„Tās ir galvassāpes visai Rīgai!”
- Detaļas
- Kategorija: Ir problēma!
- Publicēts Ceturtdiena, 15 Augusts 2024 19:23
Mājas sienu attīrīšana no grafiti izmaksā no 15 līdz 30 eiro kvadrātmetrā, turpretī saķēpātas kāpņu telpas kosmētiskais remonts maksā no 10 līdz 15 tūkstošiem eiro
Daudzdzīvokļu mājā Pavasara gatvē 5, Rīgā dzīvo ļoti aktīvi dzīvokļu īpašnieki. Viņi nesen nobalsoja par apsaimniekošanas uzņēmuma maiņu, turklāt arī paši rūpējas par māju: labiekārto teritoriju, organizē talkas un domā par īpašnieka zemes izpirkšanu. Tajā pašā laikā mājā pastāvīgi notiek vandalisma akti: jaunieši iekļūst kāpņu telpās un, ne no viena nebaidoties, apķēpā sienas ar uzrakstiem „ŠFS”.
Mājas pārstāvis Antons nezina, ko nozīmē ar melnu krāsu uzrakstītie burti „ŠFS”, kas redzami uz daudzām mājām Pļavnieku apkaimē. Taču viņš kā viens no mājas Pavasara gatvē 5 aktīva locekļiem uzskata, ka varas iestādēm ar vandaļiem jācīnās daudz stingrāk, nekā tas tiek darīts šobrīd.
– Īsti ielu mākslinieki nekad nebojā ar uzrakstiem un zīmējumiem daudzdzīvokļu māju sienas, – savu pārliecību pauž Antons. – Cilvēki, kas Pļavniekos apķēpā lielāko daļu māju, ir parasti huligāni.
■ ■ ■
Kopā ar Antonu izstaigājām viņa māju. Ar burtiem „ŠFS” ir apķēpāta ne tikai fasāde un ieeja kāpņu telpā, bet arī tehnisko telpu durvis.
– Daudzus uzrakstus iedzīvotāji jau paši notīrījuši vai pārkrāsojuši. Bet ne vienmēr to izdodas izdarīt, – saka Antons. – Mūsu pārvaldnieks nesen aprēķināja, ka pilna vienas kāpņu telpas atjaunošana un uzrakstu noņemšana no mājas fasādes izmaksās aptuveni 14 000 eiro. Tātad vandaļi nodara nopietnus materiālos zaudējumus.
Antons mums izrāda arī kaimiņmājas, kurās melnie burti ir uz sienām, atsevišķiem pagrabu logiem un pat ratiņtelpām. Visa apkaime cieš no huligāniem.
– Nedaudz labāka situācija ir dzīvokļu īpašnieku biedrību apsaimniekotajās mājās, jo tur ir pieņemts lēmums par videonovērošanas ierīkošanu, – uzskata mūsu sarunas biedrs.
Mājas Pavasara gatvē 5 iedzīvotāji šādu lēmumu vēl nav pieņēmuši. Taču cīņa pret vandaļiem turpinās.
■ ■ ■
Par ievērības cienīgu pieredzi, kas varēta būt interesanta citu Rīgas māju iedzīvotājiem, uzskatāma Antona un viņa kaimiņu uzvara pār vienu no huligāniem, kurš saņēmis reālu sodu.
– Vandaļi jau labu laiku bojāja sienas mūsu mājā. Līdz mums tas apnika un dzīvokļu īpašnieki savu dzīvokļu ārdurvis sāka aprīkot ar actiņām, kurās instalēta videonovērošanas sistēma, – stāsta aktīvais iedzīvotājs. – Šīs iebūvētās kameras sāka fiksēt sienu bojājumu gadījumus, iedzīvotāji apkopoja šos ierakstus un vērsās policijā.
Pirmais pārkāpums tika fiksēts 2022. gada 15. oktobrī, pēc tam 2023. gada 24. februārī, 15. martā...
– Skatieties paši, – Antons rāda video, – kameras dzīvokļu ārdurvju actiņās fiksējušas, kā jauni puiši maskās ienāk kāpņu telpā un sāk ķēpāt pastkastītes un sienas. Pēc tam vandaļi savu mākslu iemūžina video.
