„Šo dīvānu jau sen gaida atkritumu kaudze!”
- Detaļas
- Kategorija: Komunālie pakalpojumi
- Publicēts Ceturtdiena, 14 Novembris 2024 12:38
Kā atbrīvoties no lielgabarīta atkritumiem un kam jāmaksā par to izvešanu?
Ik pa laikam vai pie katras daudzdzīvokļu mājas notiek „atkritumu kari”, jo kāds kaimiņš pamanījies sadzīves atkritumu konteinerā izmest krēslu, tādā veidā liedzot iespēju citiem izmest maisiņus ar parastajiem atkritumiem, cits – vienkārši savus krāmus salicis tieši atkritumu laukumā. Centīsimies tikt skaidrībā, kur iedzīvotājiem vajadzētu izmest lielgabarīta atkritumus, kas palikuši pēc remonta, jaunu mēbeļu iegādes vai pēc pārcelšanās.
Kurš maksā par atkritumu izvešanu?
Rīgā, Vaiņodes ielā dzīvojošās rīdzinieces Irinas dzīvoklī jau mēnesi notiek remontdarbi. Par to liecina pie atkritumu konteineriem iznestie neizlietoto tapešu ruļļi, vecs naktsgaldiņš, tualetes pods un flīžu paliekas. Irinas kaimiņi ir pārliecināti, ka tādā veidā katram no viņiem palielināsies rēķins par atkritumu izvešanu.
– Par atkritumu izvešanu esmu regulāri maksājusi 20 gadus un visu šo laiku esmu izmetusi tikai sadzīves atkritumus, – stāsta Irina. – Pirmo reizi man ir vajadzība izmest lielgabarīta atkritumus un kāpēc es to nevarētu darīt? Emu pārliecināta, ka šo 20 gadu laikā arī mani kaimiņi ir izmetuši savus lielgabarīta atkritumus, un es par tiem esmu maksājusi. Lai nu šoreiz viņi dalās ar mani atkritumu izvešanas rēķinā!
Flīzes pa kreisi, krēsls pa labi!
Ar jautājumu, kur daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ir atļauts izmest lielgabarīta un būvniecības atkritumus, vērsāmies pie Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes vadītājas Līgas Lapiņas.
– Jūsu lasītāja uzskata, ka tapetes, naktsgaldiņš, flīzes un tualetes pods ir lielgabarīta atkritumi, taču patiesībā tas tā nav. Tāpēc, pirms atbildēt uz jūsu jautājumu, pateikšu, ka lielgabarīta atkritumi ir atkritumi, kas savu lielo izmēru dēļ neietilpst parastā atkritumu tvertnē, bet nerada bīstamību videi, – norāda mūsu sarunas partnere. – Piemēram, Irinas kundzes pieminētie tapešu un flīžu atlikumi ir būvgruži, un uz tiem attiecas pavisam citi utilizācijas noteikumi nekā uz lielgabarīta atkritumiem.
– Vai lielgabarīta atkritumus atļauts izmest kopējā konteinerā, kas paredzēts sadzīves atkritumiem?
– Nē, tas ir aizliegts.
– Vai tos drīkst novietot blakus atkritumu konteineram?
– Nē. Mājas apsaimniekotājam ir jāatvēl speciāla vieta, kur konkrētās mājas dzīvokļu īpašnieki drīkst atstāt savus lielgabarīta atkritumus. Turklāt mājas apsaimniekotājam ir pienākums noslēgt līgumu ar atkritumu utilizācijas uzņēmumu un informēt dzīvokļu īpašniekus, kad notiks lielgabarīta atkritumu savākšana.
– Ja mājā tiek organizēta regulāra lielgabarīta atkritumu savākšana (piemēram, reizi mēnesī), tad kam par to būtu jāmaksā? Tiem, kas izliek savus lielgabarīta atkritumus, vai visiem mājas dzīvokļu īpašniekiem?
– Šajā gadījumā par lielgabarīta atkritumu izvešanu ir jāmaksā visiem dzīvokļu īpašniekiem.
Patstāvīga atkritumu izvešana
– Kā rīkoties, ja mājas apsaimniekotājs nav noslēdzis līgumu ar atkritumu izvešanas uzņēmumu, kas nodrošina regulāru lielgabarīta atkritumu savākšanu?
– Šādā gadījumā iedzīvotājam, kuram ir lielgabarīta atkritumi, jāsazinās ar mājas apsaimniekotāju un jālūdz noorganizēt lielgabarīta atkritumu savākšana.
– Kam šajā gadījumā būs jāmaksā par lielgabarīta atkritumu izvešanu?
– Tā kā šis būs vienreizējs pasākums, tad par lielgabarīta atkritumu izvešanu būs jāmaksā tam, kam tie pieder. Turklāt tie daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kuri dzīvo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu SIA Clean R un SIA Eco Baltia vide apkalpotajās teritorijās, var paši sazināties ar šiem uzņēmumiem ar lūgumu izvest savus lielgabarīta atkritumus, piemēram, dīvānu. Šajā gadījumā par atkritumu izvešanu maksās persona, kura izmanto uzņēmuma pakalpojumu.
