Maza māja uz liela zemes gabala
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Piektdiena, 13 Aprīlis 2012 11:38
„Mūsu māja atrodas uz privātīpašniekiem piederošas zemes. Iedzīvotāji sāka pētīt namu pārvaldes rēķinus un konstatēja: nelielās mājas platība ir tikai 200 kvadrātmetru, bet pārvaldnieks mūsu vārdā noslēdzis ar zemes īpašniekiem veselus četrus nomas līgumus! Kopumā mājai piesaistīts 2850 kvadrātmetru liels zemes gabals. Pagājušajā gadā sešu dzīvokļu īpašnieki bija spiesti par zemes nomu samaksāt 1370 latu. Kam vajadzīga tik liela platība? Kur varētu noskaidrot, vai līgums noslēgts likumīgi?”
Lai noskaidrotu šo jautājumu, nācās veikt īstu pētījumu. Izrādās, ka, sagatavojot jūsu māju privatizācijai, piesaistītā zemes gabala robežas noteica Rīgas privatizācijas komisija, vadoties pēc metodikas zemes gabalu noteikšanai pie privatizējamām daudzdzīvokļu mājām. Šis gabals varēja pilnībā vai daļēji „uzklāties” citu personu īpašumā esošam zemes gabalam. Likuma „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. pants nosaka, ka privatizētā objekta īpašnieka pienākums ir pašam slēgt zemes nomas līgumu vai pilnvarot to darīt dzīvojamās mājas pārvaldītāju. Tas nozīmē, ka starp daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem un zemes īpašniekiem izveidojas piespiedu nomas attiecības. Kā redzat, namu pārvalde nevarēja pati izlemt, kādu zemes gabalu piesaistīt jūsu mājai, tā tikai pildīja ierēdņu norādījumus.
Ja iedzīvotājus neapmierina mājai piesaistītā zemes gabala lielums, viņiem ir tiesības prasīt, lai to samazina līdz funkcionāli nepieciešamajam lielumam. Šai nolūkā vērsieties ar rakstisku iesniegumu Rīgas dzīvojamo namu privatizācijas komisijā.
Zemes īpašnieki zemes nomas līgumu var slēgt gan ar dzīvokļu īpašniekiem, gan mājas pārvaldnieku (ja māja nav pārņemta no pašvaldības bilances, tajā nav dzīvokļu īpašnieku biedrības vai kopsapulce pilnvarojusi pārvaldnieku rīkoties dzīvokļu īpašnieku vārdā). Zemes īpašniekiem izdevīgāk ir slēgt nomas līgumu ar vienu juridisko personu – pārvaldnieku. Ja nomas līgums tiek slēgts ar mājas pārvaldnieku, tad pēdējam ir tiesības ņemt maksu par savu pakalpojumu – nomas naudas savākšanu no mājas iemītniekiem. Par šo pakalpojumu pārvaldniekam maksā nevis mājas iemītnieki, bet gan zemes īpašnieks.