■ ■ ■
Katrreiz pēc šāda iebrukuma iedzīvotāji sazinājās ar apsaimniekošanas uzņēmumu un lūdza sastādīt aktu, kā arī sagatavot tāmi sienu atjaunošanai. Ar šiem dokumentiem viņi vērsās policijā.
Diemžēl policija nelabprāt pieņem šādus paziņojumus. Vienā gadījumā iedzīvotājiem lieta tika atteikta, tāpēc ka video redzamie likumpārkāpēji nebija identificējami, jo valkāja maskas. Bet citā gadījumā dzīvokļu īpašnieki tomēr uzvarēja.
– Nākamā vandalisma akta ierakstā 2023. gada 22. jūnijā mēs saskatījām abu huligānu sejas, – stāsta Antons. – Vienu no viņiem atpazina paši kāpņu telpas iedzīvotāji. Izrādījās, ka šis jaunais cilvēks pirms apmēram 22 gadiem dzīvojis mūsu mājā.
Mājas dzīvokļu īpašnieku pārstāvji atkārtoti vērsās policijā ar informāciju par pārkāpēju. Vandalim tika piemērota administratīvā atbildība, un kopš tā laika jauni „ŠFS” uzraksti mājā Pavasara gatvē 5 kļuvuši reti sastopami.
■ ■ ■
Tomēr kopumā vandaļu ķēpājumi turpina parādīties visā Pļavnieku apkaimē. Viņi atkārto tos pašus uzrakstus, ko iepriekš huligāni atstāja uz mājas sienas Pavasara gatvē. Pamatojoties uz to, ir viegli uzminēt, ka sienas sabojā tie paši jaunie cilvēki, kurus jau reiz pieķēra policija.
– Pirmais, kas iedzīvotājiem jādara pēc vandālisma aktiem mājā, ir jāiesniedz pieteikums apsaimniekošanas sabiedrībai, lai fiksētu sienu bojājumus un sastādītu protokolu, ar kuru vērsties policijā, – konsultē Antons.
Būtu labi, ja atbildīgā persona zinātu, kuros dzīvokļos ir ierīkotas mūsdienīgās actiņas ar videonovērošanu. Šāda ierīce nav pārlieku dārga – viena actiņa maksā aptuveni 200 eiro.
Taču, ja iespējams vandāli nofilmēt un atpazīt, šī informācija jānodod policijai, kas pret viņu sāks administratīvo lietu, turklāt paši dzīvokļu īpašnieki varēs vērsties tiesā un civilprocesa kārtībā piedzīt no vainīgā materiālos zaudējumus. Kā minējām iepriekš, kosmētiskais remonts vienā kāpņu telpā mājas iedzīvotājiem izmaksā 10–12 tūkstošus eiro.
– Uzskatu, ka cīņai pret vandaļiem ir jābūt stingrākai. Piemēram, viņus nevajadzētu apsūdzēt par huligānismu, bet gan par materiālā kaitējuma nodarīšanu personu grupā ar iepriekšēju nodomu, – uzskata Antons. – Un iesaku iedzīvotājiem nelaist kāpņu telpā nepiederošas personas, pat ja tas ir kurjers, kurš piegādā preces. Nav taču grūti saņemt savu preci, nokāpjot līdz ārdurvīm!
■ ■ ■
Kā ar grafiti tiek galā apsaimniekošanas uzņēmums Rīgas namu pārvaldnieks? Šo jautājumu uzdevām Rīgas namu pārvaldnieka pārstāvei Initai Kabanovai.
– Grafiti sagādā galvassāpes ikvienas pilsētas iedzīvotājiem. Noķēpāt sienu ir ļoti viegli, salīdzinot ar to, cik grūti ir to notīrīt. Turklāt grafiti noņemšana mājas vajadzību sarakstā konkurē ar tādiem pasākumiem kā inženiertīklu, ēkas konstrukciju, brauktuvju un ietvju remontdarbi.