– Iedomāsimies, ka mājas apsaimniekotājs nav noslēdzis līgumu par regulāru lielgabarīta atkritumu izvešanu, bet kāds no mājas iedzīvotājiem līdzās konteineriem nolicis savu veco skapi. Kurš šajā gadījumā maksās par tā aizvešanu?
– Šajā gadījumā izmaksas segs visi dzīvokļu īpašnieki.
– Vai lielgabarīta atkritumu īpašniekam ir iespēja pašiem tos nogādāt poligonā?
– Iedzīvotāji savus lielgabarīta atkritumus var patstāvīgi nodot speciāli organizētajos šķiroto atkritumu savākšanas punktos visā pilsētas teritorijā. To saraksts atrodams internetā https://www.atkritumi.lv/lv/karte/lielgabarita.
– Cik maksā lielgabarīta atkritumu nogādāšana šķiroto atkritumu savākšanas punktā?
– Izmaksas ir atkarīgas no nodotā atkritumu apjoma.
Dzīvokļu īpašnieku kopība var pieņemt lēmumu, ka par lielgabarīta atkritumu izvešanu maksā nevis visi mājas iedzīvotāji, bet tikai izmestās lietas īpašnieks.
Atkritumu uzkrāšana ir aizliegta!
– Zem mūsu lasītāja logiem blakus atkritumu tvertnei regulāri atrodas vecas mēbeles. Cik tas ir likumīgi?
– Nedrīkst pieļaut lielgabarīta atkritumu uzkrāšanos šim nolūkam neparedzētās vietās, arī pie atkritumu konteineriem! Mājas apsaimniekotājam tas jāuzrauga un laicīgi jāpasūta lielgabarīta atkritumu izvešana. Taču arī iedzīvotājiem ir pienākums uzturēt savus pagalmus tīrus. Ja viņu sadzīves atkritumu konteineri ir pilni, viņiem par to jāinformē apsaimniekotājs.
Būvniecības atkritumi
– Iedzīvotāji parasti savus būvgružus novieto pie atkritumu konteineriem vai pat pamanās tos izmest kopējā konteinerī. Vai tas ir atļauts?
– Nē, būvniecības atkritumus nedrīkst mest sadzīves nešķiroto atkritumu konteinerī vai novietot tos blakus tvertnei.
– Kas ir būvniecības atkritumi?
– Vecas flīzes, sienu un grīdu apdares materiāli, kā arī visa santehnika izlietnes, tualetes podi, duškabīnes un vannas; ķieģeļu, metāla, koka konstrukcijas, logu rāmji, ģipškartons u. c.
– Kam būtu jāorganizē būvgružu izvešana?
– Par būvgružu izvešanu atbild nevis mājas apsaimniekotājs, bet gan atkritumu īpašnieks. Viņam tie ir vai nu pašam jānogādā šķirošanas punktā Nomales, vai arī jānodod utilizācijai sertificētiem uzņēmumiem. Lai to izdarītu, vislabāk ir noslēgt līgumu ar uzņēmumu, kas utilizē šādus atkritumus un remonta laikā spēs dzīvokļa īpašniekam nodrošināt būvniecības atkritumu konteineru.
Stikls un citi atkritumi
– Pie mūsu lasītājas mājas jau labu laiku guļ vecs spogulis. Ko iesākt ar šādu atkritumu?
– Spoguli var izmest atkritumu tvertnē, kas paredzēta nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. Bet citi stikla izstrādājumi (spuldzes, trauki, logu stikli) tiek klasificēti gan kā būvgruži, gan atkritumi, kas jāmet stikla taras konteineros.
Lielgabarīta atkritumos ietilpst:
■ mēbeles,
■ matrači,
■ lampas, lustras (bez stikla un spuldzēm),
■ durvis un koka/plastmasas logi (bez stikla pakešu logiem),
■ grīdas segumi – lamināts, parkets, jebkura veida paklāji,
■ metāla sadzīves priekšmeti – bērnu rati, durvju slēdzenes, virtuves katli un pannas, spaiņi u. c.
Sadzīves tehnikas nodošanas kārtība
– Kur dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības izmest nestrādājošās elektroierīces, piemēram, tosteri, plīti, ledusskapi?
– Atkritumu izvešanas uzņēmums SIA Eco Baltia vide piedāvā bez maksas savākt un utilizēt savu laiku nokalpojušās elektroiekārtas. Detalizētāka informācija par elektrisko un elektronisko iekārtu utilizāciju atrodama SIA Eco Baltia vide interneta vietnē: https://www.ecobaltiavide.lv/bateriju-un-elektrotehnikas-skirosana. Turklāt pie tirdzniecības centriem MOLS, ALFA un vēl citviet rīdziniekiem ir iespēja nodot veco elektroniku speciālos konteineros.
– Vai man ir jāmaksā par elektroierīču nodošanu?
– Nē. Tas ir bezmaksas pakalpojums.
– Vai tur, kur tiek savākti lielgabarīta atkritumi, var izmest vecās lakas un krāsas bundžas?
– Kategoriski nē! Šādi atkritumi bez maksas jānodod sadzīves bīstamo atkritumu savākšanas punktos. Bīstamo atkritumu savākšanas punktu karte atrodama interneta vietnē: https://mvd.riga.lv/nozares/vides-parvalde/atkritumu-skirosanas-punkti.