Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

„Gatavojiet 150 eiro!”

123rf.com

Dzīvokļu īpašniekiem būs pienākums uzstādīt jaunus karstā ūdens skaitītājus ar attālinātās nolasīšanas funkciju: kad šis pienākums kļūs obligāts, vai gaidāmas pārbaudes, vai pārkāpējus gaida sods?

Ministru kabinets ir izlēmis, ka iedzīvotājiem Latvijā ir pārāk maz rūpju un tādēļ pieņemts lēmums: turpmāk individuālie karstā ūdens patēriņa skaitītāji dzīvokļos drīkstēs būt tikai attālināti nolasāmi. Vienas šādas elektroniskās ierīces izmaksas svārstās no 70 līdz 100 eiro.

Uz iedzīvotāju rēķina

Valdība nesen pieņēma grozījumus noteikumos Nr. 730 „Ekspluatējamu ēku energoefektivitātes minimālās prasības”. Šo māju grupā loģiski ietilpst viss dzīvojamais fonds mūsu valstī.

Jaunā prasība galvenokārt skar ūdens patēriņa skaitītājus dzīvokļos. Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas izstrādāto priekšlikumu lielāko daļu ūdens patēriņa skaitītāju aprīkot ar attālinātās nolasīšanas sistēmām. Protams, par pašu dzīvokļu īpašnieku līdzekļiem.

Vai katram dzīvokļa īpašniekam pašam jāiegādājas jaunie elektroniskie skaitītāji? Cik ilgi vēl atļauts lietot ierastos – mehāniskos ūdens skaitītājus? Kādas sekas gaida īpašnieku, kurš izlems ignorēt Ministru kabineta noteikumu grozījumus?

Uz jautājumiem atbild Rīgas pārvaldnieku asociācijas priekšsēdētājs Igors Trubko.

Gatavojamies 12. oktobrim!

– Cik ilgu laiku valdība devusi iedzīvotājiem, lai uzstādītu attālināti nolasāmos skaitītājus?

– Noteikumos ir iezīmēti divi svarīgi datumi: 2025. gada 12. oktobris, – datums, līdz kuram dzīvokļu īpašniekiem atļauts uzstādīt jebkādus skaitītājus, arī tos, kuriem nav attālinātās nolasīšanas funkcijas. Un 2027. gada 1. janvāris, kad visos dzīvokļos jābūt uzstādītām attālināti nolasāmiem mēraparātiem.

– Ja dzīvokļa īpašnieks līdz 2025. gada 12. oktobrim ir uzstādījis parasto skaitītāju, tad pēc pusotra gada tas viņam būs jāmaina pret elektroniski nolasāmu ūdens skaitītāju?

– Jā, tā valdība ir lēmusi.

–Vai tiešām visās mājās vajadzēs mainīt mehāniskos karstā ūdens skaitītājus pret elektroniskajiem?

– Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka dzīvojamās mājas pārvaldniekam vispirms ir jāveic aprēķins par šī pasākuma ekonomisko lietderību, tātad jānosaka, vai jauno (daudz dārgāko par mehāniskajiem) ūdens skaitītāju uzstādīšana atmaksāsies, ļaujot ietaupīt ūdeni un siltumenerģiju. Veikt šādu aprēķinu nemaz nav tik vienkārši, tāpēc apsaimniekošanas uzņēmumi gaida tālākos Ekonomikas ministrijas skaidrojumus un aprēķinu metodiku.

Ja aprēķins parādīs, ka attālināti nolasāmo ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšana ekonomiski attaisnosies, skaitītāji būs jāiegādājas un jāuzstāda.

Vai taisnība, ka tā varētu samazināties ūdens uzsildīšanas maksa?

– Vai apsaimniekotāju praktiskā pieredze apstiprina, ka skaitītāju nomaiņa ir lietderīga?

– Mūsu pieredze liecina, ka aptuveni 10 procentos māju, kas tika pārņemtas no pašvaldības bilances, iedzīvotāji pēc savas iniciatīvas jau bija nobalsojuši par attālināti nolasāmo skaitītāju uzstādīšanu. Rezultātā mājā tik tiešām samazinājās ūdens zudumi, jo ar jauno skaitītāju rādījumiem nav iespējams manipulēt, – tie automātiski tiek pārsūtīti mājas pārvaldniekam. Un šajās mājās bieži ir zemākas karstā ūdens sagatavošanas izmaksas, īpaši vasarā.

– Kāpēc tā notiek?

– Kā zināms, mājā, kas aprīkota ar parastajiem skaitītājiem, vidējās izmaksas par karstā ūdens uzsildīšanu var sasniegt pat 12 eiro par kubikmetru. Savukārt mājās ar attālināti nolasāmiem skaitītājiem ūdens uzsildīšana var izmaksāt apmēram 2–3 eiro. Tā notiek arī tāpēc, ka mājā ir izslēgta iespēja zagt ūdeni.

– Kā ūdens zagšana ir saistīta ar tā uzsildīšanas izmaksām?

– Ja mājā karstais ūdens tiek zagts, apsaimniekotājs uzsildīšanai iztērēto siltumenerģiju izdala uz iedzīvotāju fiksētajiem ūdens kubikmetriem. Līdz ar to pieaug viena ūdens kubikmetra uzsildīšanas izmaksas.

Ekonomikas ministrija norāda, ka Latvijā plaši izplatīts vēl cits manipulācijas veids ar ūdens skaitītāju rādījumiem. Daudzi īpašnieki, saņemot lielus apkures rēķinus, ziemā apzināti „samazina” (neuzrāda patieso patēriņu) ūdens skaitītāja rādījumus, lai vasarā samaksātu par „aizmirstajiem” kubikmetriem. Šķiet, ka tā ir nevainīga maldināšana, taču patiesībā šo krāpnieku dēļ godīgie maksātāji ziemā par karsto ūdeni saņem lielākus rēķinus.

