Kā iegrožot ūdens zudumus?
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Sestdiena, 14 Aprīlis 2012 06:39
„Dzīvoju Pļavniekos. Mans jautājums būs par „lieko” ūdeni. Mēs katru mēnesi pārmaksājam no 3 līdz 5 latiem. Tā ir milzu summa, mēs gandrīz tikpat daudz maksājam par patērēto ūdeni atbilstoši skaitītāja rādījumiem. Atradām informāciju, ka namu pārvaldei ir tiesības korekciju uzrēķināt tikai trīs mēnešus. Šai laikā pārvaldniekam saskaņā ar likumu jāatrod ūdens zudumu cēlonis un tas jānovērš! Mēs ar advokātu nosūtījām namu pārvaldei trīs vēstules, bet neesam saņēmuši konkrētu atbildi. Sakiet, kādi noteikumi un normatīvi nosaka iedzīvotāju tiesības šādā situācijā?” Olga
„Ūdens starpības” problēma Latvijā pastāv kopš brīža, kad tika pieņemts lēmums lietot individuālos ūdens patēriņa skaitītājus. Diemžēl tā līdz šim vēl nav atrisināta.
Tagad, kad daudzdzīvokļu mājas ir privatizētas, risinājums ir atkarīgs tikai no tās īpašniekiem. Tur, kur iedzīvotāji nav pārņēmuši mājas pārvaldīšanu vai nav atbilstoši likuma „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. pantam paši noteikuši, kā tiek veikti norēķini par piegādāto ūdeni, „ūdens starpības” samaksas kārtību nosaka MK noteikumi Nr. 1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu”.
Saskaņā ar šo noteikumu 19. punktu ūdens patēriņa starpību sadala proporcionāli individuālā skaitītāja fiksētajam ūdens patēriņam dzīvokļu īpašumos. Tikai viena nianse. Noteikumu 30. punktā patiešām ir teikts: ja ūdens patēriņa sadales aprēķinā trīs mēnešus pēc kārtas veidojas ūdens patēriņa starpība, kas lielāka par 20%, un ir saņemts attiecīgs dzīvokļa īpašnieka iesniegums, pārvaldnieks sešu mēnešu laikā noskaidro ūdens patēriņa starpības rašanās iemeslus, rakstiski informē dzīvokļu īpašniekus par nepieciešamajiem pasākumiem ūdens patēriņa starpības samazināšanai un kopā ar dzīvokļu īpašniekiem izvērtē iespēju tos īstenot.
Kā saprotat, tieši šajā posmā jautājuma risināšana ļoti bieži apstājas, jo samazināt starpību iespējams tikai tad, ja iedzīvotāji ir ar mieru ieguldīt naudu ūdenspiegādes un ūdens patēriņa uzskaites sistēmas remontā un modernizācijā visā mājā.