Tomēr padoties cīņā pret ķēpātājiem mēs arī negribam un meklējam labāko veidu, kā ar viņiem cīnīties. Tas nozīmē – meklējam vislabāko līdzsvaru starp izmaksām un darbu kvalitāti.
Daļa no šiem meklējumiem ir iekārta – speciāls aprīkojums, lai sienas tīrītu ar sauso smilšu strūklu. Izskatām arī citus variantus – gan metodes, kas ļauj ķēpājumu notīrīt fiziski, gan tādas, kad tiek izmantotas dažādas ķīmiskas vielas. Profilaktiski sienas var pārklāt ar īpašu slāni, kas ļauj ķēpājumus pēc tam vieglāk noņemt un panākt, ka tīrīšana nerada būtiskus ēku sienu bojājumus.
Viens no variantiem ir sienas aizkrāsošana, un tieši šis variants parasti ir visefektīvākais, ja jānovāc liels grafiti. Aizkrāsot var arī mazus grafiti, tomēr tad ir daudz grūtāk panākt, lai aizkrāsotā siena izskatītos glīti.
■ ■ ■
– Cik grafiti vai līdzīga vandalisma gadījumus RNP konstatē, pieņemsim, gada laikā?
Iedzīvotāji par grafiti ziņo ļoti reti – trīs gadu laikā esam saņēmuši 35 pieteikumus. Iespējams, ka iedzīvotāji grafiti uzskata par neatņemamu pilsētvides daļu. Tomēr mūsu darbinieki traucējošākos un neglītākos grafiti notīra arī bez īpaša pieteikuma.
– Cik mājas iedzīvotājiem vidēji izmaksā šāda vandalisma seku novēršana?
Cena būs atkarīga no izmantotās metodes, bet aizkrāsošana izmaksā aptuveni 15 eiro par kvadrātmetru, savukārt grafiti noņemšana – no 20 līdz 30 eiro par kvadrātmetru atkarībā no izmantotās metodes.
– Vai grafiti notīrīšana ir papildu pakalpojums, kā to apmaksā?
Grafiti notīrīšanu nodrošinām no apsaimniekošanas maksas, tomēr tas nozīmē, ka, tērējot šo naudu grafiti noņemšanai, mazāk līdzekļu paliks citiem darbiem, ko arī varētu finansēt no apsaimniekošanas maksas.
– Vai, lai notīrītu vai aizkrāsotu RNP uzrakstu, ir nepieciešams kopības lēmums?
Kopības lēmums noteikti nav vajadzīgs. Bet iedzīvotāji droši var aktīvi iesaistīties. Ja uz mājas ir grafiti, kas bojā garastāvokli un ēkas izskatu, jādod ziņa mājas pārvaldniekam – iespējams, tas citas mājas lietas uzskatījis par svarīgākām, bet, ja iedzīvotāji uzstās, ka grafiti noņemšana ir prioritāte, tad tā domās arī pārvaldnieks.
– Kādos gadījumos pārvaldnieks pats vēršas policijā?
Mēs prioritāri strādājam ar mājas sakopšanu, jo, zinot policijas noslodzi un iespējas, ziņošana par katru mazāko ķēpājumu nebūs efektīva. Ziņojam, ja grafiti pārkāpj kādus Latvijā noteiktos aizliegumus, piemēram, slavina kara noziegumus.
– Vai jūsu praksē ir gadījumi, kad vandaļus noķer un soda?
Par šo noteikti labāk varētu pastāstīt pašvaldības policijā, bet kopumā, jā – policija ir strādājusi ar jauniešu grupām, kas aktīvi bojā mājas pilsētā.
Arī mūsu praksē ir gadījumi, kad jaunieši noķerti pie rokas un tālāk iesaistīta policija.
– Dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības iesūdzēt vandaļus tiesā un piedzīt zaudējumus. Vai RNP praksē ir šādi gadījumi?
Ja arī šādi gadījumi ir bijuši, tad pārvaldniekam par tiem nav informācijas. Pieķert vainīgos ir ļoti grūti, turklāt tiesvedība ir gana sarežģīts process, nepieciešama nopietna motivācija, lai to uzsāktu.