Kas būs tālāk?

– Pieņemsim, ka apsaimniekotāja aprēķini pierāda, ka konkrētai mājai būtu izdevīgi uzstādīt jaunos karstā ūdens skaitītājus. Kā rīkoties tālāk?

– Noteikumu grozījumu anotācijā Ekonomikas ministrijas eksperti skaidro, ka mājas apsaimniekotājam aprēķini jādara zināmi dzīvokļu īpašnieku kopībai un jāaicina viņus balsot par attālināti nolasāmo skaitītāju uzstādīšanu.

– Kas notiks, ja mājas dzīvokļu īpašnieku kopība balsos „pret” vai ignorēs aicinājumu balsot?

– Šādā gadījumā viņi uzņemsies visu atbildību par mājas apsaimniekošanas obligāto darbību neievērošanu.

– Vai pārvaldnieks varētu nomainīt skaitītājus bez dzīvokļu īpašnieku piekrišanas?

– Nē, es neredzu iespēju, kā apsaimniekošanas uzņēmums to varētu izdarīt. Turklāt, pat ja dzīvokļu īpašnieki pieņem pozitīvu lēmumu, tūlītēja skaitītāju nomaiņa apsaimniekotājam būs grūts uzdevums. Galu galā šis darbs vismaz jāiekļauj plānā un jāpalīdz iedzīvotājiem veikt nepieciešamos uzkrājumus kopējā fondā.

– Vai varētu būt mājas, kurās skaitītāju nomaiņa nebūs ekonomiski pamatota?

– Jā, tādas varētu būt mājas, kurās jau tagad ir nelieli ūdens zudumi un zemas izmaksas par ūdens uzsildīšanu.

Kā ar auksto ūdeni?

– Vai valdība pieņēmusi grozījumus noteikumos tikai par karstā ūdens patēriņa skaitītājiem? Kas būs ar auksto ūdeni?

– Tas ir labs jautājums. Pašlaik gandrīz visos gadījumos, kad iedzīvotāji brīvprātīgi pieņem lēmumu par skaitītāju ar attālinātās nolasīšanas funkciju uzstādīšanu, viņi mēraparātus maina gan karstajam, gan aukstajam ūdenim. Īstenībā mainīt tikai karstā ūdens skaitītāju nemaz nav izdevīgi – divu attālināti nolasāmo ūdens skaitītāju komplekts maksā apmēram 140–150 eiro, bet viens mēraparāts tikai karstajam ūdenim apmēram100 eiro.

– Starp citu, kam būs jāmaksā par jaunajiem skaitītājiem ?

– Saskaņā ar spēkā esošo likumu, ja pārvaldniekam tiek uzdots veikt konkrētu ar mājas pārvaldīšanu saistītu uzdevumu, finansējums ir jānodrošina dzīvokļu īpašniekiem. Tas nozīmē, ka par skaitītājiem ar attālinātās nolasīšanas funkciju jāmaksā pašiem dzīvokļu īpašniekiem. Vienīgais atkarībā no kopības pieņemtā lēmuma samaksa var būt individuāla (ar papildu maksājumu ikmēneša dzīvokļa rēķinā) vai apmaksāta no mājas uzkrājumiem turpmāk plānotajiem remontdarbiem.

Kur meklēt jaunu skaitītāju?

– Atvainojiet, bet vēl paliek dažas neskaidrības. Pieņemsim, ka cilvēkam karstā ūdens skaitītāja verifikācijas periods beidzas 2025. gada martā. Kā rīkoties? Pašam pirkt skaitītāju ar attālinātās nolasīšanas funkciju?

– Nē, pašam kaut kur skriet un pirkt skaitītāju nevajag nekādā gadījumā. Pārvaldniekam ir pienākums organizēt lēmuma pieņemšanu (kopsapulci vai aptauju), kur dzīvokļu īpašniekiem būs iespēja izvēlēties, kāda standarta skaitītājus mājā uzstādīt un kuram uzņēmumam šo darbu uzticēt.

Turklāt viena dzīvokļa īpašnieka uzstādītais skaitītājs tāpat nedarbosies līdz brīdim, kamēr mājas pārvaldnieks nebūs uzstādījis nolasīšanas sistēmu, kas darbojas centralizēti.!!!

Īpašnieku nesodīs

– Latvijā tūkstošiem māju apsaimnieko kooperatīvi, dzīvokļu īpašnieku biedrības un pat apsaimniekotāji – privātpersonas, kuri diezin vai ātri tiks skaidrībā par jaunajiem noteikumiem. Kā rīkoties dzīvokļa īpašniekam, ja viņa mājas pārvaldnieks saka: „Neko nezinu par attālināti nolasāmiem skaitītājiem.”

–Ja apsaimniekotājs izvairās no paskaidrojumiem, dzīvokļa īpašniekam ir tikai viena izvēle – uzstādīt skaitītāju, kuram nav attālinātas sistēmas rādījumu pārraidīšanai. Tādā veidā viņš vismaz būs ievērojis vismaz vienu normatīvo aktu, proti, noteikumu par savlaicīgu dzīvokļu ūdens skaitītāju verificēšanu.

– Un šo dzīvokļa īpašnieku nesodīs?

– Nē, īrnieks netiks sodīts. Bet pārvaldniekam, kurš nepildīs Ministru kabineta noteikumus, var tikt piemērots administratīvais sods par obligāto pārvaldīšanas darbību nepildīšanu.

Numuru arhīvs: spied un lasi!