – Otrais solis – dzīvokļu īpašniekiem ar vienkāršu balsu vairākumu jāpilnvaro personas, kurām, piedaloties projektā, būs paraksta tiesības. Piemēram, tas varētu būt mājas pārvaldnieks.

Tālāk pilnvarotās personas uzdevums ir sagatavot nepieciešamo dokumentu paketi un iesniegt Altum pieteikumu kapitāla atlaides rezervēšanai. Tas ļauj iegūt Altum slēdzienu par kapitāla atlaides rezervēšanu ar derīguma termiņu no 9 līdz 18 mēnešiem.

– Šajā periodā jāsagatavo pārējie dokumenti un jānoslēdz līgums ar Altum, – norāda institūcijas pārstāve. – Renovācijas darbi jāsāk līdz 2028. gada 1. martam.

Numuru arhīvs: spied un lasi!