Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Rīga zina, kā mūs sasildīt ?

Siltumu vajag taupīt – tik vienkāršu secinājumu kārtējo reizi liek izdarīt saņemtie dzīvokļu rēķini. Bet ar ko sākt? Kur atrast naudu renovācijai? Kā beigu beigās nekļūt par zaudētāju? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem iedzīvotāji varēs gūt semināros par māju renovāciju, ko februārī un martā rīkos Rīgas dome un Apsaimniekotāju asociācija.

Miljardus siltināšanai!

Pilsētas vicemērs Jānis Dinevičs, kurš ir viens no projekta kuratoriem, pastāstīja mums, ka semināru mērķis ir sniegt pilsētniekiem iespējami pilnīgu informāciju par mājokļu renovāciju. Ideālā variantā Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu no varasiestādēm saņemt ne tikai zināšanas, bet arī palīdzību.

– Tas tāpēc, ka māju siltināšanā rēķināties ar pašu spēkiem vien rīdzinieki pagaidām vēl nevar, – sarunā ar korespondentu atzina Jānis Dinevičs. – Lai atvieglotu viņiem uzdevumu, Rīgas dome bija ieplānojusi 2009. gadā plašu siltināšanas līdzfinansējuma programmu.

Pašvaldība bija paredzējusi segt pusi no maksas par energoauditu mājās, kas pretendē uz renovāciju. Tāpat arī dome pilnībā būtu segusi siltināšanas izmaksas mazturīgajiem iedzīvotājiem, tādējādi kopumā uzņemoties 10–30% no kopējiem izdevumiem. Bija pat doma veidot pārvaldi Eiropas Savienības fondu līdzekļu piesaistīšanai mājokļu  renovācijai.

– Šie plāni pagaidām ir iesaldēti. Pašvaldībai 2009. gadā jāietaupa 120 miljoni latu, tātad papildu palīdzību iedzīvotājiem sniegt nevarēsim, – skaidro vicemērs. – Man tikai nav saprotama valsts politika! Tuvākajos gados Latvija saņems 7,5 miljardus ekonomikas atveseļošanai. Kā tiks izmantota šī nauda? Skaidrs, ka vispirmām kārtām jāsalāpa caurumi valsts budžetā, taču valdībai paliks pieklājīga naudas rezerve. Esmu cieši pārliecināts, ka nauda jāiegulda infrastruktūras attīstīšanā, tai skaitā mājokļu siltināšanā. Latvija tādējādi iegūtu jaunas darba vietas, iedzīvotāji – naudu. Tā ir vienīgā izeja no krīzes. Tā dara visa Eiropa. Bet pie mums pagaidām nez kāpēc notiek otrādi.

Tomēr Rīgas dome nezaudē cerību uz valsts atbalstu mājokļu renovācijā. Sakarā ar to atkal aktuāls kļuvis dzīvokļu īpašnieku biedrību dibināšanas jautājums. Pēc pilsētas tēvu domām, tas palīdzētu pašvaldībai veidot dialogu ar māju pārstāvjiem.

– Mēs nevaram vienoties ar katra atsevišķa dzīvokļa īpašnieku, – saka Jānis Dinevičs. – Tāpēc semināros pastāvīgi atgādināšu cilvēkiem, ka nekustamais īpašums ne tikai dod tiesības, bet arī uzliek pienākumus. Saimniekiem jāuztur un jāsiltina savi mājokļi. Pirmais solis ceļā uz renovāciju un ārēju finansiālu atbalstu ir īpašnieku biedrību dibināšana. Padomājiet par to jau šodien.

Problēmu daudz, bet risinājums iespējams

Sazinājāmies ar Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas vadītāju namu pārvaldes Kurzemes namu apsaimniekotājs valdes priekšsēdētāju Igoru Trubko, kurš precizēja, ka šobrīd renovācija pieejama ne tikai tām mājām, kur darbojas īpašnieku biedrības:

– Ja lielākā daļa iedzīvotāju piekrīt nama siltināšanai un ir gatava ņemt bankas kredītu, programma var startēt.

Kad saņemts aizdevums, īpašniekiem rodas jaunas problēmas. Viņiem jānoskaidro, kas un kā renovēs viņu māju, kādu labumu dos siltināšana. Pēc Igora Trubko teiktā, Latvijā patlaban darbojas daudz firmu ar pieredzi mājokļu renovācijā. To pārstāvji tiks aicināti uz Rīgas domes rīkotajiem semināriem kā eksperti. Lai pastāsta dzīvokļu īpašniekiem, kādus panākumus ir guvuši, cik efektīvas ir dažādas siltināšanas tehnoloģijas, lai dod iespēju salīdzināt piedāvājumus pēc cenas un materiālu kalpošanas laika.

– Pavisam Rīgā notiks četri informatīvi bezmaksas semināri, uz kuriem tiks aicināti celtnieki, kredītspeciālisti, Rīgas domes un Ekonomikas ministrijas ierēdņi, – stāsta Igors Trubko. – Par klausītāju var kļūt jebkurš, kas interesējas par savas mājas likteni. Mēs ceram no iedzīvotājiem dzirdēt ierosinājumus, savukārt paši centīsimies atbildēt uz visiem viņu jautājumiem. Esat laipni aicināti!

Atliek atgādināt, ka iedzīvotājiem pirmā tikšanās ar mājokļu siltināšanas speciālistiem notiks 10. februārī Vidzemes priekšpilsētas izpilddirekcijas zālē Brīvības gatvē 266. Semināra sākums plkst. 19.00.

Numuru arhīvs: spied un lasi!